31 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanlarının adaylık sürecinde belediye sosyal medya hesaplarını siyasal iletişim üzerine kullanması üzerine bir inceleme
Examining the use of municipal social media accounts for political communication during the mayorship candidacy in the 31 March 2024 local elections: A comparative study of Istanbul and Konya provinces
  1. Tez No: 1015288
  2. Yazar: İBRAHİM İPEKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 31 Mart 2024 yerel seçimleri bağlamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (Cumhuriyet Halk Partisi) ve Konya Büyükşehir Belediyesi (Adalet ve Kalkınma Partisi) kurumsal Instagram ve X hesaplarının, adaylık sürecinde siyasal iletişim amacıyla başkan/aday kişiselleştirmesini mi yoksa kurumsal hizmet ve icraat anlatısını mı öne çıkardığını incelemektedir. Temel problem, seçim öncesi dönemde kurumsal hesapların siyasal propaganda ile kamu hizmeti bilgilendirmesi arasındaki sınırın pratikte nasıl çizildiğini tespit etmektir. Çalışma, 1 Ocak–31 Mart 2024 tarihleri arasında söz konusu hesaplarda yayımlanan kamuya açık paylaşımların manüel taraması, gönderi bazlı nitel kodlama (içerik türü: görsel, video/reel, metin, karma; tema: hizmet, kültür/sanat, kimlik/dinî, ideoloji, kriz vb.) ve söylem odaklı vaka çözümlemeleri üzerine kuruludur. Her gönderi, anlatı öznesi (kurum/başkan), ton (olumlu–nötr–olumsuz) ve davet/katılım çağrısı gibi göstergelerle değerlendirilmektedir. Bulgular, her iki belediyede de kurumsal hesapların ağırlıklı olarak hizmet, etkinlik ve kamusal bilgilendirme odaklı bir dil sürdürdüğünü; kişiselleştirilmiş başkan/aday vurgusunun sınırlı ve dolaylı öğelerle görünür olduğunu göstermektedir. İstanbul örneğinde kent mekânı, altyapı ve kültür-sanat temalarının; Konya örneğinde ise yerel kültür/dinî referansların ve gelecek odaklı altyapı/ulaşım vaatlerinin öne çıktığı saptanmaktadır. İçerik formatında görsel ve kısa video/reel baskınlığı belirginleşmekte; duygu yönelimi çoğunlukla olumlu veya bilgilendirici nötr tonda seyretmektedir. Kriz/risk bağlamlarında hızlı bilgilendirme ve itibar düzeltme mesajları kurumsal çerçevede yürütülmektedir. Tartışma, bu bulguların kurumsal tarafsızlık, şeffaflık ve katılım ilkeleriyle uyumunu ve yerel sosyo-kültürel bağlamın tematik farklılaşmadaki belirleyici rolünü vurgulamaktadır. Sınırlılıklar, yalnızca Instagram ve X platformlarıyla sınırlı olma, yalnızca kamuya açık içeriklerin incelenmesi ve manüel kodlamanın yoruma dayalı niteliğidir. Buna rağmen çalışma, kurumsal hesapların seçim dönemindeki iletişim pratiklerine ilişkin karşılaştırmalı ve kanıt temelli bir çerçeve sunmakta; kurumsal–kişisel kanal ayrımının analizlerde açık biçimde korunması gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines whether the official Instagram and X accounts of Istanbul Metropolitan Municipality (Cumhuriyet Halk Partisi) and Konya Metropolitan Municipality (Adalet ve Kalkınma Partisi) prioritized mayor/candidate personalization or municipal service narratives during the pre-election candidacy period of the 31 March 2024 local elections. The core problem is to determine how the practical boundary between political propaganda and public service information is drawn on municipal corporate channels. The research relies on a manual sweep of all publicly available posts between 1 January and 31 March 2024, post-level qualitative coding (content type: image, video/reel, text, mixed; themes: service, culture/arts, identity/religion, ideology, crisis, etc.) and discourse-oriented case analyses. Each post is assessed for narrative agency (institution/mayor), affect (positive–neutral–negative) and participation cues. Findings indicate that both municipalities' corporate accounts predominantly maintain service, event, and public information frames, while candidate-centered personalization appears limited and indirect. Istanbul's account emphasizes urban space, infrastructure, and culture/arts; Konya's account highlights local cultural/religious references alongside future-oriented infrastructure/transport pledges. Visual and short video formats dominate, and the affect is mostly positive or informationally neutral. In crisis/risk contexts, rapid updates and reputation-repair messages are delivered within an institutional register. The discussion underscores the alignment of these practices with principles of institutional neutrality, transparency, and participation, and points to local socio-cultural context as a driver of thematic differentiation. Limitations include the exclusive focus on Instagram and X, reliance on publicly visible content, and the interpretive nature of manual coding. Nevertheless, the study offers a comparative, evidence-based framework for understanding municipal communication during election periods and recommends preserving a clear analytical separation between corporate and personal channels.