Konjenital çarpık ayak ve ponseti tedavi yönteminin ebeveynlerde depresyon, anksiyete ve stres üzerine etkisi; sağlıklı çocuk sahibi olan ebeveynler ile karşılaştırma
The effect of congenital clubfoot and ponsetia treatment method on depression, anxiety, and stress in parents; comparison with parents of healthy children
- Tez No: 1015323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ABDULLAH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Biz bu çalışmamızda, idiopatik konjenital PEV tanısı konan ve ponseti yöntemiyle tedavi edilen hastaların ebeveynlerinin depresyon, anksiyete ve stres değerleri ile, sağlıklı çocuk sahibi olan anne babaların aynı değerlerini karşılaştırarak ve mevcut değerlerin sadece konjenital hastalıkla doğan çocuk sahibi olmaktan mı kaynaklanıyor yoksa yeni bir çocuk sahibi olmanın getirdiği sorumluluk da bu psikolojik yükü arttırıyor mu bunu görmeyi amaçladık. Ayrıca ebeveynlerin demografik özelliklerinin bu süreç üzerindeki etkisi de araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2025 ve 2026 yılları arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine başvuran toplam 112 katılımcı dan, Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda idiyopatik pev tanısı alan ve ponseti alçılama metoduyla tedavi edilen, nörolojik defisiti olmayan, ilk tedavisini kliniğimizde alan, takiplerinde düzenli gelen hastaların ebeveynleri çalışma grubu olarak; yine üniversitemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde G1P1 olarak dünyaya gelen sağlıklı bebeklerin anne ve babasını kontrol grubu olarak çalışmaya dahil ettik ve her bit katılımcı için onam formları ile ilk karşılaşma ve 3. Ay da tekrar olmak üzere dass-21 dolduruldu. Bulgular: Araştırma sonucunda, PEV grubundaki ebeveynlerin sağlıklı gruba göre daha düşük eğitim düzeyine ve daha yüksek çocuk sayısına sahip olduğu saptanmıştır. Gruplar arası karşılaştırmada, tedavi öncesi dönemde PEV grubundaki ebeveynlerin depresyon (9.92±5.27), anksiyete (10.16±5.70) ve stres (10.98±5.48) puan ortalamalarının sağlıklı gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0.05). Ancak tedavi sonrası yapılan 3. ay ölçümlerinde; her iki grup arasındaki depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark kalmadığı (p>0.05) görülmüştür. Ölçeklerin güvenirlik analizlerinde Cronbach Alfa katsayılarının kabul edilebilir sınırların üzerinde olduğu ve verilerin normal dağılım sergilediği tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışma bulguları, PEV tanısı ve tedavi başlangıcının ebeveynler üzerinde ciddi bir psikolojik stres, kaygı ve depresif belirti yarattığını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, normal vajinal yolla ilk bebeğini dünyaya getiren anne ve eşlerinde de mevcutta belirli stres ve depresyon düzeylerinin olduğu görülmüştür. Tedavi sürecinin ilerlemesi ve 3. aya gelinmesiyle birlikte PEV grubundaki ebeveynlerin psikolojik belirtilerinin azalarak sağlıklı grup seviyelerine gerilediği görülmüştür. Bu durum, erken dönemde PEV'li çocuk ebeveynlerine yönelik psikososyal desteğin önemini vurgularken, tedaviye uyum ve süreç bilgisinin ebeveyn stresini normalize ettiğini göstermektedir. Aynı zamanda ilk değerlendirme de pev'li hasta grubunda yüksek olan DAS21 değerlerinin tedavi sonrası her iki grup arasında birbirine yaklaşması '' yeni bebek sorumluluğu '' kaynaklı bazal bir depresyon,anksiyete stres düzeyinin varlığını ve başlangıçta pev'li hasta grubundaki yüksekliğin tamamının sadece pev le ilişkilendirilemeyeceğini de göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of the Study: In this study, we aimed to compare the psychological status of parents of patients diagnosed with idiopathic congenital clubfoot (PEV) and treated with the Ponseti method with the psychological values of parents of healthy infants. We sought to determine whether the observed psychological burden stems solely from having a child born with a congenital disease or if the general responsibility of having a newborn further increases this burden. Additionally, the impact of the parents' demographic characteristics on this process was investigated. Materials and Methods: A total of 112 participants who applied to Kahramanmaraş Sütçü İmam University between January 2025 and 2026 were included in the study. The study group consisted of parents of patients who were diagnosed with idiopathic PEV in the Department of Orthopedics and Traumatology, treated with the Ponseti casting method, had no neurological deficits, received their initial treatment in our clinic, and attended follow-up appointments regularly. The control group consisted of mothers and fathers of healthy infants born as G1P1 in the Department of Obstetrics and Gynecology of our university. Informed consent was obtained from each participant, and the DASS-21 (Depression, Anxiety, and Stress Scale) was administered to all participants twice: at the initial encounter and at the 3rd-month follow-up. Results: As a result of the research, it was found that parents in the PEV group had a lower education level and a higher number of children compared to the healthy group. In the intergroup comparison, it was determined that the mean scores of depression (9.92±5.27), anxiety (10.16±5.70), and stress (10.98±5.48) of the parents in the PEV group were statistically significantly higher than those of the healthy group in the pre-treatment period (p<0.05). However, in the 3rd-month measurements performed after treatment, it was observed that there was no statistically significant difference between the two groups in terms of depression, anxiety, and stress levels (p>0.05). In the reliability analyses of the scales, it was determined that the Cronbach's Alpha coefficients were above acceptable limits and the data exhibited a normal distribution. Conclusion: Study findings reveal that PEV diagnosis and the initiation of treatment create significant psychological stress, anxiety, and depressive symptoms in parents. Additionally, it was observed that mothers who gave birth to their first baby via normal vaginal delivery and their spouses also possess certain baseline levels of stress and depression. With the progression of the treatment process and reaching the 3rd month, the psychological symptoms of parents in the PEV group decreased and regressed to the levels of the healthy group. While this situation emphasizes the importance of psychosocial support for parents of children with PEV in the early period, it demonstrates that treatment compliance and process information normalize parental stress. Furthermore, the fact that the difference between the two groups—which showed similar values post-treatment (3rd-month values)—was significantly higher in favor of PEV during initial evaluations indicates the existence of a baseline stress level stemming from“newborn responsibility”and suggests that this stress level cannot be associated solely with PEV in isolation.