Eskiz çalışmalarının mimari tasarım eğitiminde yeri
The sketch method in the architectural design education
- Tez No: 960694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMEN SAY ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu doktora tezi, eskizin mimari tasarım eğitimindeki rolünü belirlemek ve tasarım sürecindeki yerini incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Eskiz, öğrencilerin düşüncelerini ifade etmelerini sağlar ve karmaşık konuların hızlı bir şekilde keşfedilmesine olanak tanır. Ayrıca tasarım sürecinde özgün zihinsel imgeler ve yenilikçi fikirler üretilmesini de destekler. Bu bağlamda çalışma, temelde öğrencilerin farklı eskiz yöntemlerini nasıl kullandıklarını ve eskizin öğrenciyi nasıl etkilediğini ele almaktadır. Eskiz, tasarım sürecinin tüm aşamalarında sürekli ve döngüsel olarak kullanılır ve süreç içinde geliştirilir. Öğrenciler eskizi bir düşünce oluşturma, görselleştirme, algılama, temsil etme, yaratıcılık, iletişim, analiz ve problem çözme aracı olarak kullanırlar. Ayrıca eskiz yapmanın tasarım sürecinde öğrencilerin ölçek, biçim, detay ve perspektif algılarını etkilediği tespit edilmiştir. Bu çalışma, mimari tasarım eğitiminde stüdyo sürecinde eskiz kullanımına yeni bir bakış açısı getirmekte ve öğrencilerin eğitim süreçlerinin daha etkin bir şekilde şekillendirilmesine katkı sağlamaktadır. Tez, mimari tasarım eğitiminde eskizin yeri ve etkisini incelemeyi amaçlayan beş ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, araştırmanın kapsamını belirlemek üzere ilgili literatür gözden geçirilmiş, temel kavramsal sınırlar ve amaçlar ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, araştırmanın kuramsal çerçevesi çizilmeye çalışılmış ve çeşitli eskiz türleri üzerine bir değerlendirme sunulmuştur. Üçüncü bölümde, stüdyo süreci bağlamında eskiz kullanımına odaklanılmış, dördüncü bölümde ise mimarlık öğrencilerinin soyut ve somut eskiz kavramlarına yaklaşımları irdelenmiştir. Örneklem alanı olarak seçilen YTÜ Mimarlık Bölümü, MT1, MT2, MT3, MT4, MT5, MT6 ve MT7 derslerinden 182 öğrenciye anket uygulanmıştır. Ayrıca, eskiz türlerini ve kavramsal çerçevelerini daha derinlemesine incelemek için MT1 ve MT7 seviyelerindeki 118 öğrenciye Torrance Yaratıcılık ve Düşünce testi, anketler uygulanmış ve stüdyo kapsamında gözlemlerle çalışılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26 yazılımı kullanılarak analiz edilmiş; t-testi, Pearson korelasyonu, Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H Testi gibi istatistiksel yöntemler uygulanmıştır. Anketler ve gözlemler, 2022 Şubat ayında başlayıp, 2024 Haziran ayında sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation aims to determine the role of sketching in architectural design education and to examine its place within the design process. Sketching enables students to express their ideas and facilitates the rapid exploration of complex issues. Furthermore, it supports the generation of original mental images and innovative ideas throughout the design process. In this context, the study primarily investigates how students use various sketching methods and how sketching influences their thinking and learning processes. Sketching is employed continuously and cyclically throughout all stages of the design process and evolves during this progression. Students use sketches as tools for idea generation, visualization, perception, representation, creativity, communication, analysis, and problem-solving. Additionally, it has been identified that sketching affects students' perception of scale, form, detail, and perspective within the design process. This study offers a new perspective on the use of sketching in the architectural studio environment and contributes to the more effective structuring of students' educational experiences. The dissertation consists of five main chapters, each focusing on different aspects of the role and impact of sketching in architectural design education. The first chapter reviews the relevant literature to define the scope of the research, presenting the key conceptual boundaries and objectives. The second chapter establishes the theoretical framework of the study and provides an evaluation of various types of sketches. The third chapter focuses on the use of sketches within the studio process, while the fourth chapter examines architecture students' approaches to the concepts of abstract and concrete sketching. As the sample group, 182 students from the Department of Architecture at Yıldız Technical University (YTU), enrolled in the MT1, MT2, MT3, MT4, MT5, MT6, and MT7 courses, participated in a survey. Additionally, to further explore sketch types and conceptual frameworks, Torrance Tests of Creative Thinking (TTCT), questionnaires, and studio observations were conducted with 118 students enrolled in the MT1 and MT7 courses. The collected data were analyzed using SPSS 26 software, and statistical methods such as t-test, Pearson correlation, Mann-Whitney U test, and Kruskal-Wallis H test were applied. The data collection process began in February 2022 and concluded in June 2024.