Kent, estetik ve yabancılaşma: Günümüz resminde mekânın anlam dönüşümü
City, aesthetics and alienation: The transformation of meaning in space in contemporary painting
  1. Tez No: 1015366
  2. Yazar: SİBEL KEÇELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA KAYAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
Özet
Bu çalışmada, kent, estetik ve yabancılaşma kavramları birbirleriyle ilişkili bir kuramsal çerçeve içerisinde ele alınmıştır. Sanayi Devrimi ile hız kazanan kentleşme süreci, insanın hem doğal çevresiyle hem de toplumsal ve bireysel öznelliğiyle kurduğu ilişkileri değiştirmiş; bireyi yeni bir toplumsal ve varoluşsal konumlanma düzlemine taşımıştır. Kent, bu değişimle beraber salt bir yerleşim alanı olmanın sınırlarını aşarak, estetik deneyimlerin üretildiği, kimliklerin toplumsal ve kültürel bağlamda yeniden kurgulandığı ve bireyin toplumsal varoluşunda yabancılaşmanın açığa çıktığı çok katmanlı bir mekânsal varlık olarak şekillenmiştir. Bu bağlamda birey, kalabalıklar içinde yalnızlaşmakta; kendine, çevresine ve öznel varoluşuna yabancılaşarak, kent deneyimini hem bireysel hem de toplumsal boyutlarıyla anlamlandırdığı bir alan olarak görmektedir. Bu çalışmanın amacı; modern kentsel deneyimin yarattığı estetik düzen ile yabancılaşma kavramlarını birbiriyle kesişen düşünsel alanlar olarak ele alarak bu kavramları çözümlemektir. Kent, sanat tarihinin çeşitli dönemlerinde her zaman önemli bir ilham kaynağı olmuştur. Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte, kent imgesinin sanatsal temsili ve sanatçıların kente bakışı değişimler göstermiştir. Çalışmanın başlangıcında, insanoğlunun kent ile kurduğu ilişkiyi ve buna bağlı olarak yaşadıkları kente atfettiği anlamları ele alarak, sanatın bu ilişkiyi nasıl yansıttığı üzerinde durulmuştur. İnsanlık tarihinin çeşitli dönemlerinde kent, doğrudan ve ya dolaylı olarak kullanılmıştır. Ancak çağdaş sanatçıların kente bakışında, önceki sanat akımlarından farklı olarak daha soyut, eleştirel ve çok yönlü yaklaşımlar görülmektedir. Modernizm sonrasındaki çağdaş sanatçılar, kenti sadece bir görsel öğe olarak değil, aynı zamanda çevresel, kültürel ve felsefi, estetik boyutlarıyla da ele almışlardır. Bu araştırmada, kentle kurdukları etkileşimler ve kentten ilham alarak üretimlerini yapan sanatçılar incelenmiştir. Sonrasında bu bağlamda yapmış olduğu özgün üretimler, kent, estetik ve yabancılaşma bağlamında değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; kent temsilleri üzerinden geliştirilen estetik dilin, yalnızca biçimsel bir arayış değil, aynı zamanda modern bireyin kırılganlığını, yalnızlığını ve parçalanmışlığını görünür kılan eleştirel bir araç olduğu söylenebilir. Bu bağlamda, kentsel deneyimin estetik bir biçimde ele alınması kadar, bu deneyimin yarattığı yabancılaşmayı da açığa çıkaran güçlü bir ifade alanı olarak konumlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines the concepts of city, aesthetics, and alienation within a theoretical framework that is interrelated. The urbanization process, accelerated by the Industrial Revolution, altered the relationships humans have with both their natural environment and their social and individual subjectivity, moving the individual to a new social and existential positioning. With this change, the city transcended the limitations of being merely a settlement area, becoming a multi-layered spatial entity where aesthetic experiences are produced, identities are reconstructed within social and cultural contexts, and alienation is revealed in the individual's social existence. In this context, the individual becomes isolated amidst crowds; alienated from themselves, their environment, and their subjective existence, they perceive the urban experience as a space where they make sense of both individual and social dimensions. The aim of this study is to analyze the concepts of aesthetic order and alienation, created by the modern urban experience, by considering them as intersecting intellectual fields. The city has always been an important source of inspiration throughout various periods of art history. However, with the development of technology, the artistic representation of the city image and artists' perspectives on the city have undergone changes. The study begins by examining the relationship between humankind and the city, and the meanings attributed to these cities, focusing on how art reflects this relationship. Throughout various periods of human history, the city has been used directly or indirectly. However, contemporary artists' perspectives on the city differ from previous art movements, exhibiting more abstract, critical, and multifaceted approaches. Post-modern artists have considered the city not only as a visual element but also in its environmental, cultural, philosophical, and aesthetic dimensions. This research examines artists who have interacted with the city and created works inspired by it. Subsequently, their original works are evaluated within the context of the city, aesthetics, and alienation. In conclusion, it can be said that the aesthetic language developed through representations of the city is not merely a formal pursuit but also a critical tool that makes visible the fragility, loneliness, and fragmentation of the modern individual. In this context, it is seen that art is positioned as a powerful field of expression that not only aesthetically addresses the urban experience but also reveals the alienation it creates.