ÇOĞUL VE TEKİL GEBE KADINLARIN GEBELİKTE RİSK ALGISI VE PRENATAL BAĞLANMA DÜZEYLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI
Comparison of Risk Perception in Pregnancy and Prenatal Attachment Levels of Women With Multiple and Singleton Pregnancies
- Tez No: 1015413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN HAMLACI BAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Gebelik, doğal bir süreç olmakla birlikte çeşitli maternal ve fetal riskleri içerebilmektedir. Gebelikte risk algısı, kadının duygusal durumunu ve prenatal bağlanmayı etkileyen önemli bir faktördür. Bu çalışma, çoğul ve tekil gebelerde risk algısı ve prenatal bağlanma düzeylerini karşılaştırmak amacıyla planlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma verileri, özellikle çoğul gebeliği olan kadınlara rahat ulaşılabilmesi amacıyla çevrimiçi anket yöntemi ile CHERRIES yönergelerine uygun olarak toplanmıştır. Gebeler anketi cevaplamaya başlamadan önce araştırma hakkında bilgilendirilmiş onam yazısı ile çalışmaya katılmaya onay vermişlerdir. Çalışmada kadınların tanıtıcı bilgilerini içeren anket formu, Gebelikte Risk Algısı Ölçeği ve Prenatal Bağlanma Envanteri kullanılmış olup 45 tekil 45 çoğul gebe olmak üzere toplam 90 gebe kadın çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS Statistics 30 paket programı kullanılarak gerçekleştirildi. BULGULAR: Bulgular, çoğul gebelerin gebelikte genel, kendine yönelik ve bebeğine yönelik risk algılarının tekil gebelere göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur (p=0,002; p=0,013). Bu durum, çoğul gebeliğin doğası gereği artan fizyolojik, psikolojik ve obstetrik risklerin kadınlar tarafından daha yüksek düzeyde algılandığını göstermektedir. Bununla beraber gebelikte risk algısı ile prenatal bağlanma arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur (r=-0,401; p=0,006). Gebenin kendine yönelik risk algısı arttıkça prenatal bağlanma düzeyinin azaldığı saptanmıştır. SONUÇ: Çoğul gebeliğe sahip kadınların gebelikte risk algılarının daha yüksek olduğu ve artan risk algısının prenatal bağlanma düzeyini olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, özellikle çoğul gebeliklerde risk algısını dengelemeye yönelik ebe destekli psikososyal yaklaşımların prenatal bağlanmayı güçlendirmede önemli olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Pregnancy, while a natural process, can involve various maternal and fetal risks. Risk perception during pregnancy is a significant factor affecting a woman's emotional state and prenatal bonding. This study was planned to compare risk perception and prenatal bonding levels in single and multiple pregnancies. MATERIALS AND METHODS: Study data were collected using an online survey method in accordance with CHERRIES guidelines, specifically to ensure easy access for women with multiple pregnancies. Pregnant women gave their informed consent to participate in the study by completing a written consent form before starting to answer the questionnaire. The study utilized a questionnaire containing demographic information, the Pregnancy Risk Perception Scale, and the Prenatal Attachment Inventory. A total of 90 pregnant women were included in the study, 45 with single pregnancies and 45 with multiple pregnancies. Statistical analysis of the data was performed using the IBM SPSS Statistics 30 software package. RESULTS: The findings revealed that women carrying multiple babies had significantly higher perceptions of general, self-related, and fetal risks during pregnancy compared to women carrying single babies (p=0.002; p=0.013). This indicates that women perceive the inherently increased physiological, psychological, and obstetric risks of multiple pregnancies at a higher level. Furthermore, a negative correlation was found between risk perception during pregnancy and prenatal bonding (r=-0.401; p=0.006). It was determined that as the pregnant woman's self-related risk perception increased, the level of prenatal bonding decreased. CONCLUSION: Studies have shown that women with multiple pregnancies have a higher perception of risk during pregnancy, and this increased risk perception negatively affects the level of prenatal bonding. Based on these findings, it is suggested that midwife-supported psychosocial approaches aimed at balancing risk perception, especially in multiple pregnancies, may be important in strengthening prenatal bonding.