Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde ultra işlenmiş gıda tüketimi ile depresyon, anksiyete ve agresyon ilişkisi
The relationship between ultra processed food consumption and depression, anxiety, and aggression among medical students at Trakya University Faculty of Medicine
- Tez No: 1015412
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP EKUKLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde ultra işlenmiş gıda tüketim düzeyini değerlendirmek, ultra işlenmiş gıda tüketimi ile depresyon, anksiyete ve agresyon ilişkisini incelemek ve sosyodemografik değişkenlerin bu ilişki üzerindeki etkilerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipteki bu çalışma, 2024-2025 Öğretim Yılı Bahar Döneminde Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören 346 öğrenci ile yürütülmüştür. Çalışmanın verileri dört bölümden oluşan anket formu ve ölçeklerle toplanmıştır. Araştırmacılar tarafından literatürden yararlanılarak oluşturulan 23 soru, Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği'ne ait 42 soru, Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği'ne ait 29 soru ve Çok İşlenmiş Besin Tüketimi Kısa Tarama Anketi'ne ait 11 soru olmak üzere anket formu toplam 105 sorudan oluşmaktadır. Çalışmanın bulgularına göre, Çok İşlenmiş Besin Tüketimi Kısa Tarama Anketi puanı ile Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği puanı ve Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği puanı arasında pozitif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır. Ultra işlenmiş gıda tüketimi arttıkça depresyon, anksiyete ve stres belirtileri ile agresyon düzeyinin arttığı görülmüştür. Sonuç olarak, bu çalışma tıp öğrencilerinde ultra işlenmiş gıda tüketiminin artmış depresyon, anksiyete ve agresyon düzeyi ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bulgular, öğrencilere sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılmasına yönelik müdahalelerin önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess the level of ultra-processed food consumption among students of Trakya University Faculty of Medicine, to examine the relationship between ultra-processed food consumption and depression, anxiety, and aggression, and to determine the effects of sociodemographic variables on this relationship. This cross-sectional study was carried out with 346 students enrolled at Trakya University Faculty of Medicine during the Spring Semester of the 2024–2025 academic year. Study data were collected using a questionnaire form and scales consisting of four sections. The questionnaire comprised a total of 105 items: 23 questions developed by the researchers based on the literature, 42 items from the Depression, Anxiety and Stress Scale, 29 items from the Buss–Perry Aggression Questionnaire, and 11 items from the Screening Questionnaire to Assess Highly Processed Food Consumption. According to the findings, a statistically significant positive association was found between the Screening Questionnaire to Assess Highly Processed Food Consumption score and the scores of the Depression, Anxiety and Stress Scale and the Buss–Perry Aggression Questionnaire. As ultra-processed food consumption increased, levels of depressive, anxiety, and stress symptoms as well as aggression were observed to increase. In conclusion, this study demonstrates that higher ultra-processed food consumption is associated with increased levels of depression, anxiety, and aggression among medical students. The findings highlight the importance of interventions aimed at promoting healthy eating habits among students.