Psikodinamik hemşirelik kuramına dayalı hibrit eğitimin mastektomi geçiren kadınların beden değeri, sosyal görünüş kaygısı ve cinsel yaşam kalitesine etkisi
The effect of hybrid education based on psychodynamic nursing theory on body value, social appearance anxiety and sexual quality of life of women undergoing mastectomy
- Tez No: 1015418
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEL CANAN DEMİRBAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Mastektomi, meme kanseri tedavisinde sıklıkla uygulanan bir cerrahi girişimdir ve kadınların fiziksel, psikolojik ve sosyal yaşamlarını olumsuz etkilemektedir. Bu çalışma psikodinamik hemşirelik kuramına dayalı hibrit (çevrimiçi + yüz yüze) grup eğitimlerinin mastektomi geçiren kadınların beden değeri, sosyal görünüş kaygısı ve cinsel yaşam kalitesi üzerindeki etkisini incelemek amacıyla ön test–son test randomize kontollü deneysel tasarımda yürütülmüştür. Güç analizi sonucunda belirlenen 69 kadın randomizasyon ile girişim (n=34) ve kontrol (n=35) gruplarına ayrılmıştır. Veriler Sosyodemografik Özellikler Formu, Beden Değeri Ölçeği-2, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın kullanılarak toplanmıştır. Her iki gruba ön test uygulaması sonrasında araştırmacı tarafından hazırlanan standart bilgilendirme broşürü verilmiştir. Girişim grubuna ise üç aylık süreçte dokuz çevrimiçi ve üç yüz yüze olmak üzere toplam 12 oturumdan oluşan hibrit eğitim programı uygulanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, ki-kare analizi, bağımsız gruplar t-testi, tekrarlı ölçümler ANOVA kullanılmıştır. Çalışma bulgularına göre, girişim grubunun Beden Değeri Ölçeği puan ortalaması kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (t=5.199, p<0.001, d=1.252); kalıcılık ölçümünde de bu farkın sürdüğü saptanmıştır (t=6.251, p<0.001, d=1.505). Girişim grubunun Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği puan ortalaması kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuştur (t=-3.243, p=0.002, d=0.781) ve kalıcılık ölçümünde de benzer sonuç elde edilmiştir (t=-2.125, p=0.037, d=0.512). Girişim grubunun Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği puan ortalaması kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (t=2.871, p=0.006, d=0.691); kalıcılık ölçümünde bu farkın arttığı belirlenmiştir (t=4.504, p<0.001, d=1.085). Sonuç olarak, psikodinamik hemşirelik kuramına dayalı hibrit grup eğitimlerinin mastektomi geçiren kadınların beden değeri ve cinsel yaşam kalitesini artırdığı, sosyal görünüş kaygısını azalttığı ve bu etkinin zaman içinde devam ettiği belirlenmiştir. Bu doğrultuda, hibrit eğitimlerin onkoloji bakımına entegre edilmesi ve yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most commonly diagnosed cancer among women. Mastectomy is a frequently performed surgical procedure in the treatment of breast cancer and negatively impacts women's physical, psychological, and social lives. This study was conducted using a pretest–posttest randomized controlled experimental design to examine the effects of hybrid (online and face-to-face) group education based on psychodynamic nursing theory on body value, social appearance anxiety, and sexual quality of life in women undergoing mastectomy. A total of 69 women, as determined by power analysis, were randomly assigned to the intervention (n=34) and control (n=35) groups. Data were collected using the Sociodemographic Characteristics Form, the Body Value Scale-2, the Social Appearance Anxiety Scale, and the Sexual Quality of Life Scale–Female. Both groups were given a standard information brochure prepared by the researcher after a pre-test. The intervention group, however, received a hybrid training program consisting of a total of 12 sessions over a three-month period: nine online and three in person. Data were analyzed using descriptive statistics, chi-square analysis, independent samples t-test, and repeated measures ANOVA. According to the study findings, the mean Body Value Scale score of the intervention group was significantly higher than that of the control group (t=5.199, p<0.001, d=1.252); this difference was also found to persist in the persistence measurement (t=6.251, p<0.001, d=1.505). The mean Social Appearance Anxiety Scale score of the intervention group was significantly lower than that of the control group (t=-3.243, p=0.002, d=0.781), and a similar result was obtained in the persistence measurement (t=-2.125, p=0.037, d=0.512). The mean Sexual Quality of Life Scale score of the intervention group was significantly higher than that of the control group (t=2.871, p=0.006, d=0.691), in the persistence measurement, this difference was found to increase (t=4.504, p<0.001, d=1.085). In conclusion, it was determined that hybrid group training based on psychodynamic nursing theory increased body value and quality of sexual life in women who underwent mastectomy, reduced social appearance anxiety, and that this effect continued over time. Accordingly, it is recommended that hybrid training be integrated into and widespread in oncology care.