Farklı renk rezin simanlarla anodizasyon işlemi uygulanmış ve uygulanmamış ti-base abutmentlere simante edilen farklı seramik restorasyonlarda abutment renginin ve seramik materyal tipinin sonuç rengine etkisi
Effect of abutment color and ceramic material type on the final color of ceramic restorations cemented to anodized and non-anodized ti-base abutments using resin cements in different shades
- Tez No: 1015423
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM GÜLCE SUBAŞI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmada, farklı seramik materyallerin anodizasyon uygulanmış ve uygulanmamış ti-base abutmentler üzerine farklı renklerde rezin simanlar ile simantasyonu sonrası oluşan optik değişimlerin değerlendirilmesi ve abutment rengi, seramik materyal tipi ile siman renginin restorasyonların renk uyumu ve translüsensisi üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada materyal [lityum disilikat (LDS), 3Y-TZP ve çok katmanlı (multilayer) 4–5Y-TZP] olmak üzere üç farklı seramik materyal kullanılarak toplam 120 adet monolitik kron örneği (kalınlık: 1,0 milimetre) hazırlanmıştır. Örnekler, abutment rengi (gri, anodize sarı) ve rezin siman rengi (A2, translüsent) dikkate alınarak 12 gruba ayrılmıştır (n=10). Renk ölçümleri simantasyon öncesi ve sonrası spektrofotometre ile gerçekleştirilmiş, CIE Lab* parametreleri kaydedilmiş ve renk değişimi ΔE00 formülü ile hesaplanmıştır. Translüsensi değerlendirmesi amacıyla siyah ve beyaz zemin ölçümleri kullanılarak TP00 değerleri belirlenmiştir. Örnekler 24 saat distile suda bekletildikten sonra ölçümler tekrarlanmıştır. Veriler genelleştirilmiş doğrusal modeller, Kruskal–Wallis ve post-hoc Bonferroni testleri ile analiz edilmiştir (p<0,05). Bulgular: ΔE00 değerlerinin seramik materyal tipine bağlı olarak anlamlı farklılık gösterdiği (p<0,05); en yüksek değerlerin lityum disilikat, en düşük değerlerin ise 3Y-TZP grubunda elde edildiği belirlenmiştir. TP00 değerleri açısından lityum disilikat (1,41±0,66) ve 4–5Y-TZP (1,39±0,49) grupları arasında anlamlı fark bulunmazken, 3Y-TZP grubunun (0,53±0,28) anlamlı derecede daha düşük translüsensi sergilediği saptanmıştır (p<0,05). Abutment renginin tek başına anlamlı bir etkisi bulunmazken, seramik materyal ile etkileşiminin anlamlı olduğu görülmüştür (p<0,05). Anodize sarı abutment ve translüsent siman kombinasyonunun, özellikle 4–5Y-TZP ML grubunda optik değişimleri artırdığı belirlenmiştir. Distile suda bekletildikten sonra yapılan ölçümlerde sınırlı düzeyde değişim gözlenmiştir. Sonuç: Seramik materyalin translüsensi özelliği, abutment rengi ve siman optik karakteri restorasyonun optik davranışını belirlemektedir. Yüksek translüsensiye sahip materyaller estetik açıdan avantaj sağlamakla birlikte, abutment ve siman kaynaklı değişimlerden daha fazla etkilenmektedir. Anodize sarı abutment ve translüsent siman kombinasyonu optik değişimin en belirgin olduğu koşul olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This in vitro study aimed to evaluate the optical changes following cementation of different ceramic materials onto anodized and non-anodized Ti-base abutments using resin cements of different shades, and to assess the individual and interactive effects of abutment color, ceramic material type, and cement shade on the final color and translucency of restorations. Materials and Methods: A total of 120 monolithic crowns (1.0 mm thickness) were fabricated from lithium disilicate (LDS), 3Y-TZP, and 4–5Y-TZP ML ceramics. Specimens were allocated into 12 groups (n=10) according to abutment color (gray, anodized yellow) and resin cement shade (A2, translucent). Color measurements were performed before and after cementation using a spectrophotometer, and CIE Lab* coordinates were recorded. Color differences (ΔE₀₀) were calculated using the CIEDE2000 formula. Translucency parameters (TP₀₀) were determined from measurements over black and white backgrounds. All measurements were repeated after 24-hour storage in distilled water. Statistical analyses were performed using robust methods with a significance level of p<0.05. Results: ΔE₀₀ values were significantly influenced by ceramic material type (p<0.05), with the highest values observed in the LDS group and the lowest in the 3Y-TZP group. Regarding TP₀₀, no significant difference was found between LDS (1.41±0.66) and 4–5Y-TZP (1.39±0.49), whereas 3Y-TZP (0.53±0.28) exhibited significantly lower translucency (p<0.05). Although abutment color alone did not show a significant effect, its interaction with ceramic material and cement shade was significant (p<0.05). The anodized yellow abutment–translucent cement combination resulted in greater optical changes, particularly in the 4–5Y-TZP ML group. Storage in distilled water caused limited but measurable changes. Conclusion: The final optical outcome of ceramic restorations is governed by a complex interaction between ceramic translucency, abutment color, and cement optical properties. While highly translucent materials provide superior esthetics, they are more susceptible to underlying substrate and cement-related color alterations, highlighting the importance of comprehensive material selection in clinical practice.