Endometriyum kanseri hastalarında prognostik faktörler, nüks ve sağkalım sonuçlarının retrospektif analizi (2000-2025)
Retrospective analysis of prognostic factors, recurrence and survival outcomes in endometrial cancer patients (2000-2025)
- Tez No: 1015447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ENERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Üçüncü basamak bir merkezde cerrahi uygulanan endometriyum kanseri olgularında klinikopatolojik özellikler, nüks paternleri ve sağkalım sonuçları değerlendirildi. Ayrıca genel sağkalım (GSK) ve hastalıksız sağkalımı (HSK) bağımsız olarak etkileyen prognostik belirleyiciler araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Ocak 2000- Nisan 2025 yılları arasında merkezimizde endometriyum kanseri tanısıyla histerektomi temelli cerrahi yapılan hastalar retrospektif olarak incelendi. Kurumsal kayıtlar üzerinden 1514 olgu tarandı; 646 olgu dışlandı ve analiz 868 hasta ile gerçekleştirildi. Sonlanım noktaları GSK ve HSK olarak tanımlandı; sağkalım analizlerinde Kaplan–Meier ve Cox regresyon yöntemleri kullanıldı. Bulgular: Toplam 868 hastanın 735'i (%84,6) endometrioid, 133'ü (%15,3) non-endometrioid histolojiye sahipti. İzlemde endometrioid grupta GSK için 116 (%15,78) ölüm ve HSK için 150 (%20,41) nüks; non-endometrioid grupta GSK için 63 (%47,37) ölüm ve HSK için 61 (%45,86) nüks izlendi. Beş yıllık GSK/HSK oranları endometrioid grupta sırasıyla %85,60 / %77,97, non-endometrioid grupta %52,48 / %43,42 idi (log-rank <0,001). Adenomyozis varlığında nüks oranı %16,53, adenomyozis olmayanlarda %27,22 saptandı (p=0,001). Çok değişkenli GSK Cox analizinde non-endometrioid histoloji (HR 2,02), FIGO evre II (HR 2,25) ve evre III–IV (HR 2,99), grade 3 (HR 1,90) ve derin miyometriyal invazyon (HR 1,43) bağımsız kötü prognostik faktörlerdi. Sonuç: Üçüncü basamak merkez verilerimizde non-endometrioid histoloji, ileri evre, grade 3 ve derin miyometriyal invazyon GSK üzerinde bağımsız olarak olumsuz etkiye sahiptir. Bu bulgular güncel risk temelli yaklaşım ile uyumludur ve yüksek riskli hastaların erken tanınarak izlem ve adjuvan stratejilerin daha rasyonel planlanmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Clinical-pathological characteristics, recurrence patterns, and survival outcomes were evaluated in endometrial cancer cases who underwent surgery at a tertiary care center. In addition, independent prognostic determinants affecting overall survival (OS) and disease-free survival (DFS) were investigated. Materials and Methods: Patients who underwent hysterectomy-based surgery for endometrial cancer at our center between January 2000 and April 2025 were retrospectively analyzed. A total of 1,514 cases were screened from institutional records; 646 cases were excluded, and the analysis was performed in 868 patients. The endpoints were defined as OS and DFS; Kaplan–Meier and Cox regression methods were used for survival analyses. Results: Of the 868 patients, 735 (84.6%) had endometrioid and 133 (15.3%) had non-endometrioid histology. During follow-up, in the endometrioid group there were 116 (15.78%) deaths for OS and 150 (20.41%) recurrences for DFS; In the non-endometrioid group, there were 63 (47.37%) deaths for OS and 61 (45.86%) recurrences for DFS. Five-year OS/DFS rates were 85.60%/77.97% in the endometrioid group and 52.48%/43.42% in the non-endometrioid group (log-rank <0.001). The recurrence rate was 16.53% in the presence of adenomyosis and 27.22% in the absence of adenomyosis (p=0.001). In multivariable OS Cox analysis, non-endometrioid histology (HR 2.02), FIGO stage II (HR 2.25) and stage III–IV (HR 2.99), grade 3 (HR 1.90), and deep myometrial invasion (HR 1.43) were independent adverse prognostic factors. Conclusion: In real-world data from a tertiary center, non-endometrioid histology, advanced stage, grade 3, and deep myometrial invasion independently had a negative impact on OS. These findings are consistent with the current risk-based approach and may contribute to more rational planning of surveillance and adjuvant strategies by enabling early identification of high-risk patients.