Erken evre endometrium kanserinde brakiterapi uygulamasınınuzun dönem sonuçları
Long term results of brachytherapy in early stage endometrialcancer
- Tez No: 927607
- Danışmanlar: PROF. DR. SENEM ALANYALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Erken evre endometrium kanserli hastalarda vajinal brakiterapi sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi. Gereç -Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EUTF) Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda 2010-2022 yılları arasında erken evre endometrium kanser (EK) tanılı 268 hastanın verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların klinikopatolojik özellikleri ve demografik verileri değerlendirilmiştir. Çalışmamızda birinci sonlanım noktası lokal, lokal-bölgesel, uzak nüksler, hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım olarak belirlenmiştir, ikincil sonlanım noktasında erken ve geç yan etkiler değerlendirilmiştir. Bulgular: Nüks 19 (%7) olguda izlendi. Lokal-bölgesel nüks 9 (%3) hastada görüldü. Grade III varlığı çok değişkenli analizde lokal-bölgesel nüks için bağımsız prognostik faktördü (p = 0.006). Uzak nüks 14 (%5) hastada görüldü. Uzak nükssüz sağkalımla dış myometrial invazyon varlığı (p = 0.015) ve histolojik grade III (p < 0.001) bağımsız olarak ilişkili bulundu. Hastalığa bağlı vefat 19 (%7) hastada izlendi. Lenfovasküler invazyon (LVI) varlığı (p = 0.015) ve grade III (p < 0.001) hastalıksız sağkalım için bağımsız prognostik faktörler idi. Tüm nedenlere bağlı vefat 34 (%13) hastada izlendi. Genel sağkalım için yaş ≥ 59 (p = 0.027) ve LVI varlığı (p = 0.018) bağımsız prognostik faktörler olarak bulundu. 5 yıllık hastalıksız sağkalım %94.4 ve 5 yıllık genel sağkalım %93.6 olarak bulundu. Çalışmamızda en sık görülen yan etki vajinal stenoz (%12) idi. Daha az sıklıkla üriner inkontinans (%8) ve sık idrara çıkma (%8) gibi yan etkiler görüldü. Sonuç: Çalışmamızda erken evre EK için önemli prognostik faktörler (LVI, grade, myometrial invazyon derinliği, yaş) tanımlanmış ve brakiterapinin düşük yan etki ve yüksek lokal kontrol oranı ile başarılı bir tedavi modalitesi olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Retrospective evaluation of vaginal brachytherapy results in patients with early stage endometrial cancer. Materials and Methods: The data of 268 patients diagnosed with early stage endometrial cancer (EC) between 2010 and 2022 in the Department of Radiation Oncology, Ege University School of Medicine (EUTF) were retrospectively analysed. Clinicopathological features and demographic data of the patients were evaluated. The primary endpoint was local, local-regional, distant recurrences, disease-free survival and overall survival. Early and late side effects were evaluated as secondary endpoints. Results: Recurrence was observed in 19 cases (7%). Local-regional recurrence was seen in 9 (3%) patients. Grade III was an independent prognostic factor for local-regional recurrence in multivariate analysis (p = 0.006). Distant recurrence was seen in 14 (5%) patients. The presence of external myometrial invasion (p = 0.015) and histological grade III (p < 0.001) were independently associated with distant recurrence-free survival. Disease-related death was observed in 19 (7%) patients. The presence of lymphovascular invasion (LVI) (p = 0.015) and grade III (p < 0.001) were independent prognostic factors for disease-free survival. All-cause mortality was observed in 34 (13%) patients. Age ≥ 59 years (p = 0.027) and presence of LVI (p = 0.018) were independent prognostic factors for overall survival. 5-year disease-free survival was 94.4% and 5-year overall survival was 93.6%. The most common side effect in our study was vaginal stenosis (12%). Urinary incontinence (8%) and frequent urination (8%) were less common. Conclusion: In our study, important prognostic factors (LVI, grade, depth of myometrial invasion, age) for early stage EC were identified and brachytherapy was shown to be a successful treatment modality with low side effects and high local control rate.