Türkiye'de bankacılık sektörü ve sektörün krizlerden etkilenme derecelerinin ölçülmesi: 2000 ? 2008 yılları arası IMKB'de yer alan bankalar üzerine bir uygulama
Banking sector in turkey and evaluation of the extent of susceptibility to the crisis in sector: An application on the banks that has a place in i.s.e (İstanbul Stock Exchange) (IMKB) between 2000 and 2008
- Tez No: 289717
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bankalar, insanların paralarını yangın, sel gibi doğal afetlere karşı korumak, finansal destek sağlamak ve en önemlisi de paralarını nemalandırmak için oluşturdukları bir finansal kurumdur. This institution is affected by the positive or negative conditions to occur like the other institutions. Geçmiş ve güncel gelişmeler örneğin, küreselleşme hareketleri ve krizler banka kurumlarını etkiler.1980 döneminden bu yana ülkeler hem ekonomik hem de, siyasi ve coğrafik olarak sınırlarını yitirmeye başladılar ve Ülkeler arasındaki iktisadî, sosyal ve siyasal ilişkilerin gelişmesi, farklı kültürlere sahip olan ülkelerin inanç ve beklentilerinin daha iyi tanınması ve uluslararası ilişkilerin yoğunlaşması sonucu küreselleşme olgusu ortaya çıkmıştır.Küreselleşme, ülkelerin daha yakın ilişkiler kurarak bilgi, teknoloji ve ekonomik alanlarda birbirlerinden faydalanabilmeleri açısından olumlu fırsat yaratır. Bunun yanındabirbiriyle yakın ilişkiler kuran ve böylelikle ekonomileri birbirine bağlı olan ülkelerde, ortaya çıkan bir sorun diğer ülkeye de sıçramakla (1997 yılındaki Asya ve 1982 yılındaki Latin Amerika ülkelerinde olduğu gibi) zincirleme bir biçimde tüm ülkeleri etkileyebilmektedir.Ülkemizde ortaya çıkan krizler ise, dış ülkelerdeki olaylardan daha çok iç siyasi gelişmelerden etkilenmektedir. Bunun kanıtı olarak, 2007 yılında başlayan ve 2008 yılında A.B.D. patlak veren finansal krizden ülkemizin ağır hasar almamasını gösterebiliriz.Bu çalışmada, dünyada ve ülkemizdeki bankacılık sektörünün gelişimi ve faaliyette bulunan bankaları, kısaca açıklanmıştır. Daha sonra, küreselleşme, liberalizasyon, finansal krizler ve nedenleri, krizlerin etkilerini, Türkiye'de meydana gelen krizler incelenmiştir. Son bölümde ise, İ.M.K.B.'ye kayıtlı olan bankaların finansal tablolarını incelenmiş ve finansal krizlerden etkilenme dereceleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBanking sector is a financial institution which is set up by people to protect their money against natural disasters such as fire, flood, to provide financial support but most importantly to value their money. This financial institution is affected both by the positive and negative conditions to occur like the institutions. Past and current developments such as globalization movement and crisis affect baking institutions.The countries have begun to lose their geographical borders both economically and socially since 1980 and globalisation concept emerged as a result of development of economic, social and political relations between countries, better recognition of beliefs and expectations of countries who have different cultures and expansion of international affairs.Globalisation introduces a positive opportunity for countries to benefit from each other in informational, technological and economical fields by building up close relationships with each other. A problem which comes out in the countries which build up close relationships with each other and whose economies depend on each other in this way spread to other country (as it happened in Asia in 1997 and in Latin American countries in 1982) and it affects all the countries like a chain reaction.The crisis which occurs in our country is affected more by the internal political developments than the events in foreign countries. Our country?s not being damaged heavily by the financial crisis which started in 2007 and broke out in 2008 in the USA can be shown as evidence.The development of banking sector in Turkey and the world and the banks that function in were explained in this study. Then, globalisation, liberalization, financial crisis and their reasons, the effects of crisis, and the crisis which occurred in Turkey were studied. In the last section, the financial tables of the banks that are registered in I.S.E (İMKB) were analysed and the extent they are affected by the financial crises was analyzed.