Androgenetik alopesi hastalarında ağır metaller ve eser element düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of heavy metal and trace element levels in patients with androgenetic alopecia
  1. Tez No: 1015469
  2. Yazar: MEHMET FATİH ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÜRÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Androgenetik alopesi, genetik yatkınlık ve androjen etkisi zemininde gelişen, saç foliküllerinde ilerleyici minyatürizasyon ile karakterize yaygın bir saç dökülmesi tipidir. Son yıllarda oksidatif stres, mikroinflamasyon ve eser element dengesizliklerinin de hastalık patogenezine katkıda bulunabileceği gösterilmiştir. Bu çalışmada, androgenetik alopesi hastalarında bazı eser elementlerin (çinko, bakır, kobalt, nikel, magnezyum, selenyum) ve ağır metallerin (kurşun, kadmiyum) serum düzeyleri ile bazı oranların (bakır/çinko ve bakır/kurşun) sağlıklı kontroller ile karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya androgenetik alopesi tanılı 89 hasta (60 erkek, 29 kadın) ile 80 sağlıklı kontrol (55 erkek, 25 kadın) dahil edildi. Gruplar yaş, cinsiyet ve sosyodemografik özellikler açısından benzer bulundu. Buna karşın aile öyküsü ve obezite oranları androgenetik alopesi hastalarında anlamlı olarak daha yüksekti. Serum bakır düzeyleri hem erkek hem de kadın hastalarda anlamlı derecede düşük saptandı. Çinko düzeyleri her iki cinsiyette de daha düşük bulunmakla birlikte, istatistiksel anlamlılık yalnızca kadın hastalarda gözlendi. Benzer şekilde, selenyum düzeyleri de kadın hastalarda anlamlı olarak daha düşük bulundu. Magnezyum, kobalt, nikel, kadmiyum ve kurşun düzeyleri açısından ise hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Erkek hastalarda hastalık şiddeti arttıkça serum çinko düzeylerinin azaldığı ve bakır/çinko oranının yükseldiği görüldü. Kadın hastalarda ise benzer bir ilişki izlenmedi. Aktif saç dökülmesi bulunan hastalarda serum çinko düzeyleri daha düşük, bakır/çinko oranı ise daha yüksek bulundu. Bu bulgular, özellikle çinko ve bakır düzeylerindeki değişimlerin androgenetik alopesi patogenezinde, oksidatif stres ile ilişkili mekanizmalar üzerinden rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Ancak bu ilişkinin daha net ortaya konulabilmesi için daha geniş örneklemli ve ileriye dönük çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Androgenetic alopecia is a common type of hair loss characterized by progressive miniaturization of hair follicles on the basis of genetic predisposition and androgenic influence. In recent years, oxidative stress, microinflammation, and trace element imbalances have also been shown to contribute to the pathogenesis of the disease. This study aimed to compare the serum levels of certain trace elements (zinc, copper, cobalt, nickel, magnesium, and selenium) and heavy metals (lead and cadmium), as well as certain ratios (copper/zinc and copper/lead), in patients with androgenetic alopecia and healthy controls. The study included 89 patients diagnosed with androgenetic alopecia (60 men and 29 women) and 80 healthy controls (55 men and 25 women). The groups were similar in terms of age, sex, and sociodemographic characteristics. In contrast, family history and obesity rates were significantly higher in patients with androgenetic alopecia. Serum copper levels were found to be significantly lower in both male and female patients. Although zinc levels were lower in both sexes, statistical significance was observed only in female patients. Similarly, selenium levels were also found to be significantly lower in female patients. No significant differences were detected between the patient and control groups with respect to magnesium, cobalt, nickel, cadmium, and lead levels. In male patients, increasing disease severity was associated with decreasing serum zinc levels and an increasing copper/zinc ratio. No such 70 relationship was observed in female patients. Patients with active hair shedding had lower serum zinc levels and a higher copper/zinc ratio. These findings suggest that alterations in zinc and copper levels, in particular, may play a role in the pathogenesis of androgenetic alopecia through mechanisms related to oxidative stress. However, larger-scale and prospective studies are needed to clarify this relationship more clearly.