A social dementia: Jack London's The People of the Abyss, Anthony Burgess's A Clockwork Orange and Ali Smith's Autumn within the context of J.J. Rousseau's Social Contract
Toplumsal bir demans: J.J. Rousseau'nun Toplum Sözleşmesi bağlamında: Jack London'ın Uçurum İnsanları, Anthony Burgess's Otomatik Portakal'ı ve Ali Smith'in Sonbahar'ı
- Tez No: 1015470
- Danışmanlar: PROF. BARIŞ METE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Jean-Jacques Rousseau'nun Toplum Sözleşmesi kuramı aracılığıyla, Uçurum İnsanları, Otomatik Portakal ve Sonbahar adlı eserlerdeki yozlaşmış devlet-kamu düzeninin yol açtığı sorunları aydınlatmaktır. Dahası, bu çalışma, ideal bir toplumsal düzenin inşası için gerekenleri tasavvur etmek amacıyla bu edebi eserleri incelemeyi amaçlamaktadır. Birinci bölümde, Viktorya dönemi İngiltere'si ve yirminci yüzyılın sosyo-politik manzarası hakkında kısa bir arka plan bilgisi sunulmaktadır. Ayrıca, J.J. Rousseau'nun kuramı, Brexit sürecinin incelendiği diğer toplumsal sözleşme gelenekleriyle birlikte incelenmektedir. İkinci bölümde, Jack London'ın romanda Viktorya dönemi İngiltere'sinde tanık olduğu koşullar, İngiliz toplumunun yoksulluk ve sömürüden nasıl mustarip olduğunu anlamak için incelenmektedir. Üçüncü bölümde, yirminci yüzyıl İngiltere'sinin yozlaşmış siyasi ve sosyal düzenini tasvir eden Burgess'in Otomatik Portakal adlı eseri, karakterleri aracılığıyla incelenmektedir. Dördüncü bölümde, Ali Smith'in Sonbahar adlı eseri, Brexit sonrası Britanya bağlamında ele alınarak, siyasi bölünme, toplumsal çözülme ve değer yozlaşmasının, birey ve toplumu birbirine bağlayan toplumsal dokunun nasıl çözüldüğünü göstermektedir. Uçurum İnsanları, Otomatik Portakal ve Sonbahar'da, Rousseau'nun önerdiği gibi, kamu ve devlet arasında güvenilir bir sözleşmeden kaynaklanmadığında hükümetlerin yasalarının ve uygulamalarının toplumsal felaketlere yol açabileceği gösterilmektedir. London, Burgess, Smith ve Rousseau, bireyler için daha işlevsel bir siyasi ve sosyal sistemin gerekliliğini vurgulamaktadır. Son olarak, bu eserlerin incelenmesi yoluyla, bu çalışma, siyasi ve sosyal düzenin son iki yüzyılda adil yönetişim açısından yeterince ilerlemediğini; hükümet otoritesinin kamu ve devlet arasında güvenilir bir ilişkiden kaynaklanmadığını savunmaktadır ve modern dünyadaki ilerlemelere rağmen siyasi yozlaşma ve toplumsal çözülmenin devam ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to illuminate the problems caused by the corrupt state-public order in The People of the Abyss, A Clockwork Orange, and Autumn through Jean-Jacques Rousseau's Social Contract theory. Moreover, this study aims to analyze these literary works to envision what is needed to construct an ideal social order. In the first chapter, brief background information about Victorian England and socio-political landscape of the twentieth century are presented. Additionally, J.J. Rousseau's theory is analyzed along with other social contract traditions through which Brexit process is scrutinized. In the second chapter, the conditions Jack London witnesses in Victorian England in the novel are examined to understand how English society suffered from poverty and exploitation. In the third chapter, Burgess's A Clockwork Orange, which depicts the corrupt political and social order of twentieth-century England, is examined through its characters. In the fourth chapter, Autumn by Ali Smith is discussed within the context of post-Brexit Britain to illustrate how political division, social disintegration, and value degradation expose the unraveling social fabric binding the individual and society. In The People of the Abyss, A Clockwork Orange, and Autumn, it is demonstrated that the laws and practices of governments can lead to social catastrophes when they do not emerge from a reliable contract between the public and the state, as Rousseau suggests. London, Burgess, Smith and Rousseau emphasize the necessity of a more functional political and social system for individuals. Finally, through the analysis of these works, this study argues that political and social order has not progressed sufficiently over the last two centuries in terms of equitable governance; that governmental authority does not derive from a trustworthy relationship between the public and the state; and that political degeneration and social disintegration continue to persist despite advancements in the modern world.