ISO 9000 KGS uygulamalarının hasta tatmini açısından incelenmesi (Bir kamu özel dal hastanesi uygulama örneği)
ISO 9000 quality system from the view point of patient satisfaction to investigation (A public private hospital practice model)
- Tez No: 101548
- Danışmanlar: PROF.DR. NECDET TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZU ISO 9000 KGS UYGULAMALARININ HASTA TATMİNİ AÇISINDAN İNCELENMESİ (BİR KAMU ÖZEL DAL HASTANESİ UYGULAMA ÖRNEĞİ ) Süleyman BOZDAĞ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2001-08-21 Danışman : Prof. Dr. Necdet TİMUR Türkiye'de hastane işletmeciliği bakımından 1990' lı yıllardan sonra uygulanan ISO 9000 kalite sistemi günümüzde hızla yayılmaktadır. ISO 9000 kalite sistemini uygulamanın hem çalışanlara hem de müşterilere sağladığı bir çok yarar vardır. Bu çalışmanın amacı, ISO 9000 sistemini hastane işletmeciliğinde, hastalar açısından incelemek ve bunun sonucunda hastalardaki tatmin değişimlerini ölçmek ve değerlendirmektir. Çalışmada öncelikle hastanelerin genel yapısı incelenmiştir. Daha sonra kalitenin tarihçesi ve önemi, ilerleyen bölümde hasta tatmini ( etkileyen faktörler, ölçme metotları, değerlendirilmesi vb.) incelenmiştir. Son bölümde ise uygulama alanı olarak seçilen hastanedeki ISO 9001 sistemi dahilinde hasta tatmini çalışmaları, ölçümü ve sonuçlarının değerlendirilmesi ele alınmıştır. ISO 9000 sistemi için“ sihirli değnek değildir ”sözü kamu hastaneleri için geçerli değildir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT ISO 9000 Quality System, which has been in practice since 1990, is spreading widely nowadays in Turkey. Applying ISO 9000 Quality System has many benefits both for customers and employees. The aim of this thesis is to study on ISO 9000 System in hospital management from the view point of patients and to measure and evaluate patient satisfaction. In the first chapter, the general structure of hospitals has been described. Then the history and importance of quality, and patient satisfaction (measuring methods, evaluation etc..) has been examined in the preceding chapters. In the last chapter, the efforts for patient satisfaction and the measurement of satisfaction level has been examined and the results have been evaluated in a hospital as a case study through the context of ISO 9001 system. The statement“ISO 9000 system is not a magic wand”doesn2t reflect the reality for public hospitals. That means the system can work truly in those public hospitals.