Seyahat işletmelerinde, profesyonel turist rehberliği, rehberlik mesleğinin sorunları ve çözüm önerileri üzerine bir alan araştırması
A Field study on professional tourist guiding in travel agencies, problems of profession of tourist guiding and solution suggestion to these problems
  1. Tez No: 101549
  2. Yazar: TÜLAY POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU SEYAHAT İŞLETMELERİNDE PROFESYONEL TURİST REHBERLİĞİ, REHBERLİK MESLEĞİNİN SORUNLARİ ve ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÜZERİNE BİR ALAN ARAŞTIRMASI Tülay POLAT Turizm ve Otelcilik Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2001 Danışman : Doç. Dr. İrfan ARKAN Profesyonel Turist Rehberlerinin, turizm sektöründe büyük görevleri ve o ölçüde de sorumlulukları vardır. Çünkü turist ile yakın ilişkide olan rehberdir. Onun davranışları turiste, toplum ve ülke hakkında fikir ve bilgi verecek, ülkesini ve halkım yabancı bir ülke insanına karşı kendi kimlikleriyle temsil edecektir. Bir ülkenin tanıtımı ve turizminin gelişimi açısından bu kadar önemli olan rehberlik mesleğinin önemi ülkemizde ne yazık ki henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Profesyonel Turist Rehberliği mesleği ve mesleğin sorunlarına karşı duyarsız kaimmiş, turizm araştırmalarına da yeterince konu edilmemiştir. İşte bu noktadan hareketle, profesyonel turist rehberlerinin sorunlarının tespit edilmesi ve çözümü için öneriler getirilmesi amacıyla bu araştırma yapılmıştır. Ayrıca, araştırma sonuçlarının sorunlara çözüm getirebilmesi için ilgili kuruluşlara iletilmesi ve rehberlik mesleği hakkında gelişme sağlanabilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, öncelikle literatür taraması yapılarak, konuyla ilgili kuramsal bilgiler verilmiştir. Araştırma bölümünde ise, anket yöntemiyle profesyonel turist rehberliği mesleğinin sorunları belirlenerek çözüm önerileri getirilmiştir. Ankete katılan turist rehberlerinden alman yanıtlara göre, sorunların Remelinde, rehberlerin bağlı olduğu meslek birlikleri ile temel hak ve yükümlülüklerini belirleyen rehberlik yasalarının bulunmaması yatmaktadır. Bu sorunların çözümü için, profesyonel turist rehberleri birliği yasasının, ilgili kurum ve kuruluşların desteği ile bir an önce çıkarılması, Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB'ın denetimlerinin artırılması ve ülke tanıtımında rehberlerden daha fazla yararlanılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
THE ABSTRACT OF MASTERS THESIS A FIELD STUDY ON PROFESSIONAL TOUIST GUIDING IN TRAVEL AGENCIES, PROBLEMS OF PROFESSION OF TOURIST GUIDING AND SOLUTION SUGGESTIONS TO THESE PROBLEMS TulayPOLAT Branch of Tourism and Hotel Managment Anadolu University, Institue of Social Sciences, January, 2001. Advisor: Associate Doç. Dr. frfan ARTKAN Professional tourist guides have important tasks and responsibilities in tourism sector. This is due to the guide's closenerr to tourists. Behaviours of guides will provide the tourists with ideas and information about the society and country, and there guides will represent their country by their personality characteristics. The importance of tourist guiding which is so essential in terms of advertising of a country and tourism development has not been fully appreciated yet. The profession of professional tourist guiding and its problems have been neglected and not been a research subject sufficiently. Starting from this point, this study was performed to determine the problems of professional tourist guides and suggest solutions to these problems. In addition, it was aimed at informing the related institutions about the research results in order to find solutions to the problems and provide improvement in guiding profession. In this study, first a literature review was conducted and then institutional information related to the subject was provided. In the research section, the problems of professional tourist guiding were determined by applying a questionnare and then solution suggestions were made. According to the responses obtained from the participant tourist guides, basis of the problems are due to the lack of guiding regulations which will determine their basic rights and responsibilities and the lack of professional associations. To find solutions to these problems, the law of tourist guides association should be passed with the support of related institutions and establishments as soon as possible, supervision of Tourism Ministry and TÜRSAB should be intensified, and guides should play a role in advertising of our country.