Türkiye'de havacılık kazaları araştırma ve inceleme süreçlerinin değerlendirilmesi: Bir durum çalışması
Evaluation of aviation accident investigation processes in Turkey: A case study
  1. Tez No: 1015534
  2. Yazar: ZEKİYE KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER GEREDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Sivil Havacılık, Accidents, Civil Aviation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Havacılık sektörünün emniyetli biçimde işleyebilmesi, kaza ve emniyetsiz olay inceleme süreçlerinin etkinliğine doğrudan bağlıdır. Bu çalışmada, Türkiye'de yürütülen havaaracı kazası araştırma ve inceleme süreçleri bütüncül bir çerçevede ele alınarak mevcut işleyişin değerlendirilmesi, yapısal ve işlevsel aksaklıkların tespit edilmesi ve elde edilen bulgular ışığında uygulanabilir çözüm önerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Nitel paradigma çerçevesinde desenlenen araştırmada, konunun tüm boyutlarıyla ele alınabilmesi amacıyla durum çalışması yöntemi benimsenmiştir. Bu kapsamda ulusal mevzuat ile Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO- International Civil Aviation Organization) standartları karşılaştırmalı olarak incelenmiş; Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi (UEİM) bünyesinde yürütülen inceleme süreçlerinin yapısı, işleyişi ve uluslararası uygulamalarla uyumu analiz edilmiştir. Araştırmanın veri kaynağını, alanında deneyim sahibi katılımcılarla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler oluşturmaktadır. Bu görüşmelerden elde edilen veriler, tümevarımsal tematik analiz yaklaşımı çerçevesinde incelenmiştir. Bu süreçte ulaşılan 377 koddan hareketle 3 temaya ulaşılmıştır. Araştırma bulguları Türkiye'deki emniyet inceleme sisteminin uluslararası standartlarla uyumlu bir yapıya kavuşturulduğunu ve bu alanda kayda değer kurumsal ve yasal adımların atıldığını ortaya koymaktadır. Buna ek olarak bulguların tamamına bakıldığında, yalnızca yapısal düzenlemelerin tek başına yeterli olmadığı; insan kaynağı, kurumsal kapasite, bağımsızlık ilkesinin pratiğe yansıması ve paydaşlar arası koordinasyon gibi alanlarda da köklü iyileştirmelere ihtiyaç duyulduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The safe operation of the aviation sector is directly dependent on the effectiveness of accident and unsafe occurrence investigation processes. This study aims to evaluate the current functioning of aircraft accident investigation processes in Turkey, to identify structural and operational deficiencies, and to develop applicable solution recommendations in light of the findings obtained. The research was designed within a qualitative paradigm and adopted a case study method in order to address all dimensions of the subject comprehensively. Within this scope, national legislation and International Civil Aviation Organization (ICAO) standards were examined comparatively, and the structure, functioning, and compliance with international practices of investigation processes carried out within the Transportation Safety Investigation Center (UEİM) were analyzed. Data were collected through semi-structured interviews conducted with experienced participants in the field. The data obtained from these interviews were examined within the framework of an inductive thematic analysis approach, and through this process, 3 themes were reached from 377 codes. The research findings reveal that Turkey's safety investigation system has been brought into alignment with international standards and that significant institutional and legal steps have been taken in this area. Nevertheless, when all findings are considered together, it becomes evident that structural regulations alone are not sufficient. Comprehensive improvements are also needed in areas such as human resources, institutional capacity, practical implementation of the independence principle, and coordination among stakeholders.