Havalimanı apron tarafında emniyet yönetim yaklaşımları: bilişsel farkındalığın rolü
Safety management approaches on the airport apron side: the role of cognitive awareness
- Tez No: 907983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ SELAHATTİN ATEŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Havayolu taşımacılığı, sahip olduğu hız, verimlilik ve uzak lokasyonlara bağlanma kapasitesi ile küresel ulaştırma sisteminin hayati bir bileşeni konumundadır. Uçuş operasyonları her ne kadar havada gerçekleşse de, operasyonların hazırlık ve destek süreçleri yerde tamamlanmakta olup emniyetin sağlanmasında yer operasyonları kritik bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, havalimanının önemi bir parçası olan apron, emniyeti açısından stratejik bir öneme sahiptir. Bu araştırmanın amacı, havalimanı apronu üzerinde insan faktörlerinden kaynaklanan kazaların önlenmesinde bilişsel farkındalığın rolünü incelemek ve bu bağlamda emniyet yönetim sistemine katkı sunacak çözüm önerileri geliştirmektir. Çalışmanın amacı doğrultusunda, veriler, Türkiye'de faaliyet gösteren yer hizmetleri şirketlerinin operasyon departmanlarında görev yapan personellere yönelik yarı yapılandırılmış görüşmeler ve anket yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırma bulguları, bilişsel farkındalığın zayıflamasının arkasında“kirli düzine”olarak bilinen insan hatalarından kaynaklı kazaların meydana gelebileceğini göstermektedir. Özellikle stres, iletişim ve ekip çalışması eksikliği gibi faktörlerin apronda yürütülen operasyonlardaki emniyeti olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, bu faktörlerin eğitim yoluyla iyileştirilebileceğini ve kazaların önlenmesine önemli katkılar sağlayabileceğini ortaya koymaktadır. Yapılan analizler sonucunda; demografik değişkenlerin, emniyet davranışları, ekip çalışmasındaki eksiklik, iletişim yetersizlikleri ve stres üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Apron emniyet düzeyini artırmak için, eğitim programlarının genişletilmesi, ödül ve ceza mekanizmalarının etkinleştirilmesi, denetim süreçlerinin sıklaştırılması, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, apron alanındaki iletişimin güçlendirilmesi, çalışma ortamının düzenlenmesi ve işe alım süreçlerinde personel seçim kriterlerinin yükseltilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Air transportation, with its speed, efficiency, and capacity to connect remote locations, is a vital component of the global transportation system. Although flight operations take place in the air, the preparation and support processes occur on the ground, where ground operations play a critical role in ensuring safety. In this context, the apron, an essential part of an airport, holds strategic importance for safety. The purpose of this study is to examine the role of cognitive awareness in preventing accidents caused by human factors on airport aprons and to develop solution proposals that contribute to the safety management system in this regard. In line with the study's objectives, data were collected through semi-structured interviews and surveys with personnel working in the operations departments of ground handling companies operating in Turkey. The research findings reveal that accidents caused by human errors, known as the“Dirty Dozen,”may occur due to a decline in cognitive awareness. Factors such as stress, lack of communication, and deficiencies in teamwork were found to negatively impact the safety of operations conducted on the apron. The results indicate that these factors can be improved through training, significantly contributing to accident prevention. The analyses also determined the effects of demographic variables on safety behaviors, teamwork deficiencies, communication inadequacies, and stress. To enhance apron safety levels, it was concluded that expanding training programs, activating reward and penalty mechanisms, increasing the frequency of inspection processes, improving working conditions, strengthening communication in the apron area, organizing the work environment, and raising personnel selection criteria in recruitment processes are necessary.