Sağlık profesyonellerinin tıbbi yapay zekâ hazırbulunuşluk düzeyleri ile yapay zekâ kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between medical artificial intelligence readiness levels and artificial intelligence anxiety levels of health professionals
- Tez No: 1015540
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, sağlık profesyonellerinin tıbbi yapay zekâya yönelik hazırbulunuşluk düzeyleri ile yapay zekâ kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Veri toplama aracı olarak“Tıbbi Yapay Zekâ Hazırbulunuşluk Ölçeği”ve“Yapay Zekâ Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Analizlerde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem ttesti, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre sağlık profesyonellerinin yapay zekâ kaygı düzeylerinin orta, tıbbi yapay zekâ hazırbulunuşluk düzeylerinin ise orta düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between healthcare professionals' readiness for medical artificial intelligence and their levels of artificial intelligence anxiety. The“Medical Artificial Intelligence Readiness Scale”and the“Artificial Intelligence Anxiety Scale”were used to collect data. The data were analyzed using SPSS. Descriptive statistics, independent samples t-test, one-way ANOVA, correlation, and regression analyses were applied. The results showed that both artificial intelligence anxiety and readiness levels of healthcare professionals were at a moderate level. A negative and moderate relationship was found between readiness and anxiety (r = -0.598; p < 0.01). Regression analysis indicated that readiness is a significant predictor of artificial intelligence anxiety. In conclusion, increasing healthcare professionals' knowledge and skills related to artificial intelligence may help reduce their anxiety levels.