دور المنتجات المالية الإسلامية في تطوير زراعة القطن في جمهورية مالي التمويل بعقد السلم وصكوك السلم نموذجًا
Mali Cumhurıyeti'nde pamuk yetiştiriliğinin geliştirilmesinde islami finans ürünlerinin rolü: Selem sözleşmesi ve selem sukuku örneği
  1. Tez No: 1015546
  2. Yazar: ALHOUSSEINY ALASSANE MAIGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMUTALİP ARPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
Özet
Tarım sektörü, Mali Cumhuriyeti'nde yasal finansman araçlarının yetersizliği ile karşı karşıya kalırken, özel şirketler tarafından sağlanan yasa dışı finansmanlar, çiftçileri faiz veya kâr paylaşımıyla zor durumda bırakmaktadır. Bu araştırmanın amacı, İslami finans ürünlerinin Mali Cumhuriyeti'nde pamuk tarımını geliştirmedeki rolünü keşfetmek ve bu bağlamda salam sözleşmesi ve salam sukuklarını finansman modelleri olarak kullanmaktır. Araştırma, tarımsal finansmanın kolaylaştırılması ve bu hayati sektörde finansman olanaklarının genişletilmesi için yasal temele dayalı bir finansman mekanizması sunmayı hedeflemektedir. Araştırma, betimleyici ve tümevarım yöntemlerine dayanmaktadır. Çalışma, Mali Cumhuriyeti'ndeki tarımsal coğrafyayı inceleyerek sektördeki gerçek ihtiyaçları belirlemeye çalışmaktadır. Ayrıca, araştırmacı, tarımsal faaliyetleri desteklemek için mevcut İslami finansman modelleri üzerine bazı teorik çalışmaları gözden geçirmiştir, örneğin salam satışları ve salam sukukları. Teorik ve uygulamalı karşılaştırmalar yapılarak, her finansman modeline ilişkin önemli riskler belirlenmiş ve pamuk tarımının bir örnek olarak kullanılmasıyla değerlendirilmiştir. Çalışma, Batı Afrika bölgesinde genel olarak, özellikle de Mali Cumhuriyeti'nde büyük bir İslami finansman yatırım fırsatının mevcut olduğunu ve bu bölgedeki İslami finansmanın kullanımının genişlemesi için bir fırsat sunduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, çalışma, İslami finansal sistemin esnekliğini göstermiş, bazı kırsal köylerin İslami finansman sözleşmeleri kullandığını belirtmiştir, ancak özel finans kurumlarının eksikliği devam etmektedir. Çalışma, Batı Afrika ülkelerinde, özellikle de Mali Cumhuriyeti'nde, İslami finansman sistemine olan farkındalık eksikliğini v vurgulamış ve bu durumun tarım sektörünün bu modellerden faydalanmasını engellediğini belirtmiştir. Ayrıca, finansal kurumların karşılaştığı risklerin arttığı, özellikle kırsal bölgelerde sigorta şirketlerinin nadir olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular ışığında, çalışma, tarım arazisi mülkiyetiyle ilgili anlaşmazlıkların çözülmesi gerektiğini, çünkü bazı bölgelerde sosyal gerilimlere yol açtığını önermektedir. Ayrıca, Batı Afrika ülkelerinde küresel İslami finans kurumlarının faaliyet alanlarının genişletilmesi gerektiğine ve İslami finansmanın tarım sektörünü desteklemedeki rolünün güçlendirilmesine çağrıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The agricultural sector in the Republic of Mali suffers from a lack of legitimate financing mechanisms, while illicit financing from private companies burdens farmers with interest rates or profit-sharing schemes without bearing any loss. The aim of this research is to explore the role of Islamic financial products in enhancing and developing cotton farming in the Republic of Mali, focusing on the use of the salam contract and salam sukuk as financial models. The study aims to present a financing mechanism based on a lawful system that contributes to facilitating agricultural financing and expanding financing opportunities in this vital sector. The research relies on both descriptive and inductive methodologies. It studies the agricultural geography of the Republic of Mali to identify the real needs of the agricultural sector. The researcher also reviews some theoretical studies on available Islamic financing models to support agricultural activity, such as salam sales and salam sukuk. Through theoretical and practical comparisons, the study identifies the key risks associated with each financing model, focusing on cotton farming as a case study. The study concluded that there is a significant investment opportunity for Islamic banks in the West African region in general, and in the Republic of Mali in particular, opening the door for the expansion of Islamic financing in the region. It also demonstrated the flexibility of the Islamic financial system, as some rural villages in Mali used Islamic finance contracts despite the lack of specialized financial institutions. The study highlighted the lack of awareness of the Islamic financing vii system in West African countries, especially in Mali, which limits the agricultural sector's benefit from these models. Additionally, the risks facing financial institutions have increased due to the scarcity of insurance companies in agricultural areas, especially in rural regions. In light of these findings, the study recommended resolving land ownership disputes, which have caused social tensions in some areas. It also called for the expansion of the operations of global Islamic financial institutions in West African countries to strengthen the role of Islamic financing in supporting the agricultural sector.