Üniversite öğrencilerinde yabancılaşmanın yordayıcıları olarak gelecek kaygısı ve yakınlık korkusu
Future anxiety and fear of intimacy as predictors of alienation among university students
  1. Tez No: 1015560
  2. Yazar: YILMAZ CAN DERDİYOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR METE OTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinde yabancılaşmanın gelecek kaygısı ve yakınlık korkusu tarafından yordanıp yordanmadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi'nde eğitim gören 18-25 yaş aralığındaki 314'ü kadın 109'u erkek toplam 423 öğrenciden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında araştırmacının hazırladığı kişisel bilgi formunun yanı sıra üç farklı ölçekten (Yabancılaşma Ölçeği, Gelecek Kaygısı Ölçeği ve Yakınlık Korkusu Ölçeği) yararlanılmıştır. Toplanan verilerin analizi için tanımlayıcı istatistikler, normallik analizi, güvenirlik analizi, Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon teknikleri uygulanmıştr. Yapılan çoklu doğrusal regresyon analizinde yabancılaşmanın gelecek kaygısı tarafından yordandığı, yakınlık korkusunun ise yabancılaşma ile ilişkili olduğu hâlde modele gelecek kaygısı ile eklendiğinde anlamlı etkisini yitirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate whether alienation among university students is predicted by future anxiety and fear of intimacy. The sample consisted of a total of 423 students, aged between 18 and 25, studying at the Buca Faculty of Education, Dokuz Eylül University, comprising 314 women and 109 men. To collect the data, three distinct scales (the Alienation Scale, the Future Anxiety Scale, and the Fear of Intimacy Scale), and a Personal Information Form prepared by the researcher were utilized. Descriptive statistics, normality analysis, reliability analysis, Pearson correlation analysis, and multiple linear regression techniques were employed for data analysis. The multiple linear regression analysis revealed that alienation is predicted by future anxiety, whilst fear of intimacy, although associated with alienation, loses its significant effect when included in the model alongside future anxiety.