Krizantem kesme çiçeğinde kalsiyum klorür ve kalsiyum oksit nanopartikül uygulamalarının çiçek kalitesi ve vazo ömrüne etkisi
Effects of calcium chloride and calcium oxide nanoparticle applications on flower quality and vase life of chrysanthemum cut flowers
  1. Tez No: 1015559
  2. Yazar: PERVİN ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN KASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
Özet
Ülkemizde üretimi oldukça yaygınlaşmaya başlayan ve ekonomik değeri yüksek olan krizantem kesme çiçeğinin hasat sonrası kalitesinin korunması hem üretici hem de tüketici açısından önemlidir. Bu nedenle bu tez çalışmasında geleneksel kalsiyum uygulamaları ile nano teknolojik yaklaşımların bir arada değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Dolayısıyla çalışmanın amacı farklı dozlarda uygulanan kalsiyum klorür (CaCl2) ve kalsiyum nano paktiküllerinin (CaONP) kesme krizantem çiçeklerinin kalitesi ve vazo ömrü üzerindeki etkilerinin belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
In our country, the production of cut chrysanthemums, which are becoming increasingly widespread and have high economic value, requires careful post-harvest quality preservation for both producers and consumers. Therefore, this thesis aims to evaluate traditional calcium applications alongside nanotechnological approaches. Consequently, the study seeks to determine the effects of calcium chloride (CaCl2) and calcium nanoparticles (CaONP), applied at different doses, on the quality and vase life of cut chrysanthemums.