Üniversite öğrencilerinin otantiklik, sosyal bağlılık ve belirsizliğe tahammülsüzlük özelliklerinin sakin benlik düzeylerini yordayıcılığı
Predıctability of university students' authenticity, social connectedness and intolerance of uncertainty on quite ego levels
  1. Tez No: 579213
  2. Yazar: TUBA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDOĞAN AYKUT CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada benlik ile ilgili yeni yaklaşımlarda adı geçmeye başlayan sakin benlik kavramının incelenmesi hedeflenmiştir. Bu çerçevede üniversite öğrencilerinde otantiklik, sosyal bağlılık, belirsizliğe tahammülsüzlük değişkenlerinin sakin benlik düzeyinin anlamlı yordayıcısı olup olmadıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018- 2019 öğretim yılı bahar döneminde Anadolu Üniversitesi'nin örgün eğitim programlarına devam eden 789 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Sakin Benlik Ölçeği”,“Otantiklik Ölçeği”,“Sosyal Bağlılık Ölçeği”ve“Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizi ise hiyerarşik regresyon analiziyle yapılmıştır. Araştırma sonucunda üniversite öğrencilerinin otantiklik özelliğinin otantik yaşam ve kendine yabancılaşma boyutları ile sosyal bağlılık ve cinsiyet (kadın) değişkenlerinin sakin benlik düzeyinin anlamlı birer yordayıcısı olduğu bulunmuştur. Bu değişkenler toplam varyansın %12'sini açıklamışlardır. Anlamlı çıkan bu yordayıcıların sırasıyla beta katsayıları otantik yaşam (β=.21), kendine yabancılaşma (β= -.15), sosyal bağlılık (β=.11) ve cinsiyet (β=.08) olarak tespit edilmiştir. Sonuç olaraksakin ben kimliğinin gelişiminde kadın olmak ve otantik yaşayıp güçlü sosyal bağlara sahip olmak dikkate değer bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the concept of quite ego which started to be mentioned in new approaches about self. In this context, it was aimed to determine whether authenticity, social connectedness, and intolerance of uncertainty variables were significant predictors of quite ego level.The study group of the study consisted of 789 university students attending Anadolu University's formal education programs in the spring term of 2018- 2019 academic year. The data of the study were collected by“Quite Ego Scale, Authenticity Scale, Social Connectedness Scale”and“Intolerance to Uncertainty Scale”. Data were analyzed by hierarchical regression analysis.At the end of the study, it was found that the authentic living and self-alienation dimensions of university students' authenticity and social connectedness and gender (female) variables were significant predictors of quite ego-level.These variables explained 12% of the total variance. The beta coefficients of these predictors were found to be authentic life (β = .21), self-alienation (β = -.15), social connectedness (β = .11) and gender (β = .08). As a result, being a woman and having an authentic life and strong social connectedness play a remarkable role in the development of the quite ego.