AİHS bağlamında özerk kavramlar doktrini ve aile hayatına saygı hakkı
The doctrine of autonomous concepts in the context of the ECHR and the right to respect for family life
  1. Tez No: 1015623
  2. Yazar: RAMAZAN GÜMÜŞAY
  3. Danışmanlar: PROF. AYHAN DÖNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, özerk kavramlar doktrininin ne olduğu, nasıl sistemleştirildiği, nasıl anlaşılması gerektiği ve hangi amaçlarla kullanıldığı gibi teorik hususlar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise aile hayatına saygı hakkının uygulamada özerk olarak nasıl yorumlandığı irdelenmiştir. Çalışmada, AİHM'nin Sözleşme metnindeki kavramları ulusal hukuklarda benimsenen tanımlardan ve anlamlardan bağımsız biçimde ele almasının, Sözleşme'nin etkinliğini korumaya ve taraf devletlerde ortak bir standart oluşturmaya yönelik bir yöntem olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda Mahkeme'nin“aile hayatı”kavramını yorumlarken sosyal, biyolojik, hukuksal ve duygusal bağları dikkate alarak bir değerlendirme yaptığı ve söz konusu kavramı“geniş”yorumladığı görülmüştür. Araştırmada AİHM içtihatları incelenmiş, aile hayatının varlığını belirlemede“fiiliyattaki yakın kişisel bağ”ölçütünün belirleyici olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Tezde ulusal yüksek mahkemelerin (özellikle Türk Anayasa Mahkemesi'nin) özerk yorum ilkesine yaklaşımı incelenmiş ve bu ilkenin ulusal yargı pratiğine yansımaları ortaya konulmuştur. Son olarak, aile hayatının toplumsal ve ahlaki boyutları nedeniyle özerk yorumunun devletlerin egemenlik yetkileriyle zaman zaman çatıştığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle AİHM'nin bu konuya ilişkin yorumunun sınırları da irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of two chapters. The first chapter addresses theoretical issues such as what the doctrine of autonomous concepts is, how it has been systematized, how it should be understood, and for what purposes it is employed. The second chapter examines how the right to respect for family life is interpreted autonomously in practice. The study determined that the ECtHR approaches the concepts in the Convention independently from the definitions and meanings adopted in national legal systems as a method aimed at preserving the effectiveness of the Convention and establishing a common standard among the Contracting States. In this context, it was observed that the Court evaluates the notion of“family life”by taking into account social, biological, legal, and emotional ties and interprets this concept broadly. The research analyzed ECtHR case-law and concluded that the criterion of“the existence of close personal ties in practice”is decisive in determining whether family life exists. The thesis also examined the approach of national high courts (particularly the Turkish Constitutional Court) to the principle of autonomous interpretation and demonstrated how this principle is reflected in national judicial practice. Finally, it was observed that the autonomous interpretation of family life occasionally conflicts with the sovereign powers of States due to the social and moral dimensions of the concept. Therefore, the limits of the ECtHR's interpretation in this regard were also scrutinized.