Hamdaniler döneminden Memluk döneminin sonuna kadar antik şiirde Halep'e ağıt H. 333–922
Elegies for Aleppo in classical poetry from the Hamdanid period to the end of the Mamluk period AH 333–922
- Tez No: 1015626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. USAME İHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Halep mersiyesi şiirini ve temalarını ele almanın yanı sıra, Hamdânîler döneminden Memlûk döneminin sonuna kadar uzanan yaklaşık altı asırlık belirli bir zaman diliminde yazılan kasidelerin yapısını ve sanatsal özelliklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Zira bu dönemler, şehrin en belirgin dönüşümlerine ve felaketlerine sahne olduğu asırlardır. Araştırma, genel anlamda mersiye ve özel anlamda“şehir mersiyesi”kavramlarının tanımlanmasıyla başlamakta; ardından Halep'in şairler nezdindeki konumunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, söz konusu durumun mersiye kasidesi üzerindeki yansımalarını açıklamak amacıyla her dönemin siyasi arka planına ve edebi atmosferine değinmekte ve bu türde eser veren önde gelen şairlerin biyografilerine yer vermektedir. Çalışma, şehir mersiyesi kapsamındaki temaları gerekli şahitler/örneklerle destekleyerek ortaya koymaya özen göstermiş; akabinde kasidelerin kurgusunu, dilini, üslubunu ve karakteristik özelliklerini tahlil etmiştir. Erken ve geç dönemler arasındaki sanatsal farklılıkları gözler önüne sererek bu durumun arka planındaki nedenleri irdelemiştir. Bu araştırma, şehir mersiyeleri alanında dikkat çekici bir inceleme ve Halep'in edebi mirasında daha önce müstakil olarak ele alınmamış önemli bir çalışma niteliği taşıması hasebiyle, genel olarak şehir mersiyesi türüne, özel olarak ise Halep mersiyatına önemli bir katkı sağlamaktadır. Araştırma aynı zamanda, edebiyatın hem yükselişini hem de çöküşünü eşzamanlı olarak yaşadığı, Arap edebiyatı tarihinin en belirgin devirleri olarak kabul edilen geniş bir zaman dilimindeki mersiye şiirinin eleştirel sahasını da zenginleştirmektedir. Bu araştırmanın ehemmiyeti aşikârdır. Konunun seçimi, devrik Esad rejimi ve müttefiklerinin şehri tahrip etmesiyle Halep'in modern tarihinde tanık olunan en büyük felaket esnasında yaşanılan tecrübe başta olmak üzere, bir dizi sebep ve saikin neticesidir. Bunun yanı sıra, Halep'in şairler nezdindeki müstesna konumunu ortaya koymak, şehrin maruz kaldığı felaketlere verilen edebi reaksiyonlar gibi Halep'in hem geçmişini hem de bugününü ilgilendiren önemli bir mesele üzerine bir inceleme sunmak ve bu alandaki edebi ve sanatsal çalışmaların eksikliğini gidermek gibi başka temel amiller de mevcuttur. Araştırmanın temel problemi, Halep'te yaşanan felaketlere gösterilen şiirsel tepkilerin izini sürmek, kasidelerin kurgusunu, karakteristik özelliklerini ve bunlara bağlı olarak gelişen ilgili bahis ve temaları incelemektir. Dolayısıyla bu araştırma, altı asır boyunca yazılan Halep mersiyesi şiiri üzerine; eserlerin temalarını ele alan, sanatsal özelliklerini inceleyen, farklılıkları, edebi açıdan güçlü yönleri ile zayıf ve kusurlu yönlerini ortaya koyan kapsamlı ve bilimsel bir çalışma sunmayı gaye edinmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the poetry of the elegy of Aleppo and its themes, as well as investigate the structure and artistic characteristics of the odes written over a specific period of approximately six centuries, spanning from the Hamdanid era to the end of the Mamluk era. These periods represent the centuries in which the city witnessed its most prominent transformations and calamities. The research begins by defining the concept of elegy in general and“city elegy”in particular; it then highlights the status of Aleppo among poets. Furthermore, it addresses the political background and literary atmosphere of each era to explain their reflections on the elegiac poem and provides biographies of the most prominent poets of this genre. The study takes care to present the themes of the city elegy, supported by necessary textual evidence, followed by an analysis of the poems' structure, language, style, and characteristics. It illustrates the artistic differences between the early and late periods, examining the underlying reasons for these shifts. As a remarkable investigation in the field of city elegies and a significant independent study of Aleppo's literary heritage—a subject not previously afforded such dedicated focus—this research provides a vital contribution to both the genre of city elegy in general and the elegies of Aleppo in particular. Moreover, the research enriches the critical field of elegiac poetry across vast eras considered among the most prominent in Arabic literature, during which literature simultaneously experienced periods of both renaissance and decline. The significance of this research is evident. The choice of this topic is a response to several reasons and motives, most notably the experience lived during the greatest catastrophe in the modern history of Aleppo—the destruction of the city by the deposed Assad regime and its allies. Beyond this, other key factors include illustrating the status of Aleppo among poets and providing a study on an important issue in Aleppo's past and present: the literary response to the city's calamities, in addition to addressing the lack of literary and artistic studies in this field. The research problem lies in monitoring the poetic response to the tragedies of Aleppo and studying the structure and characteristics of the poems, along with the subsequent related inquiries and topics. Accordingly, this research seeks to provide a comprehensive and scholarly study of the poetry of the Aleppo elegy over six centuries, addressing its themes, studying its artistic features, and identifying differences, points of strength, and instances of weakness or frailty.