Between tradition and liberalism: Identity crises in Henry James's 'the ambassadors' and Halide Edib Adivar's 'The Clown and His Daughter'
Gelenek ve liberalizm arasında: Henry James'in 'The Ambassadors' ve Halide Edib Adıvar'ın 'The clown and His Daughter' eserlerinde kimlik krizi
- Tez No: 235870
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CLARE BRANDABUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezin temel amacı yirminci yüzyılın basında yasamıs olan iki önemli romancıyı The Ambassadors (1903) ve The Clown and His Daughter (1935) adlı yarı-otobiyografik basyapıtromanlarında kültürel kimlik olgusu ile ilgilenirken farklı ve ortak yönleriyle ele almaktır.Amerikalı Henry James ve Türk Halide Edib Adıvar dogmatik olmayan egitim geçmisleri ve göçebe hayatı olan iki romancıdır. Birisi Amerika ve atalarının geldigi Avrupa, digeri ise modern Avrupa ve geleneksel Türk kültürü arasında gidip gelir. Her iki romandaki ana karakterlerin sahip oldugu ikilik yazarların ikilemini yansıtır. ki romandaki Avrupa'nın temsili ve karakterlerin tutumu dogaları geregi süphesiz farklıdır. Bu çalısma, ana karakterlerin, çatısan güçler karsısındaki tutumları açısından romancıların önerdikleri çözümlerin, romancılardaki diger bir farklılık olarak ortaya çıkısını inceler. Tıpkı kendisi gibi James'in kahramanı da bir senteze ulasmayı basarır, ancak Adıvar ve kahramanı kendilerine salt bir kültürde yer bulmak için sürekli çabalarlar. Kültürel melezligin derecesindeki farklılık yazarların kendilerinin ve ülkelerinin pozisyonlarından kaynaklanmaktadır ki bu da her iki romancının krizleriyle yakından ilintilidir. Dogu-Batı problemi Adıvar'ı, kendini iki Batı kültürünün arasında konumlandırmaya çalısan James'in sahsi sıkıntısından, çok daha karmasık bir krize sokmustur. Bu nedenle Adıvar sosyo-politik konularla ugrasırken, James, modernist akımın öncüsü olarak kisisel problemlere yogunlasmıstır. Atlantik'in iki karsı yakasındaki bu iki edebi karakterin incelenmesi, kaynagı ne olursa olsun kimlik krizine bakıs açımızı genisletecektir. Yirminci yüzyılın basında melez kimliklerin öncüleri olan iki romancının, kültürel kimliklerine aidiyetlerini yeniden insa ederek uyum kazanma çabaları, yakından irdelenecektir. Bu baglamda Avrupa her iki tarafında bulunan iki ülke için bir ilham kaynagı olmasından dolayı bu çalısmanın merkezinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
The central concern of this thesis is to explore the different and common ways in which two major novelists, who lived at the turn of the twentieth century, tackled the issue of cultural identity in their semi-autobiographical masterpiece novels, The Ambassadors (1903) and The Clown and His Daughter (1935). American Henry James and Turkish Halide Edib Adıvar are authors with unorthodox educational backgrounds and migrant lives. One is torn between America and ancestral Europe, the other oscillates between modern European and traditional Turkish culture. The duality of their main characters in both novels reflects the authors? own dilemmas. The representations of Europe and the responses of the characters in the two novels are no doubt quite different as the nature of the two cases differs. This study traces how the resolutions suggested by the novelists present another point of divergence between the two in that their main characters respond differently to conflicting forces. James?s protagonist, like the author himself, is able to achieve a synthesis whereas Adıvar?s protagonist, like the author, struggles continuously to place herself in one culture. I argue that the difference in degrees of cultural hybridity has its roots in the novelists? own positions as well as their countries?, which are directly related to the nature of each novelist?s crisis. The problem of East versus West engulfed Adıvar in a more problematic crisis than James?s individual trouble in situating himself between two Western cultures. That is why James explored personal problems (as a forerunner of the modernist movement) while Adıvar worked with socio-political issues. An analysis of these two literary figures from opposite sides of the Atlantic will enhance our assessment of identity crisis regardless of its origin. The two novelists as the forerunners of hybrid identities at the turn of the twentieth century will be investigated with close attention to their attempts to achieve harmony by de/reconstructing their sense of belongings to their cultural heritage. In this respect, Europe is the focus of this study as an inspiration for the countries on its opposing sides.