Müzik eğitimi öğrencilerinde çalgı kullanımına bağlı fiziksel rahatsızlıklar ve çözüm yaklaşımları
Physical disorders associated with instrument use among music education students and solution approaches
  1. Tez No: 1015635
  2. Yazar: BUSE GÜL ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRADE ABBASOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, müzik eğitimi öğrencilerinde bireysel çalgı kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan fiziksel rahatsızlıkların incelenmesi, bu rahatsızlıkların nedenlerinin belirlenmesi ve literatürde yer alan çözüm yaklaşımlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde yürütülmüş ve veri toplama yöntemi olarak doküman analizi kullanılmıştır. Araştırmanın veri setini, 1994–2026 yılları arasında yayımlanmış toplam 57 doküman; lisansüstü tezler, hakemli dergi makaleleri, bilimsel raporlar ve rehber dokümanlar oluşturmaktadır.Dokümanların seçiminde tabakalı amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda veri seti, çalgıların kullanım biçimleri ve teknik özellikleri dikkate alınarak oluşturulan tabakalardan seçilmiştir. Araştırmada tabakalar; arşe kullanılarak çalınan çalgılar, üflemeli çalgılar, mızrap veya pena kullanılarak çalınan çalgılar, vurmalı çalgılar, piyano ve ses eğitimi alanları olarak belirlenmiştir. Araştırma verileri, tematik analiz yaklaşımı doğrultusunda değerlendirilmiştir. İncelenen akademik dokümanlarda yer alan bulgular sistematik biçimde incelenmiş, benzer özellik gösteren veriler bir araya getirilerek kategori ve temalar oluşturulmuştur. Oluşturulan tema ve kategoriler arasındaki ilişkiler değerlendirilmiş, elde edilen bulgular araştırmanın alt problemleri doğrultusunda yorumlanmıştır. Araştırmanın güvenirlik ve geçerliğini sağlamak amacıyla veri toplama ve analiz süreci sistemli bir şekilde yürütülmüş, farklı kaynaklardan elde edilen bulgular karşılaştırılarak değerlendirilmiş ve araştırma sürecinin tüm aşamaları ayrıntılı biçimde raporlanmıştır. Araştırma sonucunda fiziksel rahatsızlıkların daha çok yanlış teknik kullanımı, hatalı postür alışkanlıkları, yetersiz dinlenme ve çalışma sürecindeki yanlış teknik uygulamalarla ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bu rahatsızlıkların önlenmesinde ise doğru postür alışkanlıklarının kazandırılması, uygun teknik kullanımının geliştirilmesi, düzenli dinlenme aralarının planlanması ve kontrollü çalışma alışkanlıklarının önemli rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the physical disorders associated with instrument use among music education students, to identify the factors contributing to these disorders, and to evaluate the solution approaches presented in the literature. The study was conducted within the framework of a qualitative research approach, and document analysis was employed as the data collection method. The data set consisted of 57 documents published between 1994 and 2026, including postgraduate theses, peer-reviewed journal articles, scientific reports, and guideline documents. A stratified purposive sampling method was used in the selection of the documents. Accordingly, the data set was selected from strata established according to the performance characteristics and technical requirements of different instrument groups. The strata identified in the study consisted of bowed instruments, wind instruments, plucked instruments played with a plectrum or pick, percussion instruments, piano, and vocal training. The research data were analyzed using a thematic analysis approach. Findings obtained from the reviewed academic documents were systematically examined, and data sharing similar characteristics were grouped into categories and themes. Relationships among the themes and categories were evaluated, and the findings were interpreted in accordance with the sub-problems of the study. To ensure the trustworthiness and validity of the research, the data collection and analysis processes were carried out systematically, findings obtained from different sources were compared, and all stages of the research process were reported in detail. The findings revealed that physical disorders were primarily associated with incorrect technical practices, improper posture habits, insufficient rest, and inappropriate technical applications during practice. Furthermore, it was concluded that the prevention of such disorders largely depends on the development of proper posture habits, the improvement of appropriate technical skills, the planning of regular rest intervals, and the establishment of controlled practice habits.