Unutulmaz turizm deneyimi ve tekrar ziyaret etme niyeti arasındaki ilişkide yöresel yemek tüketim motivasyonunun rolü: Tokat ili örneği
The role of local food consumption motivation in the relationship between memorable tourism experience and revisit intention: The case of Tokat province
  1. Tez No: 1015645
  2. Yazar: ÜZEYİR EMRAH İLTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, unutulmaz turizm deneyimi ve tekrar ziyaret etme niyeti arasındaki ilişkide yöresel yemek tüketim motivasyonunun rolünü belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın birinci bölümünde, turizm deneyimi ve unutulmaz turizm deneyimi ile tekrar ziyaret etme niyeti kavramları geniş bir açıdan değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünün konusunu seyahat motivasyonu hakkındaki teoriler ile yöresel yemek tüketim motivasyonu ve yöresel yemek tüketimini etkileyen faktörler oluşturmaktadır. Üçüncü bölümü oluşturan uygulama kısmında ise araştırma hipotezleri ve araştırma modeli ile birlikte araştırma yöntemi ve bulgulara yer verilmektedir. Bu tez çalışmasında nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Anket tekniğiyle verilerin toplandığı bu araştırmada 407 adet kullanılabilir anket formu elde edilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda oluşturulan hipotezlerin test edilmesinde ise yapısal eşitlik modelinden faydalanılmıştır. Bunlara ek olarak, yerli turistlerin sosyodemografik özelliklerinin araştırmanın ana değişkenleri üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturup oluşturmadığının tespit edilmesi amacıyla t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmada yapılan analizler sonucunda unutulmaz turizm deneyimi ve tekrar ziyaret etme niyeti arasındaki ilişkide yöresel yemek tüketim motivasyonunun kısmi bir aracı role sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, tekrar ziyaret etme niyetinin cinsiyet ve yaş değişkenlerine göre, unutulmaz turizm deneyimi ve yöresel yemek tüketim motivasyonunun ise aylık gelir değişkenine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the role of motivation to consume local food in the relationship between memorable tourism experiences and the intention to revisit. In line with this objective, the first section of the study provides a comprehensive evaluation of the concepts of tourism experience, memorable tourism experience, and the intention to revisit. The second section of the study focuses on theories regarding travel motivation, as well as the motivation for consuming local food and the factors influencing such consumption. The third section, which constitutes the application part, presents the research hypotheses, research model, research method, and findings. A quantitative research method was used in this thesis study. In this study, where data were collected using a survey technique, 407 valid survey forms were obtained. Structural equation modeling was utilized to test the hypotheses formulated in line with the study's objectives. In addition, t-tests and one-way analysis of variance were employed to determine whether the sociodemographic characteristics of domestic tourists had a significant effect on the study's main variables. The analyses conducted in the study revealed that the motivation to consume local food plays a partial mediating role in the relationship between memorable tourism experiences and the intention to revisit. Furthermore, it was concluded that the intention to revisit exhibits significant differences based on gender and age, while memorable tourism experiences and the motivation to consume local food show significant differences based on monthly income.