Alexander Mekaev op. 41“24 Preludes”adlı eserinin analizi
Analysis of Alexander Mekaev's op. 41“24 Preludes”
  1. Tez No: 1015653
  2. Yazar: DOĞUKAN İSLAM MAKAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRADE ABBASOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, çağdaş piyano repertuvarı içerisinde yer alan Alexander Mekaev'in Op. 41“24 Preludes”adlı eseri müzikal ve pedagojik açıdan incelenmiştir. Çalışmanın amacı, eserin yapısal özelliklerini ortaya koymak ve piyano eğitimi içerisindeki yerini değerlendirmektir. Bu doğrultuda her bir prelüd; tonalite, ritim, tempo, teknik yapı, dinamik ve karakter özellikleri bakımından analiz edilmiştir. Araştırmada nitel yöntemlerden doküman analizi kullanılmış; eserin nota materyali temel alınarak bulgular tablolaştırılmıştır. Ayrıca besteci ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler, analiz sürecini destekleyen önemli veriler sunmuştur. Bulgular, eserin bağımsız parçalardan ziyade bütüncül bir yapı sergilediğini göstermektedir. Tonalite sıralamasının majör ve ilgili minör ilişkisine dayalı olarak beşliler çemberi doğrultusunda ilerlediği; ritmik yapıda ise non metrik, heterometrik ve düzenli ölçülerin birlikte kullanıldığı belirlenmiştir. Teknik açıdan eser, blok akorlar, arpejik yapılar ve motorik tekrarlar ile çeşitlilik oluşmakta ve dinamik ve karakter açısından geniş bir ifade alanı ortaya koymaktadır. Pedagojik açıdan eser, teknik becerilerin geliştirilmesi ve çağdaş müzik dilinin kavranması açısından önemli bir eğitim materyalidir. Bu çalışma, eserin analitik ve pedagojik değerlendirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines Alexander Mekaev's Op. 41“24 Preludes”, included in the contemporary piano repertoire, from both musical and pedagogical perspectives. The aim is to reveal the structural characteristics of the work and to evaluate its place within piano education. Each prelude was analyzed in terms of tonality, rhythm, tempo, technical structure, dynamics, and character. In the study, document analysis employed as a qualitative research method, and the findings were tabulated based on the musical score of the work.In addition, interviews conducted with the composer provided valuable data supporting the analysis. The findings indicate that the work presents a holistic structure rather than a collection of independent pieces. The tonal sequence follows the circle of fifths based on major and relative minor relationships, while the rhythmic structure incorporates non-metric, heterometric, and regular metric elements. Technically, the work demonstrates diversity through block chords, arpeggios, and motoric repetitions, and offers a wide expressive range in terms of dynamics and character. From a pedagogical standpoint, the work serves as an important educational material for the development of technical skills and the understanding of contemporary musical language. This study contributes to the analytical and pedagogical evaluation of the work.