Özel okullarda insan kaynakları yönetimi uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of human resources management practices in private schools
- Tez No: 1015688
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara ilindeki özel okullarda görev yapan üst düzey yöneticilerin insan kaynakları yönetimi uygulamaları (İKYU) hakkındaki algı, değerlendirme ve deneyimlerini incelemektir. Çalışmada, İKYU'nun örgütsel yapı, eğitimde etkililik, öğretmen performansı, örgüt iklimi ve teknolojik dönüşüm boyutları kapsamında nasıl yapılandığı değerlendirilmiştir. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden çoklu durum çalışması yöntemiyle yürütülmüş; çalışma grubunu ise Ankara ilindeki 10 özel eğitim kurumunda görev yapmakta olan 10 üst düzey yönetici oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla elde edilmiş; içerik analiziyle çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, özel okullarda insan kaynakları birimleri geleneksel idari işlemlerden sıyrılarak kurum kültürünü ve öğretmen gelişimini şekillendiren stratejik bir iş ortaklığına dönüşmüştür. İşe alımlarda adayın kurum kültürüne uyumu ve uygulamalı becerileri ön plana çıkarken; öğretmen motivasyonunun ve aidiyetinin salt maddi ödüllerle değil, işyaşam dengesi, halefiyet planlaması ve kapsayıcı yan haklarla desteklendiği saptanmıştır. Bununla birlikte, bir yıllık zorunlu sözleşmelerin yarattığı iş güvencesizliği ve yeni nesil adayların sektör gerçeklerinden kopuk beklentileri temel yapısal sorunlar olarak belirlenmiştir. Gelecek vizyonunda ise yapay zekânın öğretmeni ikame edecek bir tehdit değil, operasyonel yükü hafifleten stratejik bir asistan olarak görüldüğü öngörülmektedir. Sonuç olarak bu çalışma, yasal kısıtlamalar ve teknolojik dönüşümlerin hız kazandığı günümüz eğitim ekosisteminde insan kaynakları yönetiminin salt bir personel idaresi olmaktan çıkarak; öğretmenin psikolojik iyi oluşunu merkeze alan, eğitimin insani özünü koruyan ve kurumun sürdürülebilir rekabet gücünü tesis eden en hayati stratejik köprü olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the perceptions, evaluations, and experiences of senior managers working in private schools in Ankara regarding Human Resource Management Practices (HRMP). The study evaluates how HRMP is structured within the dimensions of organizational structure, educational effectiveness, teacher performance, organizational climate, and technological transformation. The research was conducted using a multiple-case study design, which is a qualitative research method. The study group consists of 10 senior managers working in 10 private educational institutions in Ankara. Data were collected through semi-structured interviews and analyzed using content analysis. According to the research findings, HR departments in private schools have moved beyond traditional administrative operations to become strategic business partners that shape corporate culture and teacher development. While candidates' alignment with the corporate culture and their practical skills are prioritized during recruitment, it was found that teacher motivation and a sense of belonging are supported not merely by financial rewards, but through work-life balance, succession planning, and inclusive fringe benefits. However, job insecurity caused by mandatory one-year contracts and the expectations of new-generation candidates, which are often disconnected from the realities of the sector, were identified as fundamental structural problems. Regarding the future vision, artificial intelligence is foreseen not as a threat that will replace teachers, but as a strategic assistant that alleviates operational burdens. In conclusion, this study reveals that in today's educational ecosystem, where legal restrictions and technological transformations are accelerating, human resource management has evolved beyond mere personnel administration. It has become the most vital strategic bridge that centers on the psychological well-being of teachers, preserves the human essence of education, and establishes the sustainable competitiveness of the institution.