Gastrointestinal sistem maligniteli hastalarda demir eksikliği ve kronik hastalık anemisi ayırıcı tanısında soluble transferrin reseptör düzeylerinin yeri
Soluble transferrin receptor levels for differential diagnosis ofiron deficiency anemia and anemia of chronic disease in patients with gastrointestinal malignancy
- Tez No: 1015708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM ABAYLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Gastrointestinal sistem malignitesi olan hastalarda anemi sık karşılaşılan bir problemdir. Bu hastalarda aneminin en sık nedenlerinden olan kronik hastalık anemisi ve demir eksikliği anemisinin ferritinin akut faz reaktanı olarak malignite durumunda yüksek bulunması nedeniyle ayırıcı tanısında güçlükler yaşanmaktadır. Eritroid öncül hücrelerin demir ihtiyacına bağlı olarak vücutta yükselen ve enfeksiyon, inflamasyon durumlarından etkilenmeyen soluble transferrin reseptör (sTfR) düzeyinin gastrointestinal maligniteli hastalarda anemi ayırıcı tanısındaki yeri incelenmek üzere bu çalışma planlanmıştır. Mide ve kolon malignitesi nedeniyle takipli anemisi olan 126 hasta çalışmaya dahil edilmiş olup hastaların hemogram, demir, demir bağlama kapasitesi, ferritin, transferrin saturasyonu, sTfR, sTfR/log ferritin indeksi ve hepsidin düzeylerine bakılarak TS %20 ve altında olan hastalar DEA, %20'nin üstünde olan hastalar KHA olarak kabul edilmiştir. Hastaların 70'inde (%55) TS <%20 iken 56 hastada (%45) TS>%20'dir. DEA ve KHA olan gruplar arasında yaş, cinsiyet, tümör lokalizasyonu ve uygulanan cerrahi yöntem arasında anlamlı fark bulunmamıştır. İki grup arasında ferritin ve sTfR düzeyleri karşılaştırıldığında DEA grubunda ortanca ferritin değeri 22 ng/ml, KHA grubunda 59 ng/ml (p<0.001), sTfR düzeyi ise DEA grubunda 2,2 mg/L KHA grubunda 1,48 mg/L (p<0.001) bulunmuştur. Hepsidin düzeyleri arasında DEA ve KHA grubunda anlamlı fark yoktur. DEA varlığını göstermede sTfR için kesim noktası 1,65 mg/L, sensitivitesi %77,1 spesifitesi %67,9 bulunmuştur. Ölçüm yöntemleri standardize edilerek, geniş çaplı çalışmalarla farklı hasta grupları için kesim noktaları belirlenirse sTfR ölçümü malignitesi olan hastalarda demir eksikliği varlığını göstermede kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Anemia is a common problem in patients with gastrointestinal malignancies. The differential diagnosis between iron deficiency anemia (IDA) and anemia of chronic disease (ACD), the most frequent causes of anemia in these patients, may be difficult because ferritin is an acute-phase reactant and may be elevated in malignancy. This study investigated the value of soluble transferrin receptor (sTfR), which increases in response to the iron requirements of erythroid progenitor cells and is less affected by infection and inflammation, in the differential diagnosis of anemia in patients with gastrointestinal malignancies. A total of 126 anemic patients followed for gastric or colorectal malignancies were included. Complete blood count, serum iron, total iron-binding capacity, ferritin, transferrin saturation (TS), sTfR, sTfR/log ferritin index, and hepcidin levels were evaluated. Patients with TS of 20% or lower were classified as having IDA, whereas those with TS above 20% were classified as having ACD. Seventy patients (55%) had IDA and 56 (45%) had ACD. Median ferritin levels were 22 ng/mL in the IDA group and 59 ng/mL in the ACD group (p<0.001), while median sTfR levels were 2.2 mg/L and 1.48 mg/L, respectively (p<0.001). Hepcidin levels did not differ significantly between the groups. The sTfR cutoff for identifying IDA was 1.65 mg/L, with 77.1% sensitivity and 67.9% specificity. With standardized measurement methods and validated cutoff values, sTfR may be useful for detecting iron deficiency in patients with malignancy.