BioHPP polimer ve lityum disilikat seramik materyallerinden üretilen onley restorasyonların in-vivo olarak uygulanması ve klinik başarılarının değerlendirilmesi
In-vivo application and clinical success of onlay restorations made of BioHPP polymer and lithium disilicate ceramic materials
  1. Tez No: 1015709
  2. Yazar: SİBEL DİRİER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÖZDE TÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Özet Biohpp Polimer ve Lityum Disilikat Seramik Materyallerinden Üretilen Onley Restorasyonların İn-Vivo Olarak Uygulanması ve Klinik Başarılarının Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı, posterior bölgede uygulanan CAD/CAM üretimli iki farklı indirekt onley restorasyon materyalinin (BioHPP ve lityum disilikat) klinik performanslarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, randomize klinik çalışmada örneklem birimi olarak restorasyon uygulanacak diş esas alınmıştır. Çalışma, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı'na başvuran, 18–50 yaş aralığında, sistemik olarak sağlıklı ve periodontal açıdan uygun bireylerde gerçekleştirilmiştir. Dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 40 posterior diş çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan tüm hastalar rastgele iki gruba ayrılmıştır (n=20). Birinci grupta BioHPP, ikinci grupta lityum disilikat materyalinden CAD/CAM sistemi kullanılarak onley restorasyonlar üretilmiştir. Tüm preparasyonlar tek operatör tarafından gerçekleştirilmiş, dijital ölçüler ağız içi tarayıcı ile alınmış ve restorasyonlar 50 µm siman aralığı ile tasarlanarak üretilmiştir. Restorasyonlar adeziv rezin siman ile simante edilmiştir. Klinik değerlendirmeler başlangıç ve 6. ay kontrollerinde modifiye USPHS ve revize FDI kriterleri kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Revize FDI kriterlerine göre yapılan değerlendirmelerde, başlangıç ve 6. ay kontrollerinde her iki materyal grubundaki restorasyonların kırık ve retansiyon, marjinal adaptasyon, proksimal kontakt, form ve kontur, oklüzyon, restorasyon marjininde çürük, diş sert dokusu defekti, post-operatif hipersensitivite/pulpal durum, yüzey parlaklığı ve dokusu ile marjinal renklenme parametrelerinde yüksek klinik başarı gösterdiği ve bu parametrelerde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı belirlenmiştir. Modifiye USPHS kriterleri kapsamında değerlendirilen marjinal renklenme, anatomik form, marjinal adaptasyon, yüzey yapısı ve kırık parametrelerinde de her iki materyal grubunun başarılı klinik performans sergilediği saptanmıştır. Bununla birlikte renk uyumu parametresinde lityum disilikat restorasyonların BioHPP restorasyonlara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha iyi performans gösterdiği belirlenmiştir (p <.001). Altı aylık takip sürecinde her iki grupta da restorasyonların klinik performansının stabil kaldığı gözlenmiştir. Elde edilen bulgular, BioHPP grubundaki hastaların ağız hijyeni dağılımında 6 aylık süreçte klinik olarak sınırlı ancak istatistiksel düzeyde anlamlı bir farklılaşma meydana geldiğini ortaya koymaktadır. Sonuç: Bu çalışmanın bulgularına göre, BioHPP ve lityum disilikat materyallerinden üretilen onley restorasyonlar kısa dönem klinik takipte fonksiyonel ve biyolojik açıdan yüksek başarı göstermiştir. Ancak estetik değerlendirmelerde özellikle renk uyumu açısından lityum disilikat materyalinin BioHPP'ye kıyasla daha üstün performans sergilediği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler; onley restorasyon; CAD/CAM; lityum disilikat; BioHPP; modifiye USPHS
Özet (Çeviri)
Abstract In-Vivo Application and Clinical Success of Onlay Restorations Made 0f Biohpp Polymer and Lithium Disilicate Ceramic Materials Objektive: The aim of this study was to comparatively evaluate the clinical performance of two different CAD/CAM-fabricated indirect onlay restorative materials, BioHPP and lithium disilicate, in posterior teeth. Materials and Methods: In this prospective, randomized clinical study, the unit of analysis was the tooth receiving the restoration. The study was conducted on systemically healthy individuals aged between 18 and 50 years who presented to the Department of Prosthodontics, Faculty of Dentistry, Ege University, and met the periodontal inclusion criteria. A total of 40 posterior teeth fulfilling the inclusion criteria were included in the study. All enrolled patients were randomly allocated into two groups (n = 20). In the first group, onlay restorations were fabricated from BioHPP, while in the second group, lithium disilicate onlays were produced using a CAD/CAM system. All tooth preparations were performed by a single operator. Digital impressions were obtained using an intraoral scanner, and restorations were designed with a standardized cement space of 50 µm prior to fabrication. The restorations were adhesively luted using a resin cement. Clinical evaluations were performed at baseline and at the 6-month follow-up using modified USPHS and revised FDI criteria. Results: Based on the evaluations performed according to the revised FDI criteria, restorations in both material groups demonstrated high clinical success at baseline and at the 6-month follow-up with respect to fracture and retention, marginal adaptation, proximal contact, form and contour, occlusion, secondary caries at the restoration margin, defects in the hard dental tissues, postoperative hypersensitivity/pulpal status, surface luster and texture, and marginal staining. No statistically significant differences were found between the groups for these parameters. According to the Modified USPHS criteria, both material groups also showed favorable clinical performance in terms of marginal discoloration, anatomic form, marginal adaptation, surface texture, and fracture. However, a statistically significant difference was observed between the groups regarding color match, with lithium disilicate restorations demonstrating significantly better performance than BioHPP restorations (p < .001). The clinical performance of the restorations remained stable in both groups throughout the 6-month follow-up period. The findings indicate that, in the BioHPP group, a clinically limited yet statistically significant change occurred in the distribution of oral hygiene status over the 6-month period. Conclusion: Within the limitations of this study, onlay restorations fabricated from BioHPP and lithium disilicate demonstrated high clinical success in terms of functional and biological performance during short-term clinical follow-up. However, in esthetic evaluations, lithium disilicate exhibited superior performance compared with BioHPP, particularly in terms of color match. Keywords; onlay restoration; CAD/CAM ; lithium disilicate; BioHPP; modified USPHS