Telif hukuku bakımından televizyon program formatları
Television program formats in terms of copyright law
- Tez No: 1015767
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ TOPCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, televizyon program formatlarının telif hukuku ile ilişkisi ele alınmıştır. Televizyon program formatlarının Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda açıkça düzenlenmemiş olması nedeniyle doktrin ve uygulamada ortaya çıkan belirsizlikler incelenmiştir. Bu kapsamda, öncelikle fikri mülkiyet hukukunun gelişimi ve telif hukukunun temel ilkeleri ele alınmış, ardından eser kavramı üzerinde durulmuştur. Devamında televizyon program formatlarının hukuki niteliği değerlendirilmiş ve formatların bileşenleri bakımından eser niteliği taşıyıp taşımadığı ve formatlar bakımından eser sahipliği hususu tartışılmıştır. Günümüzde program formatlarının artan önemi doğrultusunda, internet ortamındaki yeri ve korunması ayrıca ele alınmıştır. Bununla birlikte, televizyon program formatı sahiplerinin mali ve manevi haklarına yönelik ihlaller ile bu ihlallere karşı sağlanabilecek hukuki koruma yolları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between television program formats and copyright law. The uncertainties arising in doctrine and practice due to the fact that television program formats are not explicitly regulated in the Law on Intellectual and Artistic Works are analyzed. Within this context, first, the development of intellectual property law and the fundamental principles of copyright law are addressed, followed by a focus on the concept of the work. Subsequently, the legal nature of television program formats is evaluated, and it is discussed whether these formats qualify as works in terms of their constituent component and the issue of authorship in relation to formats is examined. In accordance with the increasing importance of program formats today, their role and protection in the digital environment are also discussed separately. Furthermore, this study investigate the violations of the economic and moral rights of television program format owners, as well as the legal protection mechanism available to address such violations.