Institutional access and effectiveness of foreign lobbying in the U.S.: A comparative analysis of Israeli and Turkish lobbying
ABD'de yabancı lobilerin kurumsal erişimi ve etkinlıği: İsrail ve Türkiye lobilerinin karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 1015769
  2. Yazar: HAMZA IMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA KARAKAYA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Amerika Birleşik Devletleri'nde yabancı lobiciliği, İsrail ve Türkiye'nin lobi faaliyetlerinin karşılaştırmalı analizi yoluyla incelemekte; kurumsal erişim ve lobicilik etkinliği üzerine odaklanmaktadır. Bu çalışma, çıkar grupları ve kurumsalcı yaklaşımlardan hareketle, lobiciliğin etkisini yalnızca elde edilen sonuçlara bakarak değerlendiren yaklaşımları eleştirmektedir. Bunun yerine, kurumsal erişim ile bu erişimin politika sonuçlarını değiştirme kapasitesi arasındaki farkı vurgulamaktadır. Bu doğrultuda tez, örgütsel kapasite, hukuki statü, diaspora mobilizasyonu ve anlatısal uyum gibi unsurları içeren çok düzeyli bir analiz çerçevesi kullanmakta ve bu unsurların parçalı ABD siyasal sistemi içindeki rolünü incelemektedir. Ampirik olarak çalışma üç politika alanını incelemektedir: Türkiye'nin F35 programından çıkarılması ve CAATSA yaptırımları, ABD'nin İsrail'e yönelik askeri yardımı ve Ermeni soykırımı'nın Kongre tarafından tanınması. İsrail vakası, uzun vadeli örgütsel bütünleşme iç hukuki statü ve ABD'nin stratejik öncelikleriyle güçlü anlatısal uyumun, kurumsal yerleşiklik ve politika istikrarı ürettiğini göstermektedir. Buna karşılık, Türkiye lobiciliği daha dağınık bir örgütsel yapı içerisinde faaliyet göstermekte, FARA kapsamındaki daha yüksek hukuki yükümlülüklere tabi olmakta ve tartışmalı bir anlatısal ortamda konumlanmaktadır. Bu unsurlar birlikte, kurumsal erişiminin politika etkisini dönüşme koşullarını şekillendirmektedir. Genel bulgular, ABD'de lobicilik etkinliğinin, lobicilik faaliyetlerinin yoğunluğundan ziyade kurumsal yerleşiklik ve anlatısal meşruiyet tarafından belirlendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses foreign lobbying in the U.S. via a comparative analysis of Israeli and Turkish lobbying activities, focusing on institutional access and lobbying effectiveness and building on interest group literature and institutionalist approaches. The study questions outcome-centred accounts of lobbying influence by differentiating between access as a procedural condition and the capacity to convert such access into sustained policy outcomes. It employs a multi-level analytical approach integrating organisational capacity, legal status, diaspora mobilisation, and narrative alignment within the fragmented U.S. political order. Empirically, the thesis examines three policy areas: Turkey's exclusion from the F-35 programme and CAATSA sanctions, U.S. military assistance to Israel, and congressional recognition of the Armenian genocide. The Israel case demonstrates how sustained organisational consolidation, domestic legal status, and strong narrative alignment with U.S. strategic priorities generate institutional embeddedness and policy stability. By contrast, Turkish lobbying operates within a more dispersed organisational setting, is subject to heightened legal requirements under FARA, and participates within a contested narrative landscape, which together shape the conditions under which access translates into policy influence. Overall, these findings indicate that lobbying effectiveness in the U.S. is influenced more by institutional embeddedness and narrative legitimacy than by intensity of lobbying activity.