Hate speech and political legitimacy: A defense of upstream laws
Nefret söylemi ve siyasi meşruiyet: Bir nefret söylemi yasaları savunusu
- Tez No: 1015774
- Danışmanlar: PROF. DR. SIMON DRUMMOND VIGLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
Özet
İfade özgürlüğü, demokrasiyi ve bireysel özgürlükleri korumak için gerekli bir koşuldur. Ancak nefret söylemi toplumun kapsayıcılığına ve savunmasız grupların toplumsal statüsüne zarar verir. Nefret söylemi tanımıma ve siyasi meşruiyetin herkesin siyasette eşit katılımını gerektirdiği anlayışıma dayanarak; nefret söyleminin, siyasette eşit olmayan temsil ve katılımla sonuçlanarak toplumsal zararının ötesinde siyasi zarara yol açtığını savunuyorum. Waldron'un nefret söylemi yasaları ve ayrımcılığa yönelik yasalar arasındaki ayrımına dayanarak Dworkin'in ifade özgürlüğünün ayrımcılığa yönelik yasaların meşruiyeti için gerekli bir koşul olduğu yönündeki pozisyonuna karşı çıkıyor ve nefret söylemi yasalarının ayrımcılığa yönelik yasaların siyasi meşruiyeti için gerekli bir koşul olduğunu savunuyorum. Bu pozisyonun hükümetin yetki aşımı ve alternatif bir çözüm olarak karşı-söylem gibi temel itirazlara karşı savunmasız olmadığını iddia ediyorum.
Özet (Çeviri)
Freedom of speech is a necessary condition for guarding democracy and individual liberties. However, hate speech causes social harm to the inclusivity of society, and harms the social status of vulnerable groups. Based on my definition of hate speech and my understanding that political legitimacy requires everyone's equal participation and inclusion, I argue that hate speech causes political harm beyond its social harm by resulting in unequal representation and participation in politics. Based on Waldron's distinction between upstream and downstream laws, I argue against Dworkin's position that free speech is a necessary condition for the legitimacy of downstream laws, and argue that upstream laws are a necessary condition for the political legitimacy of downstream laws. I contend that this position is not vulnerable to the main objections, such as government overreach and counter-speech as an alternative solution.