Suriyeli göçmenlerde yoksulluk ve gündelik hayatta zorluklarla başa çıkma taktikleri: İstanbul-Esenyurt örneği
Poverty and coping tactics with challenges in daily life among syrian migrants: The case of Istanbul- Esenyurt
  1. Tez No: 1015803
  2. Yazar: SİMGE MERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 2011 yılında başlayan Suriye İç Savaşı nedeniyle zorunlu göçe maruz kalan Suriyeli göçmenlerin Türkiye'de deneyimledikleri temel sorunların niteliğini ve söz konusu sorunlarla başa çıkma sürecinde başvurulan taktikleri sistematik biçimde ortaya koymayı amaçlamaktadır. Nitel araştırma paradigması çerçevesinde yürütülen çalışmada; katılımcı gözlem, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla gerçekleştirilen bireysel görüşmeler ve odak grup görüşmeleri yoluyla veri elde edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formunda demografik özellikler, eğitim durumu, göç deneyimi, ikamet koşulları, sosyal ağlar, geçim kaynakları, ekonomik durum ve başa çıkma stratejileri gibi tematik alanlara ilişkin sorulara yer verilmiştir. Nitel araştırma desenlerinden durum çalışması benimsenmiş; katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği ile belirlenmiştir. Araştırma kapsamında 13 kadın ve 12 erkek olmak üzere toplam 25 katılımcıyla bireysel görüşmeler ve iki odak grup görüşmesi yürütülmüştür. Araştırmanın sahası olarak, yabancı uyruklu nüfus çeşitliliği ve yoğunluğu bakımından öne çıkan İstanbul'un Esenyurt ilçesi seçilmiştir. Görüşmeler; ilçe sınırları içerisindeki işyerleri, kamusal sosyal alanlarda ve ev ziyaretlerinde gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde nitel veri analizi yazılımı olan MAXQDA'dan yararlanılmış; analitik süreçte temalar, kodlar ve alt kodlar oluşturulmuştur. Araştırma bulguları, katılımcıların klasik anlamıyla yoksulluğu içselleştirmediklerini; kimliklerini ve toplumsal konumlarını büyük ölçüde Suriye'deki eski mülkiyet durumları ve yaşam standartları üzerinden tanımladıklarını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda can güvenliğinin sağlanmış olması, katılımcılar tarafından en temel zenginlik göstergesi olarak değerlendirilmektedir. Özellikle göç sonrası dönemde maruz kalınan ağır yaşam koşulları ve yoksunluklara karşın katılımcıların yoksulluğu söylemsel düzeyde reddettikleri; ancak başvurdukları başa çıkma stratejileri ve kullandıkları söylemler incelendiğinde nesnel bir yoksullaşma sürecinin varlığı açıkça görülmektedir. Katılımcıların temel sorununun maddi yoksulluktan ziyade çok boyutlu bir insani yoksunluk hali olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yoğun Suriyeli göçmen nüfusuna ev sahipliği yapan Esenyurt ilçesinin ise katılımcılar tarafından yaşanan yoksunluk ortamından görece kaçış ve dayanışma imkânı sunan bir alan olarak işlevselleştirildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the nature of the primary challenges experienced by Syrian migrants who were forcibly displaced due to the Syrian Civil War that began in 2011, as well as the coping tactics employed in addressing these challenges within the context of Turkey. Conducted within a qualitative research paradigm, data were collected through participant observation, individual interviews using a semi-structured interview form, and focus group discussions. The semi-structured interview form incorporated thematic domains including demographic characteristics, educational background, migration experience, living conditions, social networks, livelihood sources, economic situation, and coping strategies. A case study design was adopted among qualitative research approaches, and participants were selected through criterion sampling, a form of purposive sampling. Within the scope of the research, individual interviews were conducted with a total of 25 participants — 13 female and 12 male — along with two focus group discussions. The Esenyurt district of Istanbul, which is particularly notable for the diversity and density of its foreign-born population, was selected as the research site. Interviews were conducted at workplaces, public social spaces, and during home visits within the district. MAXQDA, a qualitative data analysis software, was utilized in the analysis of the data; themes, codes, and subcodes were generated throughout the analytical process. The findings of the study reveal that participants do not internalize poverty in its conventional sense, and largely define their identities and social positions in reference to their former property holdings and living standards in Syria. In this regard, the assurance of personal safety is regarded by participants as the most fundamental indicator of well-being. Despite the severe living conditions and deprivations experienced particularly in the post-migration period, participants discursively reject the label of poverty; however, an objective process of impoverishment becomes evident upon examination of the coping strategies they employ and the discourses they draw upon. It is concluded that the primary issue faced by participants is not material poverty per se, but rather a state of multidimensional human deprivation. Furthermore, the Esenyurt district, which hosts a dense Syrian migrant population, has been found to function for participants as a space offering relative refuge from the prevailing conditions of deprivation and opportunities for solidarity.