The predictive power of enjoyment, peace of mind, boredom, and anxiety on pre-service EFL teachers' L2 grit and L2 willingness to communicate
Keyif alma, iç huzur, can sıkıntısı ve kaygının İngilizce öğretmen adaylarının ikinci dil azimleri ve ikinci dilde iletişim kurma isteklilikleri üzerindeki yordayıcı gücü
- Tez No: 1015831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Yabancı dil duyguları ile duyuşsal değişkenler arasındaki bağlantıya yönelik artan ilgiden hareketle bu çalışma ikinci dil azmi, ikinci dilde iletişim kurma istekliliği (WTC) ile dört farklı yabancı dil duygusu olan keyif alma (FLE), iç huzur (FLPoM), sıkılma (FLLB) ve sınıf kaygısı (FLCA) arasındaki etkileşimi incelemektedir. Çalışma, bu yabancı dil duygularının ikinci dil azmi ve ikinci dilde iletişim kurma istekliliği üzerindeki yordayıcı gücünü araştırmaktadır. Ayrıca çalışma ikinci dil azmi ve ikinci dilde iletişim kurma istekliliğinin cinsiyet, iki/çok dilli olma durumu ve yaş gibi demografik değişkenlerden nasıl etkilendiğini de ele almaktadır. Yakınsayan karma yöntem deseninin benimsendiği bu çalışmaya Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 241 İngilizce öğretmeni adayı katılmıştır. Korelasyon analizleri tüm değişkenler arasında anlamlı pozitif ve negatif ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Çok değişkenli analizlerin sonuçları cinsiyetin ikinci dil azmi üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu ve kadınların daha yüksek ikinci dil azmine sahip olduğunu göstermiştir. Çok dilli öğretmen adaylarının ise ikinci dilde iletişim kurmaya daha istekli oldukları belirlenmiştir. Buna karşın yaş, değişkenlerin hiçbiri üzerinde anlamlı bir etki göstermemiştir. Yapılan çeşitli regresyon analizleri FLE dışındaki tüm duyguların ikinci dil azmini anlamlı biçimde yordadığını ve FLPoM'un en güçlü yordayıcı olarak öne çıktığını göstermiştir. Bunun aksine ikinci dilde iletişim kurma istekliliğini yalnızca FLCA ve FLPoM anlamlı biçimde yordamış; FLCA en güçlü etkiyi göstermiştir. Katılımcıların yansıtıcı anlatılarına dayalı gömülü kuram analizi de üç ana tema ortaya koyarak bu bulguları desteklemiştir: (a) sosyal olarak inşa edilen duygusal güvenlik, (b) uyarlanabilir ve hedef odaklı bir özellik olarak azim ve (c) ikinci dil söyleminde anlam oluşturma ve duygusal hazırbulunuşluk. Genel olarak çalışmada ulaşılan sonuçlar, bütüncül bir pozitif psikoloji perspektifi içinde olumlu ve olumsuz yabancı dil duyguları, ikinci dil azmi ve ikinci dilde iletişim kurma istekliliği arasındaki karşılıklı ilişkiler için kanıt sunmaktadır. Çalışma, olumlu duyguları destekleyen ve olumsuz duyguları azaltan besleyici, duygusal açıdan destekleyici sınıf ortamlarının teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayarak hem dil öğretimi hem de dil öğretmeni eğitimi için pedagojik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Inspired by the growing interest in the nexus of foreign language (FL) emotions and affective variables, this study scrutinizes the interplay between L2 grit, L2 willingness to communicate (WTC), and four FL emotions: enjoyment (FLE), peace of mind (FLPoM), boredom (FLLB), and classroom anxiety (FLCA) by examining the predictive power of these FL emotions on L2 grit and L2 WTC. Additionally, the study explores how L2 grit and L2 WTC are affected by demographic variables (i.e., gender, bi/multilingual status, and age). Following a convergent mixed-methods design, 241 pre-service English as a foreign language (EFL) teachers studying at a public university in Türkiye participated in this study. Correlation analyses revealed significant positive and negative correlations across all variables. Multivariate analyses further revealed that gender had a significant effect on L2 grit, with females being grittier. Multilingual teacher trainees were more willing to communicate in an L2. However, age did not yield a significant effect on either variable. Several regression analyses showed that all FL emotions except FLE significantly predicted L2 grit, with FLPoM emerging as the strongest predictor. By contrast, only FLCA and FLPoM significantly predicted L2 WTC, with FLCA exerting the strongest effect. The grounded theory analysis of participants' reflective accounts further corroborated the findings, revealing three main themes: (a) socially constructed emotional safety, (b) grit as an adaptive and goal-oriented trait, and (c) meaning-making and emotional readiness in L2 discourse. Overall, the findings provide evidence for the interrelationships between positive and negative FL emotions, L2 grit, and L2 WTC within a holistic positive psychology perspective. The study offers pedagogical implications for both language teaching and language teacher education by highlighting the need to promote nurturing, emotionally supportive classroom environments that foster positive emotions and alleviate negative ones.