Analitik geometri konularının öğretiminde teknoloji destekli öğretiminin ilköğretim matematik öğretmen adaylarının derse karşıbaşarısına etkisi
The effect of technology-assisted teaching in teaching analytical geometry subjects on the achievement of primary school mathematics prospective teachers
- Tez No: 1015854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS YUMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı; teknoloji destekli analitik geometri öğretiminin ilköğretim matematik öğretmen adaylarının akademik başarıları üzerindeki etkisini deney/kontrol grubu, cinsiyet, mezun olunan ortaöğretim türü ve akademik ortalama değişkenlerine göre incelemektir. Deneysel desen modelinde yürütülen çalışmanın örneklemini, bir üniversitede öğrenim gören 41 kadın ve 11 erkek olmak üzere toplam 52 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Analitik Geometri Başarı Testi”kullanılmış; veriler uygun analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, deney grubunun puan ortalaması kontrol grubundan yüksek çıksa da gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Benzer şekilde, başarı puanlarının cinsiyet ve mezun olunan ortaöğretim türüne göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Buna karşın, öğrencilerin genel akademik ortalamaları ile analitik geometri başarı puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Sonuçlar, teknoloji destekli öğretimin başarıyı aritmetik olarak artırdığını ancak gruplar arasında anlamlı bir ayrışma yaratmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of technology-supported analytic geometry teaching on the academic achievement of pre-service elementary mathematics teachers in terms of several variables: experimental/control group, gender, type of high school graduated, and grade point average (GPA). Conducted using an experimental design model, the sample of the study consists of a total of 52 pre-service teachers (41 female and 11 male) studying at a university. The“Analytic Geometry Achievement Test”was utilized as the data collection instrument, and the gathered data were analyzed using appropriate statistical methods. According to the research findings, although the mean score of the experimental group was higher than that of the control group, no statistically significant difference was found between the groups. Similarly, it was determined that achievement scores did not differ significantly based on gender or the type of high school graduated. On the other hand, a statistically significant difference was identified between the students' overall GPAs and their analytic geometry achievement scores. The results indicate that technology-supported instruction increases achievement arithmetically but does not create a significant differentiation between the groups.