Politik iş çevrimleri: OECD ülkeleri üzerine 1997-2022 yılları arasında dinamik panel data uygulaması
Political business cycles: Dynamic panel data on OECD countries from 1997 to 2022
- Tez No: 1015855
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı PBC teorisinin OECD (33) ülkelerinde 1997–2022 dönemi için fırsatçı hipotez bağlamındaki ampirik geçerliliğini araştırmak olup araştırmada nicel yöntem yaklaşımı benimsenmiş, IMF ve ParlGov kaynaklarından oluşturulan yeni bir veri seti kullanılarak dinamik panel veri modeli çerçevesinde Genelleştirilmiş Momentler Yöntemi (GMM) uygulanmıştır. Elde edilen bulgular çerçevesinde seçim dönemlerinde enflasyon oranında belirgin bir artış ve işsizlik oranında ise güçlü bir düşüş gerçekleştiğini göstermekte; bu sonuçlar fırsatçı PBC yaklaşımının temel öngörüleriyle uyumlu olmuştur. Çalışmanın geniş bir teorik literatürü sistematik biçimde detaylı sınıflandırması, seçimlerin makroekonomik göstergeler üzerindeki etkisini dört farklı mali endeks (CYCADJ, DEBTGDP, NETLEND, EXPGDP) üzerinden test etmesi ve OECD demokrasilerinde PBC'nin genel karakteristiğini ortaya koyması yönüyle literatüre kuvvetli ve özgün katkılar sunmaktadır. Elde edilen ekonometrik bulgular seçmen tercihleri, mali disiplin, kamu harcamaları ve borç dinamiklerinin seçim süreçleriyle olan etkileşiminin ampirik olarak doğrulandığını göstermekte olup, bulgular politika yapıcılar ve uygulayıcılar açısından teorik ve ampirik yönüyle önemli bilgiler içermektedir. Tüm bulgular birlikte değerlendirildiğinde gelişmiş demokratik yapılarda PBC'nin zayıfladığı yönündeki yerleşik görüşe rağmen OECD devletlerinde fırsatçı politik davranışların hala istatistiksel olarak belirgin ve tekrarlanan bir örüntü sergilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the empirical validity of the Political Business Cycle (PBC) theory within the context of the opportunistic hypothesis across 33 OECD countries over the 1997–2022 period. The study adopts a quantitative research approach and applies the Generalized Method of Moments (GMM) within a dynamic panel data model framework by utilizing a newly constructed dataset compiled from IMF and ParlGov sources. The findings reveal that election periods are associated with a significant increase in inflation rates and a strong decline in unemployment rates, which is consistent with the core predictions of the opportunistic PBC approach. The study makes strong and original contributions to the literature by systematically and comprehensively classifying the extensive theoretical literature, testing the effects of elections on macroeconomic indicators through four different fiscal indices (CYCADJ, DEBTGDP, NETLEND, and EXPGDP), and identifying the general characteristics of PBCs in OECD democracies. The econometric findings empirically confirm the interaction between electoral processes and voter preferences, fiscal discipline, public expenditures, and debt dynamics, providing important theoretical and empirical insights for policymakers and practitioners. Taken together, all findings suggest that despite the prevailing view that Political Business Cycles have weakened in advanced democratic systems, opportunistic political behaviors in OECD countries still exhibit a statistically significant and recurring pattern.