Otantik liderliğin örgütsel mutluluk üzerindeki etkisinde örgütsel erdemliliğin aracı rolü
The mediating role of organizational virtuousness in the effect of authentic leadership on organizational happiness
- Tez No: 1015870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, otantik liderliğin örgütsel mutluluk üzerindeki etkisinde örgütsel erdemliliğin aracı rolünü incelemektir. Bu doğrultuda kamu çalışanlarının otantik liderlik algılarının örgütsel mutluluk düzeyleri üzerindeki etkisi ele alınmış ve bu ilişkide örgütsel erdemliliğin açıklayıcı bir mekanizma olarak işlev görüp görmediği araştırılmıştır. Ayrıca araştırmada, otantik liderlik, örgütsel erdemlilik ve örgütsel mutluluk düzeylerinin bazı demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırma nicel araştırma desenine uygun olarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Nevşehir ilinde çeşitli kamu kurumlarında görev yapan 802 kamu çalışanı oluşturmaktadır. Veriler anket yöntemiyle toplanmış; anket formunda demografik bilgi formu, Otantik Liderlik Ölçeği, Örgütsel Erdemlilik Ölçeği ve Örgütsel Mutluluk Ölçeği yer almıştır. Elde edilen veriler SPSS ve AMOS programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Bu kapsamda betimsel istatistikler, güvenirlik analizleri, doğrulayıcı faktör analizi, fark analizleri ve yapısal eşitlik modeli uygulanmıştır. Araştırma bulguları, otantik liderliğin örgütsel erdemlilik ve örgütsel mutluluk üzerinde pozitif ve anlamlı etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca örgütsel erdemliliğin örgütsel mutluluk üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin bulunduğu belirlenmiştir. Yapısal eşitlik modeli sonuçları, örgütsel erdemliliğin otantik liderlik ile örgütsel mutluluk arasındaki ilişkide kısmi aracı rol üstlendiğini ortaya koymuştur. Buna göre otantik liderlik, örgütsel mutluluğu hem doğrudan hem de örgütsel erdemlilik aracılığıyla dolaylı olarak etkilemektedir. Ayrıca çalışma, kamu kurumlarında etik, şeffaf ve güvene dayalı otantik liderlik davranışlarının örgütsel erdemlilik algısını güçlendirdiğini ve çalışanların örgütsel mutluluk düzeylerine katkı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of organizational virtuousness in the effect of authentic leadership on organizational happiness. In this regard, the study investigates the effect of public employees' perceptions of authentic leadership on their levels of organizational happiness and examines whether organizational virtuousness functions as an explanatory mechanism in this relationship. In addition, the study analyzes whether the levels of authentic leadership, organizational virtuousness, and organizational happiness differ according to certain demographic variables. The study was conducted in accordance with a quantitative research design. The sample of the study consists of 802 public employees working in various public institutions in Nevşehir. Data were collected through a survey method. The questionnaire included a demographic information form, the Authentic Leadership Scale, the Organizational Virtuousness Scale, and the Organizational Happiness Scale. The data obtained were analyzed using SPSS and AMOS programs. In this context, descriptive statistics, reliability analyses, confirmatory factor analysis, difference tests, and structural equation modeling were performed. The findings revealed that authentic leadership has positive and significant effects on organizational virtuousness and organizational happiness. In addition, organizational virtuousness was found to have a positive and significant effect on organizational happiness. The results of the structural equation model showed that organizational virtuousness plays a partial mediating role in the relationship between authentic leadership and organizational happiness. Accordingly, authentic leadership affects organizational happiness both directly and indirectly through organizational virtuousness. Furthermore, the study demonstrates that ethical, transparent, and trust-based authentic leadership behaviors in public institutions strengthen perceptions of organizational virtuousness and contribute to employees' levels of organizational happiness.