Farklı karbon kaynaklarının pamuk çeşitlerinin çimlenmesi ve büyümesi indeksleri üzerindeki etkisi
Impact of different carbon sources on germination and growth indices of cotton cultivars
- Tez No: 1015889
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMAD ASIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Pamuk (Gossypium hirsutum L.), geniş tarımsal öneme sahip ekonomik açıdan önemli bir lif bitkisidir. Erken çimlenme ve fide gelişimi, özellikle kontrollü ve değişken çevresel koşullar altında biyokütle üretimi ve genel bitki performansı için kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, iki pamuk çeşidi (STN-468 ve Esperia) için in vitro koşullarda karbon bazlı materyaller ve fiziksel uygulamalar kullanılarak çimlenme, erken büyüme, biyokimyasal özellikler ve biyokütle gelişimini optimize etmeyi amaçlamıştır. Karbon nanotüpler (CNT), biyokömür ve hidrochar, Murashige ve Skoog (MS) besin ortamında farklı konsantrasyonlarda uygulanmıştır. Ayrıca hidrochar, farklı LED ışık kaliteleri ile kombinlenmiş ve fizyolojik ile biyokimyasal yanıtları artırmak amacıyla hidrochar kaplı tohumlara elektro-priming uygulanmıştır. Uygulama konsantrasyonları ön tarama deneylerine göre belirlenmiştir. Çimlenme indeksleri GerminaR paketi kullanılarak hesaplanmıştır. Büyüme, biyokimyasal, antioksidan ve biyokütle parametreleri tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Yanıt Yüzey Metodolojisi (RSM) ve Taguchi tasarımı ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, uygulamaların çimlenme, büyüme, biyokimyasal özellikler ve biyokütle birikimi üzerinde önemli etkiler oluşturduğunu göstermiştir. Konsantrasyonun, materyal tipi veya çeşit etkisinden daha belirleyici olduğu, ayrıca bazı yanıtların doğrusal olmayan eğilimler sergilediği belirlenmiştir. Büyüme ve biyokütle özellikleri özellikle LED uygulamaları altında etkileşim etkilerinden güçlü şekilde etkilenmiş, kuru ağırlık en hassas parametre olarak öne çıkmıştır. Elektro-priming uygulaması, voltaj ve maruz kalma süresine bağlı olarak antioksidan aktiviteyi ve biyokütle üretimini artırmıştır. Veriler ayrıca makine öğrenmesi modelleri ile değerlendirilmiş ve parametreye bağlı olarak düşükten yükseğe değişen tahmin doğruluğu elde edilmiştir. Genel olarak, istatistiksel optimizasyon ve hesaplamalı modelleme yaklaşımlarının birlikte kullanımı, erken dönem pamuk performansının iyileştirilmesinde etkili bulunmuş ve sürdürülebilir tarım stratejileri için önemli bir potansiyel sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Cotton (Gossypium hirsutum L.) is an economically important fiber crop with broad agricultural significance. Early germination and seedling establishment are critical for biomass production and overall crop performance, especially under controlled and variable environmental conditions. This study aimed to optimize germination, early growth, biochemical traits, and biomass development of two cotton cultivars, STN-468 and Esperia, using carbon-based materials and physical treatments under in vitro conditions. Carbon nanotubes (CNT), biochar, and hydrochar were applied at different concentrations in Murashige and Skoog (MS) medium. Additionally, hydrochar was combined with various LED light qualities, and electro-priming was applied to hydrochar-coated seeds to enhance physiological and biochemical responses. Treatment concentrations were determined based on preliminary screening experiments. Germination indices were calculated using the GerminaR package. Growth, biochemical, antioxidant, and biomass parameters were evaluated using one-way ANOVA, Response Surface Methodology (RSM), and Taguchi design. Results indicated that treatments significantly influenced germination, growth, biochemical properties, and biomass accumulation. Concentration had a greater impact than material type or cultivar, while several responses showed nonlinear patterns. Growth and biomass traits were strongly affected by interaction effects, particularly under LED treatments, with dry weight being the most sensitive parameter. Electro-priming improved antioxidant activity and biomass depending on voltage and exposure time. Machine learning models further evaluated the data, showing variable prediction accuracy across parameters. Overall, integrating statistical optimization and computational modeling proved effective for improving early cotton performance and supporting sustainable crop production strategies.