Cr2O3 modifiye edilmiş al2o3 yüzeylerin hazırlanması, karakterizasyonu ve fotoelektrokatalitik uygulamasının araştırılması
Preparation, characterization, and investigation of the photoelectrocatalytic application of Cr2O3-modified al2o3 surfaces
- Tez No: 1015913
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL VOLKAN ÖZDOKUR, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Cr2O3 ile modifiye edilmiş Al2O3 yüzeylerinin hidrotermal yöntem ile hazırlanması ve bu yüzeylerin yapısal, morfolojik ve fotokatalitik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yeni parlatılmış Al plakalar uygun boyutlarda kesilerek, 470 °C' de kül fırınında 2 saat boyunca tavlama işlemine tabi tutulmuştur. Yüzeyde oksidasyon yoluyla oluşan Al2O3 tabakası daha sonra hidrotermal metod ile modifiye edilmiştir. Krom kaynağı olarak Na2CrO4 indirgen olarak formaldehit çözücü olarakta distile su kullanılmıştır. Al2O3 yüzeyleri üzerine farklı oranlarda kromat çözeltileri hazırlanarak hidrotermal yöntemle sentezi gerçekleştirilmiştir. Yine hidrotermal süresi olarak 170 °C sıcaklıkta ile 1, 2, 3, 4, 5, 6 saat denenmiştir. Elde edilen malzemelerin yüzeylerinin yapısal ve optik karakterizasyonuna XRD, SEM, UV spektroskopisi analizleriyle gerçekleştirilmiştir. Daha sonra elde edilen yüzey fotolektrokataliz yöntemiyle test edilmiştir. Bu amaçla, model boya olarak kullanılan Rhodamin B ve NaCl içeren sulu çözelti kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, modifiye yüzeyin Rhodamin B boyasının parçalanmasında yüksek katalitik aktivite gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the present study, Cr2O3 modified Al2O3 surfaces were prepared via a hydrothermal synthesis route, and their structural, morphological, and photocatalytic properties were systematically investigated. Freshly polished aluminum plates were cut into appropriate dimensions and subjected to annealing at 470 °C for 2 hours in a muffle furnace. The Al2O3 layer formed on the surface through thermal oxidation was subsequently modified using a hydrothermal treatment. Sodium chromate (Na2CrO4) served as the chromium precursor, formaldehyde as the reducing agent, and distilled water as the solvent. Hydrothermal syntheses were conducted with chromate solutions of varying concentrations at 170 °C for 1, 2, 3, 4, 5, and 6 hours. The structural and optical characteristics of the resulting materials were analyzed using X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM), and UV–visible spectroscopy. The photocatalytic performance of the modified surfaces was evaluated through a photoelectrocatalytic degradation test employing Rhodamine B as a model dye in an aqueous NaCl medium. The experimental results demonstrated that the Cr2O3-modified Al2O3 surfaces exhibited significantly enhanced catalytic activity toward the degradation of Rhodamine B, indicating their potential applicability in photocatalytic and environmental remediation processes.