Erken çocukluk çağı çürüğünün, toplam antioksidan kapasite, toplam oksidan kapasite, 8-hidroksi-2'-deoksiguanozin oksidatif DNA hasarı, asprosin hormonu ve arilesteraz enzimi üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of early childhood caries on total antioxidant capacity, total oxidant capacity, 8-hydroxy-2′-deoxyguanosine oxidative DNA damage, asprosin hormone, and arylesterase enzyme
  1. Tez No: 1015946
  2. Yazar: BİLGE İMRENDİ YERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, erken çocukluk çağı çürüğünün tükürükte toplam antioksidan kapasite, toplam oksidan kapasite, oksidatif stres indeksi, 8-hidroksi-2′-deoksiguanozin, asprosin hormonu ve arilesteraz enzim aktivitesi ile ilişkisini değerlendirmekti. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte planlanan bu çalışmaya toplam 90 çocuk dahil edildi (Kontrol: n=29; EÇÇ: n=30; Ş-EÇÇ: n=31). Tükürük örnekleri, beslenmeye bağlı biyokimyasal değişkenliği ortadan kaldırmak amacıyla sabah saatlerinde ve en az 8 saatlik açlık sonrası toplandı. TAS, TOS, OSİ, 8-OHdG, asprosin ve arilesteraz düzeyleri uygun laboratuvar yöntemleriyle analiz edildi. Gruplar arasında asprosin, TOS, OSİ ve arilesteraz düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). TAS düzeyleri gruplar arasında anlamlı farklılık gösterdi (p=0,014) ve EÇÇ grubunda TAS düzeyleri hem kontrol hem de Ş-EÇÇ gruplarına kıyasla daha düşük bulundu. Varyans homojenliği varsayımının sağlanmaması nedeniyle yapılan Welch tek yönlü varyans analizinde 8-OHdG düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı fark olduğu belirlendi (p=0,013). Games–Howell post-hoc analizine göre Ş-EÇÇ grubunda 8-OHdG düzeyleri kontrol grubuna kıyasla daha yüksek bulundu (p=0,012). Bu bulgular, EÇÇ'nin antioksidan savunma sistemi üzerinde etkili olduğunu ve Ş-EÇÇ grubunda oksidatif DNA hasarının daha belirgin olabileceğini gösterdi. Özellikle Ş-EÇÇ grubunda artmış 8-OHdG düzeyleri, hastalığın yalnızca lokal bir oral patoloji olmayıp sistemik oksidatif süreçlerle ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the relationship between early childhood caries and salivary total antioxidant capacity, total oxidant capacity, oxidative stress index, 8-hydroxy-2′-deoxyguanosine, asprosin hormone levels, and arylesterase enzyme activity. A descriptive cross-sectional study was conducted including a total of 90 children (Control: n=29; ECC: n=30; S-ECC: n=31). Saliva samples were collected in the morning after at least 8 hours of fasting in order to eliminate the biochemical variability related to food intake. TAC, TOC, OSI, 8-OHdG, asprosin, and arylesterase levels were analyzed using appropriate laboratory methods. No statistically significant differences were observed among the groups in terms of asprosin, TOC, OSI, and arylesterase levels (p>0.05). TAC levels differed significantly between the groups (p=0.014), and were lower in the ECC group compared with both the control and S-ECC groups. Due to the violation of homogeneity of variance, Welch's one-way ANOVA was performed, which revealed a significant difference in 8-OHdG levels among the groups (p=0.013). According to the Games–Howell post-hoc analysis, 8-OHdG levels were significantly higher in the S-ECC group compared with the control group (p=0.012). These findings indicated that ECC affected the antioxidant defense system and that oxidative DNA damage might be more pronounced in children classified as S-ECC. Increased 8-OHdG levels observed particularly in the S-ECC group suggested that ECC may not be solely a localized oral pathology but could also be associated with systemic oxidative processes. In particular, the increased 8-OHdG levels observed in the S-ECC group suggest that the condition may not be solely a localized oral pathology, but could also be associated with systemic oxidative processes.