Sezaryen ile doğum yapan kadınlara doğum sonrası dönemde çalınan ukulelenin kadınların ağrı, anksiyete ve doğum sonu konforu üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of ukulele music played in the postpartum period on pain, anxiety and postpartum comfort in women undergoing cesarean delivery: A randomized controlled trial
- Tez No: 1015947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİHTER AKIN, DOÇ. DR. NECATİ HANÇERLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma sezaryen ile doğum yapan kadınlara doğum sonrası dönemde çalınan ukulelenin kadınların ağrı, anksiyete ve doğum sonu konforu üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılan randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırma 05.03.2025- 05.09.2025 tarihleri arasında Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Doğum Kulesi Post-op Servisi'nde yatan sezaryen ile doğum yapan 110 primipar kadın ile gerçekleştirilmiştir. Bu randomize kontrollü deneysel çalışma müdahale ve kontrol grubuyla yürütülmüştür. Araştırmacı tarafından müdahale grubundaki kadınlara sezaryen doğum sonrası 24.saatinde 30 dakika ukulele çalınmıştır. Kontrol grubundaki kadınlara hastanedeki rutin uygulama dışında herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Veriler Tanıtıcı Özellikler Soru Formu, Ağrı Felaketlendirme Ölçeği (AFÖ), Postpartum Spesifik Anksiyete Ölçeği (PSAÖ) ve Doğum Sonu Konfor Ölçeği (DSKÖ) kullanılarak toplanmıştır. Ölçekler her iki gruba da doğum sonu 24.saatinde uygulanmıştır. Tanıtıcı veriler hesaplanırken, ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde kullanılmıştır. Ölçek puan karşılaştırmasına göre bağımsız gruplar t-testi, kontrol grubunda ölçeklerden aldıkları puanlar arasındaki ilişkiyi analiz etmek için Pearson momentler çarpım korelasyon analizi ve müzik grubunda da Spearman'ın sıralama korelasyon testi kullanılmıştır. Çalışmada müdahale grubunda yer alan kadınların ölçeklerden aldıkları puanların ortalamaları sırasıyla Ağrı Felaketlendirme Ölçeği (AFÖ) 25,73±4,74, DSKÖ-fiziksel konfor 35,91±4,44, DSKÖ-psikospritüel konfor 14,82±2,80, DSKÖ-sosyokültürel konfor 31,85±2,76 DSKÖ-toplam 82,58±7,32 ve Postpartum Spesifik Anksiyete Ölçeği (PSAÖ) 87,96±12,32 bulunmuştur. Kontrol grubunda ise Ağrı Felaketlendirme Ölçeği 38,09±7,83, DSKÖ-fiziksel konfor 47,67±4,12, DSKÖ-psikospritüel konfor 21,56±2,85, DSKÖ-sosyokültürel konfor 37,85±1,46 DSKÖ-toplam 107,09±6,95 ve Postpartum Spesifik Anksiyete Ölçeği 116,93±19,14'tür. Müzik grubundakilerin DSKÖ-fiziksel konfor, DSKÖ-sosyokültürel konfor ve DSKÖ-toplamdan aldıkları puanların ortalamaları alınabilecek ortalama puanın altındayken; kontrol grubundakilerinin ise üzerindedir. Her iki grupta da DSKÖ-psikospritüel konfor puan ortalamaları alınabilecek ortalama puanın altındadır. Müzik grubunda yer alan kadınların Postpartum Spesifik Anksiyete Ölçeği'nden aldıkları puan ortalaması 74-100 aralığında olduğu için orta ve kontrol grubundakilerinin ise 101 ve üstünde olduğu için yüksek düzeydedir. Çalışma sonucuna göre müzik grubundaki kadınların Ağrı Felaketlendirme Ölçeği, Doğum Sonu Konfor Ölçeği (DSKÖ) ve Postpartum Spesifik Anksiyete Ölçeği'nden aldıkları puanlar, kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuştur (p<0,001). Bu durum, müzik uygulamasının ağrı ve anksiyete düzeylerini azaltmada etkili olduğu ve ancak doğum sonu konforu artırmada etkili olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study was conducted to determine the effect of ukulele music played to women who gave birth by cesarean section during the postpartum period on pain catastrophizing, postpartum-specific anxiety, and postpartum comfort levels. The study was carried out between March 5, 2025, and September 5, 2025, with 110 primiparous women who had given birth by cesarean section and were hospitalized in the Postoperative Service of the Obstetrics and Gynecology Tower at Bilkent City Hospital. The participants were divided into intervention and control groups. Women in the intervention group were played ukulele music by the researcher for 30 minutes at the 24th hour after cesarean delivery. No intervention other than routine hospital care was applied to the women in the control group. The study data were collected using the Descriptive Characteristics Questionnaire, the Pain Catastrophizing Scale (PCS), the Postpartum Specific Anxiety Scale (PSAS), and the Postpartum Comfort Scale (PPCS). The scales were administered to both groups at the 24th hour after delivery. In the evaluation of the data, descriptive statistics including number, percentage, mean, and standard deviation were used. The independent samples t-test was used to compare scale scores between the groups. Pearson product-moment correlation analysis was used to evaluate the relationships between scale scores in the control group, while Spearman's rank correlation analysis was used in the music group. In the study, the mean scale scores of the women in the intervention group were found to be 25.73±4.74 for the PCS, 35.91±4.44 for PPCS-physical comfort, 14.82±2.80 for PPCS-psychospiritual comfort, 31.85±2.76 for PPCS-sociocultural comfort, 82.58±7.32 for PPCS-total, and 87.96±12.32 for the PSAS. In the control group, the mean scores were 38.09±7.83 for the PCS, 47.67±4.12 for PPCS-physical comfort, 21.56±2.85 for PPCS-psychospiritual comfort, 37.85±1.46 for PPCS-sociocultural comfort, 107.09±6.95 for PPCS-total, and 116.93±19.14 for the PSAS. The mean scores of the women in the music group for PPCS-physical comfort, PPCS-sociocultural comfort, and PPCS-total were below the possible average score, whereas the mean scores of the women in the control group were above this value. In both groups, the mean scores for PPCS-psychospiritual comfort were below the possible average score. According to the PSAS mean scores, postpartum-specific anxiety was at a moderate level in the women in the music group and at a high level in the women in the control group. As a result of the study, the mean PCS, PPCS, and PSAS scores of the women in the music group were found to be significantly lower than those of the control group (p<0.001). These results indicate that ukulele music played during the postpartum period after cesarean section was effective in reducing women's pain catastrophizing and postpartum-specific anxiety levels. Regarding postpartum comfort, considering the scoring interpretation of the PPCS, it can be stated that the music intervention had a significant effect on postpartum comfort.