Rozase hastalarının klinik özellikleri ve hastalık şiddeti ile serum bilirubin seviyesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Clinical characteristics of rosacea patients and evaluation of the relationship between disease severity and serum bilirubin level
- Tez No: 515314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE MERAL EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Karaaslan, E. Rozase hastalarının klinik özellikleri ve hastalık şiddeti ile serum bilirubin seviyesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi. T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Deri ve Zührevi Hastalıklar Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2018. Amaç Bu çalışmada rozaseli hastalarda, hasta kayıtları incelenerek sosyodemografik özelliklerin, eşlik eden ek hastalıkların, klinik bulguların ve hastalık ile serum bilirubin seviyesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Mayıs 2016 – Ocak 2017 tarihleri arasında dermatoloji polikliniğine başvurmuş hastaların kayıtlarına dayanarak; rozase tanısı almış ancak son 1 ay içerisinde sistemik ve topikal tedavi almamış olan 87 hasta ile yaş ve cinsiyet olarak eşleştirilmiş, herhangi bir fasiyal dermatozu ve kronik enflamatuvar sistemik ve deri hastalığı olmayan dermatoloji polikliniğine başvurmuş 84 kontrol grubu hastası incelendi. Hasta seçiminde bilirubin yüksekliğine neden olabilecek konjenital, hepatik, kolestatik, hemolitik ve ilaçla ilgili patolojilerin bulunmamasına dikkat edildi. Hastalar, sistemde kayıtlı telefon numaralarından aranarak hastaneye çağırıldı ve aydınlatılmış onamları alındı. Rozase ve kontrol grubundaki hastaların kayıtları incelenerek sosyodemografik özellikler ve eşlik eden ek hastalık bilgileri öğrenildi. Rozase hasta grubu için hastalığın başlama yaşı, süresi, tetikleyici faktörler, Fitzpatrick deri fototipi kayıtları, rozase klinik alt tipi, lezyonların lokalizasyonu ve rozase şiddet skoru ile ilgili kayıtlı veriler ve her iki grup için sistemde kayıtlı serum total, direkt ve indirekt bilirubin seviyeleri incelenerek değerlendirildi. Veriler IBM SPSS Statistic for Windows versiyon 22 (IBM Corp., NY, USA) paket programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular Çalışmaya 66'sı kadın 21'i erkek olmak üzere 87 rozase hastası ile 61'i kadın ve 23'ü erkek olmak üzere 84 kontrol hastası alındı. Hasta ve kontrol grupları arasında sigara ve alkol kullanımı, hipertansiyon, diyabet, hiperlipidemi, koroner arter hastalığı ve serebrovasküler hastalık prevelansı açısından istatiksel olarak anlamlı fark yoktu. ix Rozase grubunda ortalama hastalık başlama yaşı 33.83 ve ortalama hastalık süresi 15.66 yıl idi. Ortalama hastalık başlama yaşı kadınlarda erkeklere göre istatiksel olarak anlamlı olacak şekilde düşüktü (p=0.035). Klinik alt tiplerine göre değerlendirildiğinde hastaların 54'ü (% 62.2) eritematotelenjiektatik, 26'sı (% 29.9) papülopüstüler, 4'ü (% 4.6) fimatöz ve 3'ü (% 3.4) oküler tipte idi. Hastalar klinik şiddetine göre sınıflandırıldığında 31'i (% 35.6) hafif, 39'u (% 44.8) orta ve 17'si (% 19.5) şiddetli grupta idi. Hasta grubunda serum total, indirekt ve direkt bilirubin seviyelerinin ortanca değeri sırasıyla 0.34 mg/dL, 0.20 mg/dL ve 0.14 mg/dL iken kontrol grubunda bu değerler sırasıyla 0.61 mg/dL, 0.41 mg/dL ve 0.18 mg/dL idi.
Özet (Çeviri)
Karaaslan, E. Clinical characteristics of rosacea patients and evaluation of the relationship between disease severity and serum bilirubin level. The Republic of Turkey, Health Sciences University Ankara Health Training and Research Center, Department of Dermatology and Venerology, Specialization Thesis, Ankara, 2018. Objective In this study, it was aimed to evaluate sociodemographic characteristics, accompanying comorbidities, clinical findings and the relationship between illness and serum bilirubin level by examining patient records in patients with rosacea. Materials and methods Based on the records of patients who applied to the dermatology polyclinic between May 2016 and January 2017; 87 patients who had rosacea but who did not receive systemic and topical treatment within the last 1 month were examined with age and gender matched 84 control groups who applied to any facial dermatosis and dermatology polyclinic without chronic inflammatory systemic and skin disease. Care was taken not to have congenital, hepatic, cholestatic, hemolytic and drug-related pathologies that could lead to bilirubin elevation in patient selection. Patients were called to the hospital by phone numbers stored in the system and their informed consents were obtained. According to the records of the rosacea and control groups, sociodemographic characteristics and associated comorbidities were evaluated. The age of onset of illness, duration of illness, trigger factors, Fitzpatrick skin phototype, rosacea clinical subtype, localization of lesions and rosacea severity score was evaluated for the rosacea patient group and serum total, indirect and direct bilirubin levels were evaluated for both groups. Data were analyzed using IBM SPSS Statistic for Windows version 22 (IBM Corp., NY, USA) packet program. Results Eighty-seven rosacea patients, 66 female and 21 male, and 84 control patients, 61 female and 23 male, were included in the study. There was no statistically significant difference between patient and control groups in terms of prevalence of smoking and alcohol use, hypertension, diabetes, hyperlipidemia. The average age at onset of disease was 33.83 and the mean duration of illness was 15.66 years in the rosacea group. The mean age at onset of illness was statistically significantly lower in women than in men (p = 0.035). When evaluated according to clinical subtypes, 54 (62.2%) patients were erythematotenergetics, 26 (29.9%) were papulopustular, 4 (4.6%) phimatomas and 3 (3.4%) ocular types. When the patients were classified according to clinical severity, 31 (35.6%) were mild, 39 (44.8%) were moderate and 17 (19.5%) were severe. The median values of serum total, indirect and direct bilirubin levels were 0.34 mg / dL, 0.20 mg / dL and 0.14 mg / dL, respectively in the patient group, while these values were 0.61 mg / dL, 0.41 mg / dL and 0.18 mg / dL in the control group respectively.