Açık nefrektomi vakalarında yapılan eksternal oblik interkostal blok ve paravertebral bloğun postoperatif ağrı ve komplikasyonlar üzerindeki etkisi
The effect of the external oblique intercostal block and the paravertebral block performed in open nephrectomy cases on postoperative pain and complications
  1. Tez No: 1016004
  2. Yazar: FURKAN BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALMILA GÜLSÜN PAMUK, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHEND DEBBAĞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ALTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamız, postoperatif dönemde belirgin ağrıya yol açabilen subkostal insizyonla gerçekleştirilen açık radikal nefrektomi hastalarında rejyonel analjezi yöntemlerinin etkinliğini değerlendirmektedir. Bu cerrahide analjezide temel hedef, insizyon hattının duyusunu taşıyan alt torakal dermatomlarda yeterli duyusal blok oluşturmaktır. Klinik olarak bu insizyonlarda en kritik aralık çoğunlukla T6–T10 dermatomları arasıdır dolayısıyla amaç tek taraflı olarak en az T6–T10 dermatomlarını kapsayan bir blok elde etmektir. Torakal paravertebral blok (TPVB), uygulandığı seviyeye bağlı olarak bu aralığı segmental biçimde daha geniş ve daha öngörülebilir şekilde tutabilirken; eksternal oblik interkostal blok (EOIB) daha çok interkostal sinirlerin kutanöz dalları üzerinden T6–T10 bandında abdominal duvar analjezisi sağlamayı hedefler ve duyusal yayılım bireyler arasında değişkenlik gösterebilir. Bu çalışmada amacımız; genel anestezi altında subkostal insizyonla açık radikal nefrektomi uygulanan hastalarda TPVB ile EOIB'nin postoperatif dönemde analjezik etkinlik, opioid tüketimi, ilk analjezik ihtiyacı zamanı, mobilizasyon ve komplikasyonlar üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Etik kurul onamının alınmasını takiben uygun kriterlere sahip ve çalışmaya katılmayı kabul eden 98 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma tek merkezli, randomize, tek kör, prospektif klinik çalışma olarak planlanmış; hastalar internet tabanlı bir randomizasyon programı (randomizer.org) kullanılarak TPVB blok koluna (n=49) veya EOIB blok koluna (n=49) atanmıştır. Hastalar hangi grupta yer aldıklarını bilmezken, tedavi sonuçlarını değerlendiren araştırmacılar uygulanan blok tipini bilerek değerlendirme yapmıştır. Hastalara bulundukları kola göre genel anestezi altında açık radikal nefrektomi sonrası TPVB veya EOIB uygulanmış ve postoperatif dönemde takip edilmiştir. Postoperatif 1., 3., 12. ve 24. saatlerde VAS skorları ve 24 saatlik total morfin tüketimi kaydedilmiş; ayrıca ilk analjezik ihtiyacı zamanı, postoperatif 0. gün mobilizasyon durumu ile bloğa ve opioide bağlı komplikasyon varlığı değerlendirilmiştir. Çalışmamızda postoperatif 1. saatte TPVB grubunda VAS skorlarının EOIB grubuna göre anlamlı olarak daha düşük olduğu görülmüştür. Bununla birlikte 3., 12. ve 24. saatlerde VAS skorları açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Yirmi dört saatlik total morfin tüketimi TPVB grubunda anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur. İlk analjezik ihtiyacı EOIB grubunda daha erken zaman diliminde görülürken, TPVB grubunda daha geç ortaya çıkmıştır. Postoperatif 0. gün mobilizasyon TPVB grubunda daha iyi bulunmuştur. Çalışma süresince hiçbir hastada bloğa bağlı komplikasyon izlenmemiştir. Tüm hastalar birlikte değerlendirildiğinde VKİ ile 24 saatlik morfin tüketimi arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon saptanmıştır. Sonuç olarak, subkostal insizyonla açık radikal nefrektomi sonrası postoperatif analjezide hem TPVB hem de EOIB etkili ve güvenli yöntemlerdir. Bununla v birlikte TPVB; erken dönemde daha iyi ağrı kontrolü, daha düşük 24 saatlik opioid tüketimi, daha geç analjezik ihtiyacı ve daha iyi erken mobilizasyon ile ilişkili bulunmuştur. EOIB ise güvenli ve etkili bir alternatif rejyonel analjezi yöntemi olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the effectiveness of regional analgesia techniques in patients undergoing open radical nephrectomy through a subcostal incision, a procedure associated with significant postoperative pain. The primary goal of analgesia in this surgery is to achieve adequate sensory blockade of the lower thoracic dermatomes responsible for incision-related pain. Clinically, the most critical dermatomal coverage in these incisions is typically T6–T10; therefore, the aim is to achieve a unilateral block covering at least the T6–T10 dermatomes. Thoracic paravertebral block (TPVB) can provide wider and more predictable segmental coverage of this region depending on the level of application, whereas the external oblique intercostal block (EOIB) mainly targets the cutaneous branches of the intercostal nerves and aims to provide abdominal wall analgesia within the T6–T10 dermatomal range, with variable sensory spread among individuals. The aim of this study was to compare the postoperative analgesic efficacy of TPVB and EOIB in patients undergoing open radical nephrectomy under general anesthesia, focusing on pain scores, opioid consumption, time to first analgesic requirement, mobilization, and complications. After obtaining ethics committee approval, 98 patients who met the inclusion criteria and agreed to participate were enrolled. This single-center, randomized, single-blind, prospective clinical study allocated patients to either the TPVB group (n=49) or the EOIB group (n=49) using an internet-based randomization program (randomizer.org). Patients were blinded to group allocation, while outcome assessors were aware of the block type. According to group assignment, TPVB or EOIB was performed under general anesthesia following open radical nephrectomy, and patients were followed postoperatively. Visual Analog Scale (VAS) scores and total 24-hour morphine consumption were recorded at the 1st, 3rd, 12th, and 24th postoperative hours. In addition, time to first analgesic requirement, postoperative day-0 mobilization, and block- and opioid-related complications were evaluated. VAS scores at the 1st postoperative hour were significantly lower in the TPVB group compared with the EOIB group, while no significant differences were observed at the 3rd, 12th, and 24th hours. Total 24-hour morphine consumption was significantly lower in the TPVB group. The time to first analgesic requirement occurred earlier in the EOIB group and later in the TPVB group. Postoperative day-0 mobilization was better in the TPVB group. No block-related complications were observed. When all patients were analyzed together, a significant positive correlation was found between body mass index and 24-hour morphine consumption. In conclusion, both TPVB and EOIB are effective and safe methods for postoperative analgesia following open radical nephrectomy through a subcostal incision. However, TPVB was associated with better early pain vii control, lower 24-hour opioid consumption, delayed need for rescue analgesia, and improved early mobilization. EOIB can be considered a safe and effective alternative regional analgesia technique.