Anestezi yönteminin böbrek fonksiyonları üzerine etkisinin NGAL ve kreatinin düzeyi ile araştırılması
Effect of anesthetic managenement on renal functions with assessment of NGAL and creatinin levels
- Tez No: 370010
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL PEMBECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Giriş: Radikal nefrektomi ya da açık kalp operasyonu gibi büyük müdahaleler sonrası akut böbrek yetersizliği ve buna bağlı mortalite ve morbiditede artış sık karşılaşılabilen bir durumdur. Amaç: Akut böbrek yetersizliği erken tanı koymak, zamanında ve uygun müdahale edebilme şansına ulaşabilmek için diğer göstergelerden daha önce yükselen, ölçülebilir ve düşük maliyetli biyobelirteç arama çalışmaları gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenden dolayı çalışmamızda nefrektomi vakalarında, umut vadeden bir biyobelirteç olarak NGAL (Neutrophil gelatinase-associated lipocalin)'in böbrek yetersizliği tanısındaki yeri ve TİVA (Total intravenöz anestezi) ile desfluran inhalasyon anestezisinin böbrek fonksiyonu üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmaya İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde etik kurul onamı alındıktan sonra Eylül 2013-Şubat 2014 tarihleri arasında böbrek patolojisi nedeniyle nefrektomi operasyonu geçirecek, araştırmaya katılmak için onam alınmış 20- 70 yaş arası, ASA I-III 62 hasta bu kontrollü, prospektif çalışmaya dâhil edildi. Hastalar randomize olarak 2 gruba ayrıldı; genel anestezi grubu (grup G) ve total intravenöz anestezi grubu (TİVA) (grup T). Ameliyathaneye alınıp, monitorize edilen hastalara anestezi indüksiyonu 0.03 mg/kg midazolam, 0.5 µgr/kg/dk remifentanil infüzyonu, 2mg/kg propofol ve 0.5mg/kg atrakuryum ile yapıldı. Genel anestezi grubuna anestezi idamesi %4-6 desfluran +%40 Oksijen+%60 Hava ve 0.1 µgr/kg/dk remifentanil infüzyonu ile sağlandı. TİVA grubuna anestezi idamesinde 3-5 mg/kg/saat propofol ve 0,1 µgr/kg/dakika hızında remifentanil uygulandı. Preoperatif, postoperatif ikinci ve yirmi dördüncü saatlerde kuru kan tüplerine alınan kan örnekleri santrifüj edilerek elde edilen serum örnekleri NGAL kiti temin edilerek testin çalışılacağı güne kadar eksi seksen (-80) derecede buzdolabında saklandı. Hasta sayısı tamamlandıktan sonra ayrılan serum örneklerinden NGAL seviyesi tespit edildi. Ayrıca hastaların preoperatif ve postoperatif birinci gün alınan kan örneklerinden kreatinin seviyeleri belirlendi. Bulgular: Grupların ortalama postoperatif kreatinin değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur. Grupların ortalama preoperatif kreatinin değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardır ancak kreatinin değerleri normal sınırlar içerisindedir. Grup T'nin postoperatif ortalama kreatinin değeri, preoperatif değere göre istatistiksel olarak anlamlı artmasına rağmen normal değerler arasındadır. Grupların postoperatif ikinci ve yirmi dördüncü saat ortalama NGAL değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark ( grup G > grup T) varken, preoperatif ortalama NGAL değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur. Her iki grubun kendi içinde postoperatif ikinci ve yirmi dördüncü saat ortalama NGAL seviyesi preoperatif NGAL seviyesinden anlamlı olarak daha yüksektir. NGAL seviyesindeki bu artış yapılan operasyon göz önüne alındığında beklenebilecek bir durum olarak değerlendirilebilir. Kreatinin değerlerine göre renal hasarlanma olmayan vakalar (AKI yok) ile renal hasarlanma olan vakaların (Evre I AKI) NGAL düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur. Sonuç: Çalışmamızda TİVA ve genel anestezi yöntemlerinin böbrek fonksiyonu üzerine etkileri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ayrıca AKI gelişen hastalar ile gelişmeyen hastalar arasındaki NGAL seviyeleri karşılaştırıldığında, NGAL'nin böbrek yetersizliğinin tespiti için öngörücü bir belirteç olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Background: The acute renal failure and mortality, morbidity depending on acute renal failure after big surgeries like radical nephrectomy or open cardiac surgery are constantly increasing. Purpose: The studies to find measurable, cost efficient, rapidly raising biomarker in order to diagnose acute renal failure and to intervene punctually appropriately are increasing. For this reason, we aimed to investigate the role of NGAL (Neutrophil gelatinase-associated lipocalin) in the diagnosis of renal failure and the effect of desflurane inhalation with TIVA (Total intravenous anesthesia ) on renal function in nephrectomy incidents. Methods: From Sept. 2013-Apr.2014 ASA I-III patients undergoing nephrectomy operation due to renal pathology were investigated. The patients were randomly allocated into two groups; general anesthesia group (group G) and total intravenous anesthesia (TIVA) group (group T). Anesthesia was induced by using 0.03 mg/kg midazolam, 0.5 µgr/kg/min remifentanil infusion, 2mg/kg propofol and 0.5mg/kg atracurium for patients monitored in operating room. For group G, the anesthesia maintenance is provided by using 4-6% desflurane +40% oxygen+60% air and 0.1 µgr/kg/min remifentanil infusion. For Group T, the anesthesia maintenance is achieved by using 3-5 mg/kg/h propofol and 0,1 µgr/kg/min remifentanil infusion. Serum samples at preoperative and postoperative 2th and 24th hours were collected and stored at minus 80, until the test day. After completing the patient number, NGAL levels were measured. Furthermore, the creatinine levels were also measured by analyzing preoperative and postoperative 1th day blood samples. Results: There was not any statistically meaningful difference between the average postoperative creatinine levels of the groups. There was statistically meaningful difference between the average preoperative creatinine levels of these groups; however the creatinine levels were within normal range. Although the average postoperative creatinine levels were increased statistically compared to the preoperative values, the values were within normal range. Even though there was statistically difference between average NGAL levels of groups in postoperative 2th and 24th hour (grup G > grup T), there was not any statistically meaningful difference between preoperative NGAL levels. In both two groups, the average NGAL levels in postoperative 2th and 24th hours were higher than those in preoperative. This increase in NGAL levels could be evaluated as expectable, taking the operation into consideration. There was not any statistically difference between NGAL levels of renal damaged incidents (AKI I stage) and without renal damaged incidents (without AKI). Conclusion: The results of our study show that, there is not any meaningful difference between the effects of TIVA and general anesthesia methods on renal function. In addition to that, when the NGAL levels of AKI patients and non AKI patients are compared, it is concluded that NGAL is not a predictor marker in order to detect renal failure.