A study of Muslims' experiences with anti-Muslim sentiment in Houston, Texas
Houston, Teksas'ta Müslümanların Müslüman karşıtı duygulara ilişkin deneyimleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 1016097
  2. Yazar: HASAN ALİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. JESSICA BROWN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Houston
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Müslümanların Houston, Texas'ta gerçekleşen Müslümanlık karşıtı düşüncelere karşı gösterdikleri tepkileri ve deneyimlerini, yaşanan olaylar çerçevesinde incelemektedir. Burada üç soru oldukça önemlidir. Öncelikle, 11 Eylül 2001 olaylarını takiben Houston, Texas bölgesinde yaşayan Amerikalı Müslüman kadın ve erkeklerin önyargı ve ayrımcılık içeren durumlara karşı deneyimleri nasıl olmuştur? İkinci olarak, Houston'daki Amerikalı Müslümanlar, önyargı ve ayrımcılık da dâhil olmak üzere 9/11 sonrasındaki Müslümanlık karşıtı tepkilere nasıl karşılık vermiştir? Son olarak, Amerikalı Müslüman kadın ve erkeklerin Houston'daki Müslüman olmayan bireyler ve topluluklar ile etkileşimleri ve temasları nasıl olmuştur? 19 Müslüman erkek ve kadın ile yapılan röportajlar göstermektedir ki, Amerikalı Müslüman kadın ve erkekler; inançlarının, dinî giyimlerinin ve farklı ten renklerinin onları diğer Amerikalılardan ayırdığının farkındalar. Kablolu televizyon kanallarındaki haber programları, dergiler, gazeteler ve radyo sohbet programları, Müslümanların toplumdaki ana kesimlerden ayrıştırılmasına ve Müslüman karşıtı söylemlerin desteklenmesine önayak olmaktadır. Müslümanların bu tür önyargı ve ayrımcılık ile başa çıkma stratejileri genel olarak Müslüman olmayan kesimlerle iletişime geçerek İslam hakkında farkındalık yaratmak üzerine kuruludur. Müslümanlar, inançlar arası diyaloglar gibi Müslüman olmayan kesimlerle etkileşime geçmelerine olanak sağlayan sosyal etkinliklere katılma ya da bu tür etkinlikleri organize etmek konusunda büyük zorluk yaşamaktadırlar. Dahası, stratejileri Müslüman olmayan arkadaşlarını evlerinde yemeğe ve Müslüman etkinliklerine davet etmeyi de kapsamaktadır. Bu sebeple, bu çalışmadaki Müslümanlar belirtmektedir ki, kişisel ilişkileri korumaya yönelik proaktif rollerde yer almak, İslam ve Müslümanlar ile ilgili bilgisizliği ve cahilliği kırmaya yönelik olarak yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores Muslims' experiences with, and responses to, anti-Muslim sentiments in Houston, Texas in the context of contact. Three questions are of particular interest. First, what has been the experience of Muslim-American men and women in the Houston, Texas, with regard to prejudice and discrimination following the events of September 11, 2001? Second, how have Muslim-American men and women in Houston responded to anti-Muslim sentiment, including prejudice and discrimination, following 9/11? And finally, what experiences have Muslim-American men and women had regarding interaction and contact with non-Muslim individuals and groups in Houston? Interviews with 19 Muslim men and women demonstrate that Muslim-American men and women are aware that their beliefs, religious dress, and distinct skin color set them apart from other Americans. Cable news programs, magazines, newspapers, and radio talk-shows all contribute to the further isolation of Muslims from the mainstream population and reinforce anti-Muslim sentiment. Muslims' strategies to cope with this prejudice and discrimination are based on interacting with non-Muslims to raise awareness about Islam. Muslims take great pains to host or attend social events such as interfaith dialogues that enable them to interact with non-Muslims. Moreover, their strategies include inviting their non-Muslim friends over for dinner and to organized Muslim events. Therefore, Muslims in this study suggest that their strong proactive role in maintaining personal relationships is intended to help dismantle ignorance and lack of knowledge about Islam and Muslims.