Juvenil dermatomiyozit ve Juvenil sklerodermalı tanılı çocuk hastalarda M1 ve M2 makrofaj polarizasyonunun araştırılması
Investigation of M1 and M2 macrophage polarization in pediatric patients diagnosed with juvenile dermatomyositis and juvenile scleroderma
  1. Tez No: 1016122
  2. Yazar: HÜLYA KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAH BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
Özet
Juvenil dermatomiyozit (JDM) ve juvenil lokalize skleroderma (JLS), vasküler enflamasyon, immün aktivasyon ve doku yeniden yapılanması ile karakterize çocukluk çağı bağ dokusu hastalıklarıdır. Bu çalışmada, JDM ve JLS tanılı çocuklarda makrofaj polarizasyonu ile ilişkili sitokin/kemokin profilleri ile adenozin deaminaz (ADA) izoenzimlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya 10 JDM hastası, 27 JLS hastası ve 14 sağlıklı kontrol dahil edildi. Ortalama yaş JDM grubunda 14±4,4 yıl, JLS grubunda 12,6±3,6 yıl ve kontrol grubunda 14,6±2,2 yıl idi. Serum sitokin analizlerinde, JDM grubunda IL-18 ve TNF-α düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. JLS grubunda ise IL-4, TGF-β ve IL-10 düzeyleri kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede artmıştı. Kemokin analizlerinde JDM grubunda CXCL-9 ve CXCL-10 düzeylerinde artış saptanırken, JLS grubunda CXCL-10 artışı ve CXCL-9 azalması gözlendi. ADA izoenzim analizlerinde, JDM hastalarında total ADA, ADA1 ve ADA2 düzeyleri hem kontrol hem de JLS grubuna göre daha yüksek bulundu. Buna karşılık, JLS hastalarında bu parametreler kontrol grubuna göre daha düşük saptandı. Hücre kültürü çalışmalarında JDM grubunda M1-benzeri, M2-benzeri ve hibrit makrofaj fenotiplerinde artış izlenirken, JLS grubunda özellikle M2-benzeri ve hibrit makrofaj popülasyonlarında belirgin artış gözlendi. Eş kültür süpernatan analizlerinde JDM grubunda IL-1β ve IL-10 artışı ile IL-4, IL-13 ve TGF-β azalması saptandı; JLS grubunda ise TNF-α, IL-12 ve IL-18 düzeyleri azalırken IL-10 ve IL-13 düzeyleri arttı. Korelasyon analizlerinde LOSCAT skorunun IL-10, IL-18, IL-13, TNF-α ve IL-4 ile; LOSDI skorunun ise IL-10, TGF-β, TNF-α ve IL-4 ile pozitif ilişkili olduğu görüldü. Deri biyopsilerinde ADA2 ve CD68 ekspresyonlarının artmış olması, JDM ve JLS patogenezinde makrofaj aktivasyonunun ve ADA ile ilişkili immün mekanizmaların önemli rol oynayabileceğini düşündürdü.
Özet (Çeviri)
Juvenile dermatomyositis (JDM) and juvenile localized scleroderma (JLS) are pediatric connective tissue diseases characterized by vascular inflammation, immune activation, and tissue remodeling. This study aimed to evaluate cytokine and chemokine profiles associated with macrophage polarization, together with adenosine deaminase (ADA) isoenzymes, in children with JDM and JLS. A total of 10 patients with JDM, 27 patients with JLS, and 14 healthy controls were included. The mean age was 14±4.4 years in the JDM group, 12.6±3.6 years in the JLS group, and 14.6±2.2 years in the control group. Serum cytokine analysis revealed significantly elevated IL-18 and TNF-α levels in JDM compared with controls, whereas JLS patients exhibited increased IL-4, TGF-β, and IL-10 levels. Chemokine profiling showed elevated CXCL-9 and CXCL-10 levels in JDM, while JLS patients demonstrated increased CXCL-10 and decreased CXCL-9 levels. Evaluation of ADA isoenzymes demonstrated that total ADA, ADA1, and ADA2 levels were significantly higher in JDM than in both JLS and control groups, whereas JLS patients had lower levels compared with controls. Flow cytometric analysis demonstrated increased M1-like, M2-like, and hybrid macrophage phenotypes in JDM. In contrast, JLS was characterized predominantly by increased M2-like and hybrid macrophage populations. In co-culture experiments, JDM samples showed increased IL-1β and IL-10 levels, along with decreased IL-4, IL-13, and TGF-β levels. Conversely, JLS samples exhibited decreased TNF-α, IL-12, and IL-18 levels and increased IL-10 and IL-13 levels. Chemokine analysis of culture supernatants revealed reduced CXCL1, CXCL10, and CXCL17 levels in JDM, whereas CXCL1 and CXCL9 were decreased, and CXCL17 was increased in JLS. Total ADA activity was higher in JDM supernatants compared with M2 controls. Correlation analyses demonstrated positive associations between LOSCAT scores and IL-10, IL-18, IL-13, TNF-α, and IL-4, while LOSDI scores correlated with IL-10, TGF-β, TNF-α, and IL-4. Immunohistochemical analysis revealed increased ADA2 and CD68 expression in both JDM and JLS. These findings suggest that macrophage activation and ADA-related immune mechanisms play a significant role in disease pathogenesis.