Jüvenil dermatomiyozit hastalarının kas biyopsilerinde yardımcı t hücre profilleri
T helper cell profile in the muscle biopsies of juvenile dermatomyositis patients
  1. Tez No: 409450
  2. Yazar: ERDAL SAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERİL TALİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Jüvenil dermatomiyozit (JDM) patogenezi tam olarak aydınlatılamamış, tedavi edilmediği takdirde ciddi morbidite ve sonunda yüksek mortaliteye sebep olan önemli bir hastalıktır. Hastalığın temelinde otoimmünite, inflamasyon ve vaskülopatinin olduğu gösterilmiştir. Kas tutulumu bu hastalığın en önemli tutulumudur. Bu çalışmada, Türkiye'nin en büyük ve deneyimli kas biyopsisi merkezlerinden biri olan Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Çocuk Patoloji Ünitesi'nde tanı almış JDM hastalarının kas biyopsilerinde yardımcı T hücre profillerinin belirlenmesi amaçlanmış, ayrıca kas biyopsilerinde inflamasyona katılan diğer hücre grupları tanımlanmaya çalışılmıştır. Yeterli arşiv dokusuna ulaşılabilen toplam 26 JDM hastasının (13 erkek, 13 kız) kas biyopsilerinde immünohistokimyasal yöntemle CD3, CD20, CD138, CD68, IL-17, Foxp3, IFN-ɣ, IFN-alfa ve IL-4 ekspresyonu ile bunların klinikopatolojik korelasyonu incelenmiştir. JDM kas biyopsisi skorlama aracına göre biyopsiler değerlendirilmiştir. Biyopsilerin ortalama JDM biyopsi skoru 17,6 olup, orta-ağır kas tutulumuyla uyumlu bulunmuştur. İnflamatuvar hücreler biyopsilerin büyük kısmında ya perivasküler ve perimisyal alanda küçük kümeler halinde ya da endomisyumda dağılmış tek tek hücreler halindeyken, biyopsilerin ikisinde lenfoid doku benzeri büyük kümeler şeklinde, bir hastada neredeyse tüm kas liflerini ortadan kaldıracak şekilde yoğun ve yaygın halde görülmüştür. Yardımcı T hücre alt gruplarına bakıldığında biyopsilerin %80'inde Th1 (IFN-ɣ pozitif), %92'sinde Th17 (IL-17 pozitif), %30'unda Treg (Foxp3 pozitif) boyanması tespit edilmiştir. IL-4 pozitif inflamatuvar hücreler hiçbir biyopside saptanmamıştır. IFN-alfa sadece iki biyopside gösterilebilmiştir. Hastaların %73'ünde T hücreleri, %88'inde B hücreleri, %57'sinde plazma hücreleri ve %100'ünde makrofajlar mevcuttur. Klinik bulgulara bakıldığında serum CK düzeyinin hiçbir parametreyle ilişkili olmadığı, kas gücü MRC skorunun skorlama aracının kas lifi bölümü, patoloğun vizüel analog skoru ve makrofaj skorlarıyla ilişkili olduğu görülmüştür. Ayrıca vizüel analog skorunun hem klinik hem de patolojik parametrelerle kuvvetli ilişkili olduğu saptanmıştır. Tüm bu sonuçlardan yola çıkarak JDM'nin, inflamatuvar ortamında B hücreleri, makrofajlar, plazma hücreleri ve T hücreleri bulunduran bir hastalık olduğu; T hücre alt tiplerinden Th1 ve Th17'nin aracılık ettiği, Th2'nin patogeneze katılmadığı; Treg hücrelerinin inflamasyonda yer aldığı fakat fonksiyonlarının yeterli olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Juvenile dermatomyositis (JDM) is an important disease without an enlightened pathogenesis, which causes severe morbidity and high mortality if untreated. Autoimmunity, inflammation and vasculopathy are considered the basic pathogenetic mechanisms. Muscle involvement is the most important manifestation of the disease. In this study, we aimed to define the T helper cell profile in the muscle biopsies of JDM patients diagnosed at Hacettepe University İhsan Doğramacı Children's Hospital, Pediatric Pathology Unit, which is one of the largest and most experienced muscle biopsy centers in Turkey. In addition, other components of the inflammatory infiltration were assessed. 26 patients (13 female, 13 male) with sufficient muscle tissue were included in the study. Immunohistochemical expression of CD3, CD20, CD138, CD68, IL-17, Foxp3, IFN-ɣ, IFN-alpha and IL-4 and their clinicopathological correlations were studied and muscle biopsies were scored using the JDM muscle biopsy scoring tool. The mean JDM biopsy score was 17,6, meaning moderate to severe muscular involvement. Inflammatory cells were in small clusters in perimysium and perivascular area or scattered throughout the endomysium in most biopsies, however in two biopsies lymphoid follicle like like big clusters were observed and in one there was a very dense and diffuse inflammatory infiltration nearly destroying all the muscle architecture. As for T helper cell subtypes, 80% of the biopsies were Th1 positive, 92% Th17 positive and 30% Treg positive. No IL-4 positive inflammatory cell was detected in any of the muscle biopsies. Only two biopsies showed IFN-alpha positivity. 73% of the biopsies had T cells, 88% had B cells, 57% had plasma cells and 100% had macrophages. From the clinical aspect, serum creatine kinase level was not correlated with any parameter, however Medical Research Council (MRC) score for muscle strength was correlated with muscle fiber domain scores, visual analogue score of the pathologist and the macrophage infiltration scores. Visual analogue score of the pathologist was strongly correlated with both clinical and histopathological features. Based on these results, it can be concluded that B cells, macrophages, plasma cells and T cells constitute the inflammatory milieu of the JDM muscle biopsies; JDM is a disease related with Th1 and Th17 T helper cell subtypes; Th2 cells are not involved in the pathogenesis; Tregs are present but not fully functional.