Anormal uterin kanama tedavisinde levonorgestrelli rahim içi araç ve total abdominal histerektomi seçeneklerinin yaşam kalitesi üzerine etkilerinin SF-36 ölçeği ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of levonorgestrel- releasing intrauterine device and total abdominal hysterectomy options on quality of life in treatment of abnormal uterine bleeding with SF-36 scale
- Tez No: 942756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GALİP ZEBİTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Perimenapozeal dönemdeki kadınların yaklaşık yarısında, reprodüktif dönemdeki kadınların ise yaklaşık yüzde 30 kadarında AUK şikayeti mevcuttur. AUK tedavisinde, altta yatan sebep veya sebeplerin, hastalığı yaratan durumların patofizyolojisinin belirlenmesi gerekmektedir. Çünkü tedavi seçiminde hekimi yönlendirecek başlıca faktörler, altta yatan bu sebeplerde ve hastalığı oluşturan mekanizmalarda yer almaktadır. Kanamaya sebep olan faktörlere göre medikal veya cerrahi tedavi yönteminin belirlenmesi gerekmektedir. AUK şikayeti olan kadınlarda hormonal tedaviler de göz önünde bulundurulmalıdır. Hormonal tedavilerin yanı sıra endometrial ablasyon, myomektomi, histerektomi gibi cerrahi tedavi prosedürleri de uygun hastalarda düşünülerek başarı elde edilebilir. Çalışmamızın amacı, AUK' lı hastaların şikayetlerine sebep olan patofizyolojinin çok yönlü ve sistematik araştırılması, altta yatan sebeplere yönelik verilen başlıca tedaviler olan Levonorgestrelli rahim içi araç ve Total Abdominal Histerektomi tedavi yöntemlerinin, hastaların yaşam kalitelerine olan etkilerinin, hastalara uygulanan tedavilerden 6 ay sonra yapılan SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği anketi ile anlamak ve tedavinin öncesindeki ve sonrasındaki takip süreçlerinde rutin olarak gördüğümüz hemogram değerlerini inceleyerek, bu tedavi yöntemlerinin AUK' lı hastaların çoğunlukla yaşadıkları hemoglobin, hematokrit düşüklüğüne karşı başarılarının değerlendirilmesi ve bu tedavi yöntemlerinin hemoglobin, hematokrit değerlerine olan etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza dahil ettiğimiz gönüllü katılımcılar, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi jinekoloji polikliniklerine ve acil servisine 01.10.2023- 30.10.2024 tarihleri arasında AUK şikayeti ile başvurmuş, bu şikayet sebebiyle Levonorgestrelli rahim içi araç ve TAH tedavileri uygulanmış hastalardan oluşmaktadır. Toplam 151 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Bu 151 hastanın 83' üne Levonorgestrelli rahim içi araç 68' ine TAH tedavisi uygulanmıştır. Uygulanan tedavilerden 6 ay sonra hastalara SF-36 Yaşam Kalite Ölçeği anketi yapılmıştır. Hastaların kendilerine uygulanmış olan tedavilerden önce ve 6 ay sonraki rutin kontrollerinde görülen hemogram değerleriyle SF-36 Yaşam Kalite Ölçeği anketi sonuçları kaydedilmiştir. Çalışmaya dahil olma kriterleri: 1. 30-50 yaş aralığında olmak. 2. AUK şikayeti sebebiyle Levonorgestrelli rahim içi araç ya da abdominal histerektomi tedavilerinden birinin uygulanmış olması. 3. Hastanın çalışmaya katılmak için gönüllü olması. Çalışma dışlanma kriterleri: 1. Gebeler ve gebelikle ilgili durumlardan (abortus, düşük tehlikesi, trofoblastik hastalıklar, ektopik gebelik vb.) dolayı kanama şikayeti olan hastalar 2. Malignite (vajinal, servikal, endometrial kanserler) sebebiyle kanama şikayeti olan hastalar 3. Servikal endometrial polip sebebiyle kanama şikayeti olan hastalar 4. Myoma uteri sebebiyle kanama şikayeti olan hastalar 5. Antikoagülan ilaç kullanımına bağlı kanama şikayeti olan hastalar 6. Hematolojik ek hastalığı olan hastalar 7. Karaciğer hastalığı (siroz…vb. gibi) olan hastalar 8. Psikiatrik bozukluğu olan hastalar Çalışmanın primer sonucunda, hastanemizde AUK sebebiyle Levonorgestrelli rahim içi araç tedavisi uygulanmış ve TAH operasyonu yapılmış hastalara, tedaviden 6 ay sonra SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği anketi yapılmış ve veriler toplanmıştır. Ayrıca hastaların almış oldukları tedavilerden önce ve uygulanmış tedavilerden 6 ay sonra, rutin kontrollerinde görülmüş olan hemogram sonuçları kayıt altına alınmıştır. Verilerin istatistiki çalışmasıyla, AUK tedavisinde kullanılan bu iki yöntemin hastaların hayat kalitelerine ve hemoglobin, hematokrit değerlerine olan etkileri karşılaştırmıştır. İstatistiksel Yöntemler: Veri IBM SPSS Statistics 25 © Copyright SPSS Inc. 1989, 2017 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi ile incelenmiştir. Çalışmada yer alan kategorik değişkenler frekans (n) ve yüzde (%) ile sürekli değişkenler ortalama±standart sapma (SS), medyan (IQR 25-75) ve minimum-maksimum değerleri ile sunulmuştur. Bağımsız iki grup analizlerinde normal dağılım gösteren verilerde Independent-Samples T Test ve normal dağılım göstermeyen verilerde Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Bağımlı iki grup analizinde ise, veri normal dağılım gösterdiğinden, parametrik bir test olan Paired-Samples T Test uygulanmıştır. Çalışmada istatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza dahil ettiğimiz gönüllü katılımcılar, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi jinekoloji polikliniklerine ve acil servisine 2023 Ekim, 2024 Ekim tarihleri arasında AUK şikayeti ile başvurmuş, bu şikayet sebebiyle Levonorgestrelli rahim içi araç ve TAH tedavileri uygulanmış hastalardan oluşmaktadır. Toplam 151 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Bu 151 hastanın 83' üne Levonorgestrelli rahim içi araç 68' ine TAH tedavisi uygulanmıştır. Uygulanan tedavilerden önce görülen ve 6 ay sonraki kontrollerinde rutin olarak görülen hemogram değerleri kayıt altına alınmış ve hastalara almış oldukları tedaviden 6 ay sonra SF Yaşam Kalitesi Ölçeği anketi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Approximately half of women in the perimenopausal period and approximately 30 percent of women in the reproductive period have complaints of AUB. In the treatment of AUB, the underlying cause or causes and the pathophysiology of the conditions that cause the disease must be determined. Because the main factors that will guide the physician in choosing treatment are located in these underlying causes and the mechanisms that create the disease. The medical or surgical treatment method should be determined according to the factors causing bleeding. Hormonal treatments should also be considered in women with AUB complaints. In addition to hormonal treatments, surgical treatment procedures such as endometrial ablation, myomectomy, and hysterectomy can also be considered and success can be achieved in suitable patients. The aim of our study is to investigate the pathophysiology that causes the complaints of patients with AUB from a multi-dimensional and systematic perspective, to understand the effects of Levonorgestrel-Releasing intrauterine device and Total Abdominal Hysterectomy, which are the main treatments given for the underlying causes, on the quality of life of the patients through the SF-36 Quality of Life Scale questionnaire administered 6 months after the treatments applied to the patients, and to evaluate the success of these treatment methods against the low hemoglobin and hematocrit that patients with AUB often experience by examining the hemogram values that we routinely see in the follow-up processes before and after the treatment, and to compare the effects of these treatment methods on hemoglobin and hematocrit values. Materials and Methods: The volunteer participants included in our study consisted of patients who applied to the gynecology outpatient clinics and emergency department of Istanbul Training and Research Hospital with complaints of AUB between 01.10.2023 and 30.10.2024 and who received LNG IUD and TAH treatments due to this complaint. A total of 151 patients were evaluated. Of these 151 patients, 83 received LNG IUD and 68 received TAH treatment. SF-36 Quality of Life Scale questionnaire was administered to the patients 6 months after the treatments. Criteria for inclusion in the study: 1. Being between the ages of 30-50. 2. Having undergone either LNG IUD or abdominal hysterectomy due to AUB complaints. 3. The patient must be willing to participate in the study. Study exclusion criteria: 1. Pregnant women and patients with bleeding complaints due to pregnancy-related conditions (abortion, risk of miscarriage, trophoblastic diseases, ectopic pregnancy, etc.) 2. Patients with bleeding complaints due to malignancy (vaginal, cervical, endometrial cancers) 3. Patients with bleeding complaints due to cervical endometrial polyp 4. Patients with bleeding complaints due to myoma uteri 5. Patients with bleeding complaints due to anticoagulant drug use 6. Patients with hematological comorbidities 7. Patients with liver disease (cirrhosis, etc.) 8. Patients with psychiatric disorders As the primary outcome of the study, patients who underwent LNG IUD treatment and TAH surgery due to AUB in our hospital were administered the SF- 36 Quality of Life Scale survey 6 months after the treatment and data were collected. In addition, the hemogram results of the patients during their routine check-ups before and 6 months after the treatments they received were recorded. The effects of these two methods used in the treatment of AUB on the patients' quality of life and hemoglobin and hematocrit values were compared with the statistical study of the data. Statistical Methods: Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 25 © Copyright SPSS Inc. 1989, 2017 software. The conformity of continuous variables to normal distribution was examined with the Kolmogorov Smirnov test. Categorical variables in the study are presented with frequency (n) and percentage (%) and continuous variables are presented with mean±standard deviation (SD), median (IQR 25-75) and minimum-maximum values. In independent two group analyses, the Independent-Samples T Test was used for data showing normal distribution and the Mann Whitney U test was used for data not showing normal distribution. In the dependent two group analysis, since the data showed a normal distribution, a parametric test, Paired-Samples T Test, was applied. The statistical significance level in the study was accepted as 0.05. Results: The volunteer participants included in our study consisted of patients who applied to the gynecology outpatient clinics and emergency department of Istanbul Training and Research Hospital with complaints of AUB between October 2023 and October 2024 and who received LNG IUD and TAH treatments due to this complaint. A total of 151 patients were evaluated. Of these 151 patients, 83 received LNG IUD and 68 received TAH treatment. The hemogram values seen before the treatments and routinely seen at the 6- month follow-ups were recorded, and the SF Quality of Life Scale questionnaire was administered to the patients 6 months after the treatment they received.